×

Mısır Electricx Fuar Notları


Mısır Electricx Fuar Notları


Kevork Benlioğlu
Mısır Electricx Fuarı sonrası elektrik ve aydınlatma sektörü ile ilgili gözlemlerimi kısaca paylaşmak istiyorum.  Kablolar, Jeneratörler, motorlar, orta ve yüksek gerilim transformatörleri, elektrik panoları, elektrik tesisat malzemeleri, anahtarlar, prizler, lambalar, akım-gerilim-ısı ölçü aletleri, koruma, kontrol ve bağlantı ürünleri pazarda aranan ürünler.

Arap ülkeleri içinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından üçüncü büyük ekonomi, aynı zamanda Afrika kıtasında Güney Afrika’dan sonra ikinci büyük ekonomi. Afrika’nın kuzeydoğusunda yer alıyor ve tarihi yapısı nedeni ile dünyanın en çok tanınan ülkelerinden birisi.  100 milyon nüfusun yaklaşık 25 milyonu Kahire ve çevresinde yaşıyor. Kuzeyde İskenderiye önemli ticaret şehirlerinden birisi.  Arapça ve İngilizce resmi dil olarak kullanılıyor. 1 TL 3.30 Mısır Poundu civarında.

Ülkemiz ile Mısır arasında serbest ticaret anlaşması var ve bu sayede ürünlerimiz gümrüksüz olarak EUR-1 sertifikası ile pazara giriyor.  Buna karşılık Çin menşeili ürünlere %60’lara varan oranlarda gümrük vergisi söz konusu.  Bu durum Türk Malı ürünlerde fiyat avantajı sağlıyor.  Mısır’a satılan Türk Malı ürünler kaliteleri dolayısıyla Çin menşeili ürünlere, daha düşük fiyatları dolayısıyla Avrupa menşeili ürünlere karşı rekabet sağlıyor bu nedenle pazarda Türk Malı ürünler kaliteli, uygun fiyatlı ürünler olarak görülüyor.

Bu avantajlara rağmen Mısır’a hemen ihracat yapmak kolay değil.  Mısır’a ihracat yapmak isteyen firmalarının Mısır İhracat ve İthalat Kontrol İdaresi bünyesinde oluşturulan bir kayıt sistemine kayıt olma zorunluluğu var ve bazen bu süreç bir yılı bulabiliyor. Bir problem de vize sürecinde yaşanıyor, 45 yaş üstü 1 hafta içinde vize alırken 45 yaş altı için bu süre 2 aya çıkabiliyor.

Aynı boylamda olmamıza rağmen kış saati uygulaması dolayısıyla kasım ayında aramızda 1 saatlik bir fark vardı.  THY’nin günde birkaç seferi var ve yolcuların çoğu İstanbul’u aktarma merkezi olarak kullanıyor.  İstanbul’dan uçuş süresi 2 saat 15 dakika civarında.

Son bir not: Türk olduğunuzu anlayan bir mısırlının refleks cümlesi “Hasan Şaş, yavaş yavaş” 😊
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt