×

Elektrikli Araç DC Sarj İstasyonu Rehberi Yazı Dizisi-2

Elektrikli Araç DC Sarj İstasyonu Rehberi

 

Yazı Dizisi-2

 

Tercüme:Metin Uçar


Daha hızlı bir geleceğe yatırım yapın

Yedeklilik, güç elektroniği sistemlerindeki tüm parçaların güvenilirliği için oldukça önemli bir özelliktir.

Sistem tasarımında yedekliliğe nasıl yer verilmiş?

Güç elektroniği, güç dönüştürme ve denetimi için teknolojinin çekirdeğini oluşturan ve de bataryaların saatler yerine dakikalar içerisinde hızlıca şarj olmasını sağlayan bir sistemdir. Bu parçaların güvenilir bir şekilde çalışması için de yedeklilik oldukça önemi bir özelliktir. Arızaları önlemek ve çalışma süresini arttırmak adına üreticiye teçhizatta yedekliliğe nasıl yer verdiklerini sorun.

"Sürekli işletme" DC hızlı şarjı için ne anlama geliyor?

Bazı elektrikli araç şarj ekipmanları, sürekli olarak çıkış gücü gerektiren diğer teçhizatlardan daha iyi performans gösterebiliyor. Aşırı sıcak veya soğuk ortamlar da bu çıkış gücünü etkileyebilir ve bazı teçhizatlarda sorunlara yol açabilir. İyi bir üretici size şarj teçhizatlarının uzun kullanıma ne kadar dayanabileceğini ve piyasadaki tüm elektrikli araç modellerine uygun olacak şekilde performans testleri yaptıklarını söyleyebilmelidir.

Hem ağın hem de sürücünün ihtiyaçlarının karşılanması adına hangi ödeme seçenekleri sunulabilir?

Şarj istasyonu, birden fazla ödeme seçeneği sağlayan esnek donanım ve yazılımlar sunuyor mu? Şarj istasyonu bir OCPP ağında desteklenebilir mi? RFID ve PIN kodları neler? Kredi kartıyla işlem mümkün mü? Peki ya NFC akıllı telefonla ödeme sistemleri? DC hızlı şarj altyapısına yatırım yapmak demek, sürekli değişen ödeme yöntemlerinin olduğu bir ortama uyum sağlayabilen özelliklere yatırım yapmak demektir. Tedarikçinizin üyelik modelindeki ödeme sistemleri ve işletme ofisleri ile kolaylıkla entegre olabildiğinden emin olun.

Kredi kartı kullanmak hangi konumda mantıklı?

Üyelik bazlı ödeme modelleri belirli avantajlar sunsa da tüm sürücüler yerel altyapı tedarikçilerinin hizmet sunduğu bölgelerde seyahat etmiyor. Elektrikli araçların giderek artan aralığıyla birlikte elektrikli araçların bu bölgelerinde ötesine seyahat edeceği oldukça açık. Bu durumlarda birlikte çalışılabilirlik açısından en iyi çözüm kredi kartları olacaktır. Üreticiye mevcut ve gelecekteki ihtiyaçların kredi kartlarıyla ve de güvenli ve temassız akıllı telefonla ödeme sistemleriyle giderilmesi için neler yapabileceğini sorun.

İstasyon sürücü dostu mu?

Gösterge ekranı sezgisel, dokunmatik ve interaktif özellikler sunarak güneş ışığına en çok maruz kalınan saatlerde bile  sürücüye şarj durumu hakkında eksiksiz bilgi veriyor mu? Elektrikli araç sürücüleri, erişimi kolay olan ve onlara gereken bilgilerle temiz bir arayüz sağlayan istasyonları tercih eder. HMI'nın pozisyonu garip mi? Bu da önemli. Sürücülerin şarj durumunu anlamaları için eğilmeleri, gözlerini kısarak bakmaları ve gereğinden fazla uğraşmaları gerekecek mi? Aynı sürücülerin ileride yeniden gelebilmesi için teçhizat, olabilecek en konforlu ve ergonomik tecrübeyi sunmalıdır.

Peki ya uzaktan ve yerinde servis?

DC hızlı şarj çözümlerinin değerlendirme süreci teçhizat sipariş edildikten sonra bitmiyor. Yatırımınızın yönetimi ve korunması yaptığınız alımdan çok daha sonrasında da devam edecek. Şarj yazılımı, şarj cihazlarının tüm parametrelerini gösteriyor mu? Sahada servisi minimuma indirmek adına uzaktan sorun giderme ve güncelleme yapılabilir mi? Şarj istasyonu, hızlı ve kolay bakım ve servis için erişilebilir servis kapıları olacak şekilde tasarlanmış mı? Filtrelerin ne sıklıkla değiştirilmesi gerekiyor? Üreticinizin standart kitleri ve bölgesel servis ağını içeren bütün bir servis programı mevcut mu? Konu DC hızlı şarj teknolojileri ve de onların kullanımı ve bakımı olduğunda sorulacak çok fazla soru var.

Tedarikçinin hizmet ve şebeke tecrübesi nedir?

Tedarikçiniz şebeke etkisi hakkında neler biliyor? Peki ya talep ücretleri ve hizmet altyapısı hakkında? Dağıtılmış enerji kaynakları, şebeke entegrasyonu, enerji depolama ve diğer akıllı şebeke teknolojilerinde uzmanlığı var mı? Elektrikli araç şarj altyapısı, dağıtılmış enerji kaynaklarının ve akıllı şebeke gelişiminin geleceğinde önemli bir rol oynayacak; dolayısıyla bu trendi yakalamış bir ortağınız olması, elektrikli araç şarj hizmeti sağlayıcılarının güç teslimatının evrimini daha iyi bir şekilde yönlendirmelerini sağlayacaktır.

Şarj istasyonunda azami talebi karşılayabilecek güç yönetim seçenekleri var mı?

Hizmet talep ücretleri, DC hızlı şarjının gerektirdiği yüksek güç nedeniyle azami güç talebini karşılayacak şekilde kesilebilir. Pahalı talep ücretleri ve hatta potansiyel şebeke güncellemelerinden kaçınmak adına istasyon üreticisinin giriş gücünü kısıtlayıcı yazılım sağlayıp sağlamadığını öğrenin.

Bu hızlı şarj istasyonunda telematikten faydalanabilir miyim?

Telematik, şarj istasyonu sahiplerine istasyonun işletimini yönetmek için bir yol sunar. Bunun yanında objektif veriler ve kullanım ölçümleri de saha sahiplerinin ve operatörlerinin bir taraftan istasyona kullanıcı çekerken bir taraftan da ağlarının daha da gelişmesi ve büyümesi için daha iyi kararlar vermelerini sağlayabilir.

Garanti, teçhizatın güvenilirliği için yeterli mi?

Garanti, bir tedarikçinin teçhizatın parça, servis veya değişim gerektirmesi durumunda sizinle ilgileneceğine dair bir söz olduğundan oldukça önemlidir. Fakat garanti beraberinde kaliteyi, çalışma süresini, sıkıntısız işletimi garanti etmediği gibi yatırımınızın size geri dönmesini de sağlamaz. Burada garantiyi sahip olma maliyeti düşük ve güvenilir bir istasyonun değiştirilmesinden ziyade kayıplara karşı bir sigorta poliçesi olarak düşünmeniz faydalı olacaktır.

İstasyon markamı taşıyabilecek mi?

İstasyon neye benziyor? Tüketici çekmeye yönelik ticari alanlarda güzel görünecek mi yoksa garip mi duracak? Sizin ihtiyaçlarınıza yönelik olarak kolay bir şekilde paketlenebilir ve markalanabilir mi? Bunlara ek olarak maksimum çalışma süresi ve hızlı bakım süreci de müşterilerinize alanınızın güvenilir bir yer olduğu izlenimini verecektir. Elektrikli araç sürücülerinin işe gitmek, gündelik işlerini halletmek, seyahat etmek ve en önemlisi de eve güvenli bir şekilde varmak için alanınıza güvenmeleri gerekiyor.

Yatırımın Güvenirliği İçin Kontrol ListesiEkipman tasarımı ve güvenliği

 CE ve diğer ilgili sertifikasyonlar

 EMI/RFI için EMC sertifikasyon seviyesi

 Yapısal kalite malzemeleri

 Vandalizme karşı gövde dayanıklılığı

 Soğutma ve yedekleme için güvenilir tasarım

 Çalıştırılabilir parçalar, göstergeler ve boşluklar için ADA uyumu

 Kullanıcı konforu için ergonomik özellikler

 Hem çalışan hem de boşta olan durumda test edilen gürültü seviyeleri

 Görsel tasarım ve marka seçenekleriGeleceğe yönelik özellikler

 Çift standartlar, CHAdeMO ve CCS

 En güncel standart sürümler (CHAdeMO 1.0 vb.)

 OEM'ler ile test tecrübesi

 Üçüncü şahıs onayı

 Azami talebin yönetilmesi adına güç yönetim seçenekleri

 Telematik ve veriler

 OCPP destek ve bilinci

Ödeme arayüzü esnekliği

 Destek sistemlerinde RFID ve PIN destek entegrasyonu

 Kredi kartı ve NFC mobil ödeme seçenekleri

 En güncel OCPP desteğiServis endişeleri

 Dayanıklı tasarım

 Proaktif servis planları ve parça kitleri

 Uzaktan yönetim ve sorun giderme

 Sağlık parametrelerinin uzaktan izlenmesi

 Servis destek ekibiTecrübe ve liderlik

 Şirket tarihçesi, uzun ömürlülük

 Bölgede kurulu DC hızlı şarj ünitelerinin sayısı

 Tüm dünyada kurulu DC hızlı şarj ünitelerinin sayısı

 Akıllı şebeke teknolojisi ve yardımcı uygulama

Bundan sonraki yazımızda "Şarj Uniteleri ve Elektromanyetik Uyumluluk "  anlatılacaktır.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt