×

Yol Teknolojilerinde Akıllı Çağ Yazı Dizisi-1 

Yol Teknolojilerinde Akıllı Çağ

 

Yazı Dizisi-1
Yeni teknolojilerin enerji tasarruflu arabalara enjekte edilmesine karşın, aynı şey kullandığımız yol teknolojileri için geçerli gibi görünüyor. Fakat bu, akıllı teknolojilerle artık yollar da değişime hazır ve tahminlere göre geleceğimizin yolları çok farklı görünecek.

Özellikle yeni yol teknolojileriyle sürücülerin güvenliği daha çok sağlanıyor, kazalar daha önlenebilir bir hal alıyor ve trafik yoğunluklarının önüne geçilebiliyor; ve tabii dahası. Yolların akıllanması, daha çevresi ve sürdürülebilir bir dönüşüme girmesi, hem ekonomik anlamda hem de enerji verimliliği anlamında pek çok faydayı da beraberinde getirecek.

Şimdi, sizler için hazırladığımız güneş enerjisi ile hareket eden yollardan, kendini yenilenebilen yollara kadar teknolojinin önümüzdeki yıllarda yollarımızı nasıl değiştirebileceğini ve akıllı hale getirebileceğini birkaç başlık altında keşfedelim.

Güneş Enerjili Yollar


Yenilenebilir enerji kaynaklarında en önemli paya sahip güneş enerjisi, pek çok alanda olduğu gibi yol teknolojilerinde de önemli rol oynayacağa benziyor.A.B.D.'de Solar Roadways, standart asfalt yollar gibi beton yüzeylere elektriği üretmek ve depolamak için fotovoltaik hücrelerle donatılmış panellerin yerleştirilmesiyle uygulanıyor. Paneller,altıgen biçimli paneller temperli cam, mikroişlemciler, kar eritme ısıtma cihazları ve sürüş esnasında elektrikli araçlar için endüktif şarj kabiliyetini de içeriyor.

Fransa’da da benzer bir uygulama hayata geçti. Güneş enerjisi panelleriyle donattığı otoban üzerinden elektrik enerjisi sağlıyor. Dünyanın ilk güneş enerjili yollarından birine ev sahipliği yapan Fransa, bu otoyol için 2880 adet güneş paneli kullandı. Yaklaşık olarak 5 yıl süren yol yapım çalışmaları sonrasında, yoldan yılda 280 MWh elektrik eldesi bekleniyor.

Bu tarz uygulamalar giderek artıyor. Güneş enerjili yollar sayesinde yolların aydınlanması, ısıtılması, gibi konularda ciddi oranda enerji tasarrufu sağlayacağı kuşkusuz. Ülkemizde de metrobüsler için güneş enerjili yol projeleri geliştiriliyor. Önümüzdeki yıllarda daha çok güneş enerjili yollar göreceğe benziyoruz.

Kendini Yenileyebilen Beton Yollar


Uzmanlar, yolların insan müdahalesine ihtiyaç duymadan düzelmesine olanak tanıyan, kendini yenileyebilen yollar üzerine çalışılıyor.

Bu yollar, özel bir bakteri türünü içinde barındıran beton, sayesinde, yollarda meydana gelen hasar ve bozulmalarda, kendini iyileştirebilecek özelliğe sahip olacak. Yağmur suyu ile birleştiğinde kireç taşına dönüşen beton, yolda meydana gelen deformasyonları gidermeye yardımcı olacak nitelikte.

Bu bakterilerin ömrü 200 yıldan fazla oluşu sayesinde, beton ömrü boyunca rahatlıkla uygulanabilecek. Bath Üniversitesi, Cardiff Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi çalışmaları kapsamında geliştirilen beton, şu anda köprüler, yollar ve tüneller de dahil olmak üzere beton yapıları korumak ve iyileştirmek için kullanılacak.

Bu tür yapıların ömrünü uzatmak, astronomik koruma maliyetlerini düşürecek ve önemli çevresel faydalar sağlayacak. Kendini yenileyen beton yollar, hâlihazırda Hollanda’da 12 yolda test ediliyor.

Yol Polisi: Drone


Drone, son dönemin en önemli teknolojik araçlarından biri olmasıyla ön plana çıkıyor. İngiltere ise bu teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya başladı bile. İngiltere'de Cornwall ve Devon’un polis gücü mart ayında, hava araçlarıyla suçla savaşan özel bir birimi yönetmek üzere bir drone yöneticisinin istihdam edildiğini açıkladı. Drone’ları polis aracı olarak kullanmak polislerin suçla savaş ve güvenliği çok daha hızlı bir şekilde sağlamasına yardımcı oluyor. Helikopterlere göre daha ucuz bir alternatif sunan bu sistem, kayıp şahısları arama, şüphelileri ve trafik kazalarını tespit etme gibi görevler için diğer polis departmanlarına fayda sağlayacak.

Kaynak: http://www.ebelediye.info/bilimsel/yol-teknolojilerinde-akilli-cag
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt