×

Yüksek Binalarda Yangın GüvenliğiYüksek Binalarda Yangın Güvenliği

 

İpek Yavuz Konak


Günümüzde, dünya nüfusunun ve şehirlere göçün hızla artması ile birlikte özellikle büyük şehirlerde nüfus yoğunluğu oldukça fazladır. Bu sebeple, şehirlerdeki binalar giderek daha yüksek katlı yapılmaktadır.Yüksek katlı binalarda her sene binlerce yangın meydana gelmektedir. NFPA istatistiklerine göre, Amerika'da 2009-2013 yılları arasında her yıl ortalama 14.500 adet yüksek katlı bina yangını meydana gelmiştir. Her sene ortalama 40 kişi hayatını kaybetmiş, 520 kişi ise yaralanmıştır. Ayrıca, yüksek katlı binalardaki yangınlar sebebiyle her sene ortalama 154 milyon dolarlık maddi hasar meydana gelmiştir.Yüksek katlı binalarda yangın tehlikesi oldukça fazladır. Bunun temel sebeplerinden biri de binada bulunan kişi sayısının yüksek olmasıdır. Yangın anında binadaki kişilerin tahliyesi, yangının yayılmasının engellenmesi ve söndürülmesi gerekmektedir. Yüksek katlı binalarda bu işlemlerin yapılması diğer binalara göre daha komplikedir.

Yangın tehlikesi daha fazla olmasına rağmen, yüksek katlı bina yangınlarında meydana gelen kayıplar diğer binalardaki yangınlara göre daha az sayıdadır. Örneğin, NFPA istatistiklerine göre Amerika'da 2011-2015 yılları arasında yılda ortalama 2.510 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu rakam yüksek katlı bina yangınlarında hayatını kaybeden kişi sayısının yaklaşık 60 katından fazladır.

Yüksek katlı binalardaki yangın kayıplarının daha az olmasının başlıca sebebi, bu binalarda yangına karşı daha fazla önlem alınmış olmasıdır. Yangın algılama ve söndürme sistemleri, basınçlandırma sistemleri vb. yüksek katlı binalarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. NFPA istatistiklerine göre, yüksek katlı binaların %92'sinde yangın algılama sistemi bulunurken, yüksek katlı olmayan binaların %87'sinde yangın algılama sistemi bulunmaktadır. Amerika'da 2009-2013 yılları arasında binalarda bulunan yangın algılama sistemleri hakkında NFPA istatistikleri aşağıdaki gibidir.

Binalarda bulunan yangın algılama sistemleri sayesinde yangın oluşumunun ilk anlarında yangın tespit edilebilmektedir. Yangının tespit edilmesinin akabinde yangın senaryoları kapsamında binadaki kişilerin tahliyesi ve yangının söndürülmesi için gerekli işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Sonuç olarak, yüksek katlı binalarda yangın tehlikesi oldukça fazladır. Ancak bu binalarda yangın algılama sistemleri sıklıkla kullanıldığı için risk azaltılabilmektedir. Gerekli önlemlerin alınması sayesinde yüksek katlı bina yangınlarındaki kayıplar diğer binalara göre oldukça azdır. Binalarda yangın algılama sistemleri, yangın söndürme sistemleri vb. sistemlerin kullanılması sayesinde can ve mal kayıpları en aza indirgenebilmektedir.

 

Kaynakça: High-Rise Building Fires HighRiseFactSheet.pdf

https://www.nfpa.org/-/media/Files/News-and-Research/Fire-statistics/Fact-sheets/HighRiseFactSheet.pdf
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt