×

Pasif Optik Lan (POL)Teknolojisi Yazı Dizisi-2


Pasif Optik Lan (POL)Teknolojisi


Yazı Dizisi-2


Tercüme: Kutlugün Sürmeli
EPON için Kurumsal Ağ Uygulamaları

Kurumsal ağlar geleneksel olarak Point-to-Point (P2P) teknolojilerine dayanmaktadır. Merkezileştirilmiş masaya kadar fiber (FTTD) LAN kavramı standartlaştırılmış ve onlarca yıl boyunca kullanıma sunulmuştur. Optik ağ ekipmanının maliyeti, bakır ekipmanın göreceli maliyetini büyük ölçüde aştığı için nadiren konuşlandırılmıştır. Topoloji, erişim ve medyadaki farklılıklar ile PON aynı FTTD konseptini sunmaktadır.

Bununla birlikte EPON, kendiliğinden Ethernet uyumludur ve farklı üreticiler arasında birlikte çalışabilir. GPON, bazı Ethernet ağ özelliklerini tescilli ürün uzantıları aracılığıyla destekleyebilir, ancak GPON çekirdek anahtarı (OLT) ve ilgili Ethernet bağdaştırıcıları (ONT'ler), bu işlevleri desteklemek için aynı üreticiden gelmelidir. Bu GPON Ağ'ları için ya hep ya hiç yaklaşımını ortaya koymaktadır. Aksine, EPON, Ethernet ağlarının entegre bir parçası olarak davranır ve işlev görür. Genel Kurumsal ağ ile iyi uyum sağlar ve P2P teknolojileri ile mevcut olmayan bir dizi uygun maliyetli seçenekler sunmaktadır.PON Pasif Optik LAN (POL) olarak bilinen bir yerel alan uygulamasına uyarlanabilir. Bu durumda, geleneksel bakır yatay kablolama, single mod fiber optik kablo ile değiştirilir ve LAN ekipmanı için geleneksel RJ45 bağlantıları sağlamak için ONU'lar kullanılır.

Büyük bir kampüs yapısında 20 kilometrelik erişim desteğiyle, dağıtım katmanı doğrudan “erişim katmanı” anahtarlarına genişletilebilir. Bu nedenle, tek noktadan çok noktalı topolojde, çok sayıda kullanıcı üzerinde kaldıraçlı maliyet dağıtımı sağlarken, kampüs alanı ağları için dağıtım veya erişim katmanı ekipmanlarını ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir.

10G EPON, 2009 yılında IEEE 802.3av olarak onaylandı. Yine aynı fiziksel optik ağ topolojisine dayanır ancak hızı 10 Gigabit simetrik bant genişliğine artırır. Çalışma dalgaboyunu diğer Kampüs Alanı Ağ dalga boylarından farklı olan 1G EPON ağlarına bir bindirme olarak çalışır. EPON ile bir kampüste bant genişliği artışına ihtiyaç duyulduğu zaman, P2P ağ mimarisinin tamamının yükseltilmesine kıyasla hızlı ve ekonomik bir yaklaşımdır.

PON teknolojisinin konuşlandırılması için ağın destekleyeceği bant genişliği ve amaçlanan kullanım durumlarının dikkatle ele alınması gerekmektedir. Bu karma kullanım ortamlarını desteklemek için PON cihazlarında bant genişliği mühendisliği ve rezervasyon sistemleri uygulanmıştır. Bant genişliği mühendisliği tüm ağlar için bir gerekliliktir ve PON ağlarına özgü değildir. 10G EPON, bu ağ topolojisi için büyüme potansiyeli sağlayacaktır.

Aktif Ethernet (AE)

Aktif Ethernet (AE), basitçe 10/100/1000 Mbps ve 10 Gbps'lik hızları bakır etherne kabloların üzerinden iletimi destekleyen Ethernet ağ teknolojilerinin bir uzantısıdır. Fark ise mevcut bakır Ethernet iletiminin bir fiber optik ağa geçişini sağlamak için ortam dönüşümünün getirilmesidir. Servis sağlayıcı Ethernet'in yenilikleri sayesinde, ağ'larda yönetim, görünürlük ve kontrol kolaylığı sağlarken, medya dönüştürücü artık daha fazla ağ görünürlüğü ve servis güvencesi sağlayan aktif bir sınır noktası olarak hareket edebilmektedir.

AE, kanıtlanmış medya dönüştürme teknolojileriyle birleştiğinde, fiberin faydalarını, kurumsal sınıf Ethernet ağ ekipmanından yararlanan zaten kurulmuş bir ağa getirmek için evrimsel bir yaklaşım sunar. Medya dönüştürme özelliğine sahip AE, mevcut bakır Ethernet ağlarıyla sorunsuz bir şekilde bütünleşir ve gerektiğinde fiber bağlantıların bant genişliğini, mesafesini ve güvenlik avantajlarını getirir.AE, fiber ve bakır karışımını dengelemeyi ve aynı zamanda bakırın PoE ile güç dağıtımı gibi ek faydalar sağladığı yerlerde kullanılmasını sağlamaktadır.

AE, her bir son noktaya özel fiber bağlantılar gerektirse de, CWDM, ağ omurgasındaki fiber paylaşımını sağlayan tek bir fiber çifti üzerinde 16'ya kadar tahsis edilmiş kanalı iletmenin uygun maliyetli bir yöntemini sağlamaktadır.

AE'yi kullanarak, Ağ Yöneticileri neler yapabilir:

  • Tüm ağda sağlanan hizmeti etkilemeden kritik bağlantıları fiber'e taşıyabilirler.

  • Eğitildikleri ve tanıdık oldukları bir ortamda çalışabilirler.

  • Ağ işlevlerine daha fazla kontrol, görünürlük ve servis güvencesi getirebilirler.


AE, ağ paylaşımına, POL'in paylaşılan hizmetlerinden daha fazla hizmet güvencesi ile evrimsel bir yaklaşım sunar.

Sonuç

GPON, birçok servis sağlayıcı ağ'ı için tercih edilen bir ağ haline gelmiştir. Bu ağın Ethernet uyumluluğu ile birlikte genişletilmiş erişimi, hem Sermaye hem de Operasyonel maliyetlerde avantaj sağlar. Bu teknolojiye olan talep, GPON çözümlerinin araştırılmasında ve geliştirilmesinde önemli yatırımlar sağlamış olup, bu da ürün sevkiyatlarının maliyetini daha da düşürmesi beklenmektedir.

Kurumsal LAN'lar genellikle nispeten kısa bağlantılar kullandıkları için PON'ların genişletilmiş erişiminden yararlanamazlar. Kampüs Alanı Ağları (CANs) GPON’un özelliklerinden yararlanabilir, çünkü daha uzun mesafeleri kapsamaktadır ve sistem yükseltme haklarının güvenliğini sağlamak zor olabilir. GPON'un ve geleneksel Ethernet ekipmanının birlikte çalışabilirliği, her bir ağ tipinin avantajlarını karıştıran karma çözümler üretme fırsatı sunmakta ve en ekonomik seçenek olarak ortaya çıkabilmektedir. GPON teknolojisi gelişmeye devam ederken, GPON şu anda Enterprise alanında hizmet verdiği uygun yer'leri genişletebilir.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt