×

Akıllı Makineleri Anlamak: Geleceği Nasıl Şekillendirecekler Yazı Dizisi-1

ama-yd1

Akıllı Makineleri Anlamak:

 

Geleceği Nasıl Şekillendirecekler

 

Yazı  Dizisi-1

 

Dr. Rainer Beudert, Leif Juergensen ve Jochen Weiland


Akıllı makinelerden beslenen yeni endüstriyel devrim, bugün ve gelecekte makine imalatçılarının tasarımlarını ve üreticilerin çalışma biçimlerini değiştirmektedir. Rekabetçi ve karlı bir devamlılık sağlayabilmek için, tesislerin ve makinelerin daha akıllı, yani daha iyi bağlantılı, daha verimli, daha esnek ve güvenli olması gerekecektir. Bu yazı, akıllı makinelerin endüstriyel otomasyon üzerindeki etkisini açıklamakta ve değişen bir endüstriyel tabloya uyum sağlamak için çalışmaları kontrol edip rehberlik sağlamaktadır.

Giriş

Günümüzde oldukça ilgi uyandıran iki trend, global endüstri kapsamında derinden bir değişim ortaya koymak üzeredir: Akıllı üretim için Alman tabanlı yaklaşım Industry 4.0 ve bağlantılı cihazlar ile analizlere odaklanan Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT). Bu trendler ve bunları destekleyen temellerinde yatan teknolojiler; bina otomasyonundan ulaştırmaya, tıbbi ve askeri süreçlere ve güvenlik ile perakende işlemlerine kadar pek çok sektörü etkilemektedir. Ancak bu tanıtım yazısında, endüstriyel otomasyon ve makinelerin nasıl etkileneceği üzerinde duracağız.

IIoT ve akıllı üretim (Industry 4.0) arasında bazı belirgin benzerlikler ve aynı zamanda farklar da mevcuttur. Akıllı üretim ya da Industry 4.0 inisiyatifleri, üretim esnekliği, otomasyon seviyelerinin yükseltilmesi ve dijitalleştirme üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu, gelecek endüstriyel devrimden ziyade daha çok bir evrimdir. Bu, uzun vadede, bütün fabrikaları ve fabrikaların çalışma biçimlerini yeniden şekillendirecektir. Bu tür bir evrim; son kullanıcılar ve OEM'ler üzerinde devasa bir etkisi olacak çok çeşitli teknolojileri ve fikirleri benimsemeyi gerektirmektedir. Bu da zaman alacak ve bütün bağlantılı cihazlarıyla birlikte IIoT, temel bir sağlayıcı olarak görev görecektir.
Şekil 1, bağlantılı cihazların endüstriyel otomasyon etki alanı içerisindeki (diğer sektörlerle birlikte) tahmini büyümesini göstermektedir.

Şekil 1 İnternete bağlanan endüstriyel cihazlar

 

ama-yd1-s1

 

IIoT'nin Sonuçları

 

Dünyanın IIoT vizyonu; basit algılama ve çalıştırmadan kontrole, optimizasyona ve tam bağımsız operasyona kadar çeşitli akıllı işlevsellik seviyelerine sahip akıllı bağlantılı varlıkların (nesnelerin) daha geniş bir sistemin bir parçası olarak çalıştığı bir vizyondur.
Bu sistemler, daha büyük kurumsal değere sahip olmak için büyük veri ve analitik ile mobilite teknolojilerini geliştirmek amacıyla cihazlara ve bilgilere güvenli erişim sağlayan açık standart İnternet ve bulut teknolojilerine dayanmaktadır.

 

Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM'ler) ve son kullanıcılar, makinelerin daha iyi izlenmesi ve kontrol edilmesi için IIoT'yi geliştirebilirler. Günümüzde endüstriyel ortamlar içerisinde bazı cihazlar bağlantı sahibiyken çoğu değildir. IIoT uygulamaları arasında sadece makineden makineye (M2M) haberleşme değil, aynı zamanda makineden insana, insandan makineye, makineden nesneye ve insandan nesneye haberleşme de mevcut olacaktır. Bu bağlantılar, çok çeşitli cihazlardan ve uygulamalardan veri toplama becerisini sunarlar. Ardından bu "büyük verilere" bulut aracılığıyla erişim sağlanabilir ve gelişmiş analitik araçları kullanılarak analiz edilebilirler.

 

IIoT dünyasını kuşatan öğelerden bazıları, aslında uzun zamandır mevcut. Örneğin, haberleşme, endüstri için yeni bir şey değil, fieldbus haberleşmesi, onlarca yıldır mevcut. Bu nedenle, IIoT, bir devrimden ziyade bir evrim olarak görülmelidir. Ancak bulut, siber güvenlik, büyük veriler ve yaygın algılama gibi yeni öğeler, sadece yakın zamanda geniş kitlelerce benimsenmelerini sağlayan olgunluk seviyelerine erişmektedir. Buradaki zorluk ise, bütün bu farklı ancak bağlantılı öğelerin nasıl endüstriyel bir ortama uygulanacağıdır.

 

IIoT inisiyatifleri, hissedarları etkileyen bazı yeni akıllı üretim (Industry 4.0) ivmeleriyle de birleşmektedir. Bu her iki pazar trendinin de temeli, şebekeli kaynakların geliştirilmesi, böylece dağıtılmış zekanın gelişmiş görünürlüğe ve üretim yönetimine olanak sağlayabilmesidir.

 

Şu anda operasyonel zekanın yeni seviyelerinin geliştirilmesi ve mevcut olan potansiyelden faydalanmak için, endüstrilerin zaman içerisinde bu yeni kapasitelerden yararlanmaya olanak veren bir tesis altyapısına geçiş yapması gerekecektir. Yeni nesil makineler, yani "akıllı makineler" de tam olarak burada sahneye çıkmaktadır.

 

Bir sonraki yazımızda “ Teknoloji, Tüketici Piyasası Trendleri,Son Kullanıcı Talepleri ” ile devam edeceğiz.

Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt