×

Yol Teknolojilerinde Akıllı Çağ Yazı Dizisi-2

 

Yol Teknolojilerinde Akıllı Çağ

 

Yazı Dizisi-2
 

Hava Durumu ve Trafik Algılama Dedektörleri


Günümüz teknolojileriyle artık akıllı yolların yol ölümlerini önemli ölçüde azaltması ve sürüşü daha verimli hale getirmesi bekleniyor. Bir bakıma, bu akıllı yollar trafik yoğunluğunun neden olduğu gereksiz yakıt atığını azaltmak için alternatif bir enerji kaynağı olarak hareket edecek.

Peki akıllı bir otoyol tam olarak nedir? Esasen, trafik sorunlarını izlemek için yol kenarı "dinleme istasyonlarının" araçların GPS alıcısı ile bağlantılı olduğu bir dünya. Bu sistem, sürücülere daha sonra bu verileri, tıkalı yollardan ve kazalardan kaçınmak için kullanım imkanı sunan bir sistem.

İnşaat şirketi Heijmans ve tasarım firması Stüdyo Roosegaarde pilotlarının küratörlüğünü yaptığı diğer Smart Highway Projesi, karanlıkta yol işaretleri ile parlıyor. Hollanda'da Trialled, aydınlatılmış boya gün boyunca güneş enerjisi sayesinde şarj oluyor ve karanlıkta on saat boyunca parlıyor. Bu tür etkileşimli teknoloji, gece yolda olan sürücüler için daha iyi görünürlük ve güvenlik sağlıyor.

Yol güvenliğinin diğer önemli unsurlarından biri de hava durumu. Hava durumu ile ilgili ısı, buzlanma, yol üzeri su seviyesi, kaygan zemin, nem gibi unsurların yolculara aktarılması yol güvenliğinde önemli bir parametre. Akıllı yol teknolojileriyle birlikte hava durumu konusunda kablosuz sensör ağları sayesinde, hava durumu ile ilgili bilgileri anında aktaran bir sistem geliştiriliyor. Benzer bir uygulama İspanya’da hayata geçti. Madrid’de yolun altına yerleştirilen sensörler, yol üzerindeki buz miktarını eşzamanlı olarak iletiyor. Bu ve benzeri uygulamalar gelecekte çok daha fazla hayatımızda yer alacak ve sürüş güvenliğini artıracak.

Trafik Sinyalizasyon Sistemi
Trafikte görmek ve görülmek en önemli unsur olarak nitelendirilir. Bunu gelişmiş kameralar, özel algoritmalar, gelişmiş görüntü analiz altyapısı ve tabana yerleştirilen büyük LED aydınlatma sistemleriyle olabilecek en güvenli ve dikkat çekici hale getiren akıllı trafik sinyalizasyon sistemi, yol boyunca çevresinde olup biten her şeyi takip edebiliyor. Yolda geçen araçları, motorluları ve bisikletleri algılayarak hem diğer sürücülere hem de yayalara eş zamanlı olarak bildirebilen sistem, aynı zamanda trafik ışıklarına ya da sürekli yaya geçitlerine olan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor. Yol kenarında karşıya geçmek için bekleyen yayalara, yolu kontrol ederek yeşil ışık yakan sistem, dijital yaya geçidini bekleyen kişi sayısına göre süreyi uzatıp, kısaltabiliyor. Yola bir çocuğun atlaması durumunda gelen sürücülere kırmızı renkte uyarı verebiliyor.

Özellikle gelecekte çok yaygın olarak kullanılması beklenen  ve su geçirmediği için kışın da kullanılabileceği belirtilen geleceğin yoluna ait bu sistemin, İngiltere’de bir prototipi gerçekleştirildi. Starling Crossing adlı yaya geçidi takip sistemine sahip yere monte edilmiş led ışıklara sahip. Araçlar ve/veya yayalar için yol güvenliği anlarında eş zamanlı olarak sanal ve hareketli sinyalizasyon sistemine sahip. Bu akıllı sistem aynı zamanda trafik ve yaya yoğunluğuna göre karar verme mekanizmasına da sahip olabilecek. Yayalara, araçlara veya bisikletlilere özel sinyalizasyon, yönlendirme yapabilecek. Hâlihazırda tasarım aşamasında olan bu sistemin trafik ışıklarına gerek duymayan bir geleceğin en önemli akıllı yol teknolojilerinden biri olacağı şüphesiz.

Elektrikli Şarj İstasyonları


Elektrikli ve hibrit araçların gün geçtikçe daha çok yaygınlaşıyor. Öyle ki bazı ülkeler sadece bu araçların kullanımının zorunda olduğu yasaları gündemine aldı bile.  Hem ekonomik hem de doğa dostu olan bu araçların, elektrikli şarj istasyonlarına ihtiyacı olacak. Bunun yanı sıra yol üzerinde araçların kendilerini şarj etmelerini sağlayan özel bobin sistemleri de olacak.  Ve bu sayede araçlar kendilerini şarj edebilecek. Bu alanlar özel alanlar olarak yoldan ayrı bir bölüm olarak işaretlenecek. Özellikle gelecekte pek çok otoyol dinlenme tesislerinde, konut projelerinde, otellerde, kent merkezlerinde elektrikli şarj istasyonlarını çok sık göreceğiz. Yerel yönetimlerin bu konuda ciddi yatırımlar alacağı öngörülüyor. Öyle ki toplu taşımada yavaş yavaş alımlara başlandı bile.

Kaynak: http://www.ebelediye.info/bilimsel/yol-teknolojilerinde-akilli-cag
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt