×

Yangın Durdurucu Malzemeler Uygulama İşleri Şartnamesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Toplantı


Yangın Durdurucu Malzemeler Uygulama İşleri  Teknik Şartnamesi


Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Toplantı


Sabri Günaydın
6 Mart 2018 tarih 30352 sayılı Resmi Gazete ‘de yayınlanmış olan  “ Ç.Ş. Bakanlığımız  Yapısal Yangın Güvenliği İşleri Genel Teknik Şartnamesi  kapsamında   “Yangın Durdurucu Malzemeler” i tanımlayarak uygulama esaslarını ve kriterlerini tespit etmek amacıyla  “  Bölüm 14.1 Yangın Durdurucu Malzemeler Uygulama İşleri Genel Teknik Şartnamesi yazılmıştır.

Yangın Durdurucu Sistem ve Malzemeler ile ilgili olarak;   sektörümüzdeki Türkiye’de proje, satış , dağıtım ve kurulumunu  yapan    konusunda uzman arkadaşlarımızla “Elektrik Tesisat Portalı”   “ETP  Çalışma Grubu”  oluşturulmuştur.

ETP Çalışma Grubunu oluşturan  uzman arkadaşlarımızın firmaları  ülkemizde “yangın durdurucu malzemeleri” satan ve gerek kendileri gerekse yetkili bayileri ile bu malzemelerin yapılarda  uygulamasını yapan/yaptıran firmalar olup “Yangın Durdurucu Malzeme” konusunda Türkiye pazarının %90’nından fazlasını temsil etmektedirler.

Çalışma grubumuz yaptığı toplantılar sonucunda teknik şartname düzenleme ve değişiklik önerilerinde mutabık kalınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza gönderilmiştir.

Gerçekleştirilen toplantılar ve görüşmeler sonucunda hazırlanmış olan, uzman arkadaşlarımızın deneyimleri ve CPR –Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ve ilişkili standartlar doğrultusundaki değişiklik önerilerimiz 23.05.2018 tarihinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Yüksek Fen Kurulu Başkanımız Sn. Mehmet Özkan’a gönderilmiştir. Aynı gün Yüksek Fen Kurulu Başkanımızdan geri dönüş gerçekleşerek toplantı talep edilmiştir.29.05.2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Yüksek Fen Kurulu Başkanlığı  toplantı salonundaki toplantımız; Yüksek Fen Kurulu Başkanımız Sn. Mehmet Özkan tarafından açılmış ve Sn. Erdinç Demirel, Sn. Ufuktan Güneş’in yönetimiyle devam ederek tüm değişiklik önerilerimiz görüşülmüştür.

Daha sonra ’ETP Çalışma Grubu’’ tarafından yapılan detaylı çalışmalar ve  toplantılar sonucunda da “Yangın Yalıtımı Birim Fiyat Tarifleri” oluşturularak  30.07.2018 tarihinde bakanlığımıza gönderilmiştir.

13.11.2018 tarihinde Bakanlığımızda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Yüksek Fen Kurulu Başkanlığı  toplantı salonundaki    ikinci  toplantımız

-  Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan Sn. Atilla Erenler, Sn. Erdinç Demirel, Sn. Ufuktan Güneş,

-Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği İMSAD 'tan Genel Sekreter Sn. Aygen Erkal, Sn. Onur Yücel,

-Elektrik Tesisat Portalı 'ndan Sn. Funda Arkadakalmaz, Sn. Levent Ceylan, Sn. Yalçın Tezcan, Sn. Emrecan Türkeş , Sn. Gökhan Aktaş, Sn. Sabri Günaydın

katılımları ile gerçekleştirilmiştir.

Toplantı Sn.Erdinç Demirel tarafından açılmış ve yönetimiyle  devam etmiştir.Elektrik Tesisat Portalı olarak yaptığımız tüm çalışmaların   tasarım , uygulamaya yönelik tüm  problemler, güncel standartlar , güncel  ETAG/EAD dokümanları, ülkemiz deprem gerçeği  doğrultusunda yapıldığı ve    yegane önceliğimizin "CAN GÜVENLİĞİ"    olduğu  anlatılmış ve değişiklik  önerilerimiz görüşülmüştür.

Teknik  Şartnamenin tasarım , uygulamaya yönelik tüm  problemler, güncel standartlar, güncel  ETAG/EAD dokümanları, ülkemiz deprem gerçeği  doğrultusundaki öneriler doğrultusunda yayınlanmasını  diliyoruz.

Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt