×

“Akıllı” Makinelerin Yükselişini Benimsemek Neden Son Derece Mantıklı

akilli-mak-yuk

 

“Akıllı” Makinelerin Yükselişini Benimsemek Neden Son Derece Mantıklı


Hollywood bilim kurgu filmlerindeki mekanik oyuncaklardan çok farklı olan gerçek, akıllı makinelerin, makine teknolojisine bağımlı olan herhangi bir sektör için büyük bir ilerleme anlamına geldiğidir.

"Akıllı makine" terimi, daha iyi bağlantılı, daha esnek, daha verimli ve daha güvenli makineler demektir. Yeni taleplere hızlı bir şekilde yanıt verebilir ve kullanıcılarıyla sezgisel işbirliği sayesinde verimliliği en üst düzeye çıkarabilirler. Akıllı bir makine aynı zamanda kapladığı yeri ve toplam sahip olma maliyetini minimuma düşürürken kestirimci bakım uygulamalarına katılabilir.

Akıllı makinelerin gelişimine son kullanıcıların ihtiyaçları yön verir (dünyayı fethetmek isteyen bir kötü adam değil). Makinelere en yeni teknolojileri uygulayan şirketler, evrensel bağlanabilirlik beklentisi, mobil cihazlara yönelik artan bağımlılık ve kurulumu ve kullanımı kolay makine talebi gibi tüketici pazarı trendlerine daha iyi odaklanabilirler.

Bunu olanaklı hale getiren teknolojiler, ağların entegrasyonuna ve daha iyi veri erişimine olanak tanıyan Ethernet bağlantısı, ekipmanların daha güvenli ve uzaktan çalıştırılmasını sağlayan mobil teknolojiler ve makine otomasyonu simülasyon programlarının düşük maliyetli gelişimi için dijitalleştirmeyi içerir.

Akıllı makinelere “akıl” katmak

Temel nitelikler için akıllı makinelere “akıl” katın:

1  . Verimlilik – Sensörler ve dahili veri yönetimi akıllı makinelerin kendi bileşenlerini ve çevreyi izlemesine olanak sağlar. Operatörlere en ilgili bilgileri sağlayan üretim hatları, daha güvenilir, esnek ve verimli bir şekilde üretim yapabilir. Buna ek olarak, verileri merkezden uzakta hızlı bir şekilde değerlendirebilme becerileri, karar alma süreçlerinin hızlanması ve birikmiş iş öğelerinin azalması anlamına gelir.

2. Güvenlik ve emniyet – Bu iki konu günümüzün şirketleri için öncelikli konulardır ve akıllı makineler bu sorunlar göz önünde bulundurularak tasarlanmalıdır. Operatörlerin güvenliğini artırır ve artan bağlantılarla ilgili riskleri minimuma indirirler.

3 . Esneklik – Tak ve çalıştır, modülerlik ve yeniden kullanılabilir tasarımlar akıllı makinelerin yapısal unsurlarıdır ve bu makinelerin öncekilere göre çok kullanıcı dostu olmalarını sağlar.4 . Bağlanabilirlik – Ethernet üzerinden daha geniş bir ağa doğrudan bağlantı, akıllı makinelerin, klasik bağımsız makineler ve otomasyonun çok ötesinde veri paylaşım ve üretim planlama becerileri sunmasını sağlar. Bilgi teknolojisi (IT) ve operasyonel teknoloji (OT) arasındaki boşluğu kapatarak önemli üretim verilerini en fazla ihtiyacı olanların kullanımına sunar. Sundukları dijital mobilite ayrıca, operatörler ve mühendislerin bu yeni esnekliği her yerdeki verilere erişim sağlamak, sorunları teşhis etmek vb. için kullanarak çözümleri hızlandırmalarına ve kesintileri kısaltmalarına olanak tanır.Teknoloji her zaman hareket halindedir ve her şeyde olduğu gibi hem makine üreticileri hem de son kullanıcıların değişiklikleri benimsemesi ya da geride kalma riskine girmesi gerekir. Akıllı makineler kullanıcılara verimlilik, maliyet optimizasyonu ve performans gelişmeleri çevresinde bir dizi faydanın yanı sıra üretimden satışa kadar personel ile etkileşim kurmak için de bir yol sunar. Tüm bunlara olanak tanıyan yeni teknolojilerden faydalanmak, bu teknolojileri benimseyenlere kendilerini rekabet ortamında farklılaştırma fırsatı sunar ve Hollywood anlayışına göre bu bir mutlu sondur…
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt