×

Türkiye ‘de CPR Doğrultusunda Hangi Yapıda ? Hangi Alanda ? Hangi Kablo ? "Son Taslak"


cpr-2017-1-crop


Türkiye ‘de


CPR Doğrultusunda


Hangi  Yapıda ? Hangi Alanda ? Hangi Kablo ?


Son Taslak


Sabri Günaydın


Bir yapıdaki elektrik tesisatlarında kullanılan kabloların yangın içindeki davranışları gerçek anlamda bir mayın tarlası gibidir. Yapılarda elektrik tesisatlarında kullanılan kabloların yangın yükleri, yapının yangın riski analizlerini yapan uzmanlar ve tasarımcılar tarafından dikkate alınmalıdır. Elektrik tesisat tasarımcıları, elektrik tesisatı yüklenicileri bu konuda doğru terminoloji kullanmalı; kabloların seçiminde ve uygulama sırasında çok dikkatli davranmalıdırlar.

Yapının yangın ile ilgili tüm tasarımları iyi yapılamaz, uygun malzemeler kullanılmaz ise öncelikle can güvenliği açısından üzücü sonuçlar doğabilir ve beraberinde çok büyük maddi kayıplar oluşabilir.

1988 yılından günümüze kadar yangına karşı güvenli kablolar ile ilgili çok önemli çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

89/106/EEC(İnşaat Malzemeleri )direktifi çalışmaları (Özellikle bu direktifin M109 Yangınla mücadele, M117 İnşaat malzemelerinde kullanılan yangın standartları) ve ilgili standartlar 89 yılından itibaren yayınlanmaya başlamıştır.

2011 yılında 305/2011 CPR ( Construction Products Regulations EU) yayınlanmış ve 89/106 /EEC yerine geçmiştir. Yangına karşı güvenli kablolar ile ilgili 305/2011 CPR ilişkili standartlar yayınlanmaya devam etmektedir.

Bugüne kadar birçok kez yapılan ertelemeler sonrasında 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren geçiş süresi ülkelere bırakılarak en geç 1 Temmuz 2017 tarihine kadar tüm ülkelerde EN 50575 standardının uygulanması ve gereklerinin yerine getirilmesi zorunludur.
Yapım işlerinde hangi yapıda, hangi alanda, hangi yangına tepki performans sınıfını sağlayan kablonun kullanılacağı ise ülkelerin ilgili kuruluşlarına bırakılmıştır. Bu doğrultuda birçok ülkede bu konudaki çalışmalar başlamış olup , çalışmaların sonuçlandığı ülkelerde bulunmaktadır.

Ülkemizde ise bu konuda bugüne kadar kamuda  yapılmış herhangi bir çalışma yoktur.
Evvelce sizlerin görüşlerine sunduğum tablo, konu ile ilgili elektrik sektörümüzdeki elektrik tesisat tasarımcısı, yüklenici, üretici konusunda uzman 54 arkadaşımızın görüşü alınarak hazırlanmış ve  yapı sektörümüzdeki tüm ilgilerinin görüşlerinin, önerilerinin alınması amacıyla Elektrik Tesisat Portalımız’da yayında kalmıştı.

 

Tarafımıza ulaşan elektrik sektörümüzdeki  üreticilerin, elektrik tesisat tasarımcılarının ve diğer ilgili tüm arkadaşlarımızın  görüşleri çok detaylı değerlendirilmiş  olup , Avrupa’da çeşitli ülkelerdeki devam eden ve sonuçlanan güncel çalışmalarda göz  önüne alınarak  “Türkiye’de  CPR  Doğrultusunda Hangi Yapıda?   Hangi Alanda ?  Hangi Kablo? Çalışması sonuçlandırılmış olup “ Son Taslak Tablo”  aşağıdadır.2017-16-2

Tabloyu İndirmek için lütfen tıklayınız.

kopya-hangi-yapida-hangi-kablo_13-02-2017-r-16-2

“Son Taslak Tablo”  ile ilgili tüm görüşlerin ve önerilerin “ info@elektriktesisatportali.com “ e-mail adresine  en geç  6 Mart   2017 tarihine kadar gönderilmesini önemle rica ederim.
Gelen tüm görüşler çok detaylı değerlendirilerek tabloya son hali verilecek olup;  20 Mart haftasında ilgili bakanlık tarafından hazırlanacak tabloya kılavuzluk etmesi ve kamu işleri dışındaki tüm özel sektördeki  tüm  yeni yapılarında tasarım ve uygulamalarda  kılavuzluk etmesi , uygulanması amacıyla  yayınlanacaktır.

Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt