×

Yere Gömme Armatürler Zemine Montaj Rehberi

y-g-montaj

Yere Gömme Armatürler Zemine Montaj Rehberi


Metin AkayDrenaj Uygulama Rehberi
Yere gömme tip armatürlerin kullanılacağı alanlarda, armatürlerin uzun süreli olarak su ile temasına engel olmak gerekmektedir. Bunu sağlamak amacıyla kullanılacak olan zeminden suyun tahliye edilmesi, drenaj yapılması önem taşımaktadır. Uygun drenaj sisteminin belirlenebilmesi için armatürlerin montajının yapılacağı zeminin yapısı oldukça önemlidir. Zemin yapısına göre farklı yöntemler kullanılarak armatürlerin uygun şekilde montajı sağlanmalıdır.


y-g-r1


Toprak ile oluşturulmuş yumuşak zeminler için öncelikle drenaj işleminin yapılabilmesi için toprağın su tutma özelliği ölçülmelidir. Yumuşak zemine montaj için öncelikle uygun drenaj malzemesi kullanılmalıdır. Daha sonra armatür montajının yapılacağı boşluğa su doldurulmalıdır. Şayet su 30 dakikadan fazla sürede tahliye oluyorsa ilave bir drenaj sistemi (borusu) eklenmesi gerekmektedir. Beton gibi sert zeminlerde ise drenaj işlemi için mutlaka drenaj borusu kullanılmalıdır.

y-g-r2

Mekanik Dayanım
Ayrıca yumuşak zeminlerde armatürlerin kullanma talimatlarında yer alan mekanik dayanım değerlerinin (örneğin 500kg, 1000 kg) sağlanabilmesi açısından gerekli destek sistemlerinin yapılması önerilir. Bu amaçla armatürlerin kenarlarına beton dökülerek mekanik mukavemetin arttırılması gerekmektedir.

y-g-r3
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt