×

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kabloların Seçimi

cpr-k-s

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) Kapsamında


Yangına Karşı Güvenli Kabloların Seçimi


Sabri Günaydın


Bir yapıdaki elektrik tesisatlarında kullanılan kabloların yangın içindeki davranışları gerçek anlamda bir mayın tarlası gibidir. Yapılarda elektrik tesisatlarında kullanılan kabloların yangın yükleri, yapının yangın riski analizlerini yapan uzmanlar ve tasarımcılar tarafından dikkate alınmalıdır. Elektrik tesisat tasarımcıları, elektrik tesisatı yüklenicileri bu konuda doğru terminoloji kullanmalı; kabloların seçiminde ve uygulama sırasında çok dikkatli davranmalıdırlar.

Yapının yangın ile ilgili tüm tasarımları iyi yapılamaz, uygun malzemeler kullanılmaz ise öncelikle can güvenliği açısından üzücü sonuçlar doğabilir ve beraberinde çok büyük maddi kayıplar oluşabilir.

1988 yılından günümüze kadar yangına karşı güvenli kablolar ile ilgili çok önemli çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.


89/106/EEC(İnşaat Malzemeleri )direktifi çalışmaları (Özellikle bu direktifin M109 Yangınla mücadele, M117 İnşaat malzemelerinde kullanılan yangın standartları) ve ilgili standartlar 1989 yılından itibaren yayınlanmaya başlamıştır.


2011 yılında 305/2011 CPR ( Construction Products Regulations EU) yayınlanmış ve 89/106 /EEC yerine geçmiştir. Yangına karşı güvenli kablolar ile ilgili 305/2011 CPR ilişkili temel standartlar yayınlanmıştır.


Bugüne kadar birçok kez yapılan ertelemeler sonrasında 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren geçiş süresi ülkelere bırakılarak en geç 1 Temmuz 2017 tarihine kadar tüm ülkelerde EN 50575 standardının uygulanması ve gereklerinin yerine getirilmesi zorunludur.


Yapım işlerinde hangi yapıda, hangi alanda, hangi yangına tepki performans sınıfını sağlayan kablonun kullanılacağı ise ülkelerin ilgili kuruluşlarına bırakılmıştır. Bu doğrultuda birçok ülkede bu konudaki çalışmalar başlamış  ve sonuçlanmaya devam etmektedir.


Ülkemizde ise bu konuda bugüne kadar yapılmış herhangi bir çalışma yoktur.


CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar ‘la ilgili değişime   elektrik tesisat sektörü olarak beraberce uyum sağlamamız  değişimin hızlı ve sağlıklı gerçeklemesi için  çok önemlidir.


Elektrik sektörümüzdeki elektrik tesisat tasarımcısı, yüklenici, üretici konusunda uzman 74 arkadaşımızın görüşü alınarak  konu ile ilgili  tablo  hazırlanmış  olup;  daha sonra da   yapı sektörümüzdeki ilgili teknik arkadaşlarımızın   görüşleri, önerileri alınarak  düzenlenmiş  ve   uygulamaya sokulmuştur.


 CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar ‘la ilgili “CPR Doğrultusunda  Hangi Yapıda ? Hangi Alan da ? Hangi Kablo ? Tablosu”  nuda içeren   “Özel Teknik Şartname”   elektrik tesisat sektörümüzün   tasarım ve uygulamada  özel sektör yeni yapılarda     hep beraber  kullanması, ilgili bakanlık tarafından hazırlanacak tabloya kılavuzluk etmesi    dileğiyle aşağıdadır.


CPR Doğrultusunda  Hangi Yapıda ? Hangi Alan da ? Hangi Kablo ? Tablosu  için lütfen tıklayınız.
CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar ‘la ilgili "CPR Doğrultusunda  Hangi Yapıda ? Hangi Alan da ? Hangi Kablo ? Tablosu"  nuda içeren   “Özel Teknik Şartname”  de  düzenlenerek uygulamaya sokulmuş olup ,   yapılarda  tasarım ve uygulamada  örnek olması amacıyla aşağıdadır.


CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar Özel Teknik Şartname örneği için lütfen tıklayınız.Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt