×

Londra Grenfell Binası Yangını Yazı Dizisi -2 “Grenfell Binası, Yapı Düzenlemeleri Konusunda Kaygılar Yaratıyor.”


Londra Grenfell Binası Yangını Yazı Dizisi -2


“Grenfell Binası, Yapı Düzenlemeleri Konusunda Kaygılar Yaratıyor.”


Johs Loeb ( Tercüme Gökhan Aktaş, Güray Aras)


(15 Haziran 2017)


Enerji verimliliği için tasarlanan Londra'daki 24 katlı yapının dış yüzeyinde kullanılan ısı yalıtım malzemelerinin uygulanış biçimi 17 kişiyi öldüren yangının alevlerinin yayılma hızında aranan şüpheli olabilir.


Batı Londra'da geçtiğimiz günün erken saatlerinde alevler arasında kalan Grenfell Binasının dış cephesine uygulanan yeni ısı yalıtım malzemesinin Yerel Yönetim denetçileri tarafından güvenli olarak tescillendiği ortaya çıktı.


Yapılan iş Kensington ve Chelsea Belediye inşaat denetim ekibinin güvenlik testlerini geçti ancak Bilgi Özgürlüğü Yasası kapsamında açığa çıkan belgeler göstermekte ki en son risk analizi 18 ay önce, projenin resmi bitiş tarihi olan 2016 ortasından önce gerçekleşmiş.


Bina ve elektriksel güvenlik uzmanları tarafından yangının olası nedenleri üzerinde değerlendirmelere devam edilirken ,Başbakan bugün en az 17 kişinin  öldüğü bilinen felaketle ilgili olarak tam bir kamuoyu soruşturması talebinde bulundu.

Downing Sokağı 10 numarada, olay yerinden döndükten kısa süre sonra konuşan Theresa May: "Ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bir açıklamayı bilmemiz gerekiyor." dedi.

İngiltere’deki Yangından Korunma Derneği ( The Fire Protection Association/FPA) milyonlarca sterlinlik yenileme çalışmasında uygulanan bu tür  dış cephe yalıtım kaplama malzemesinin bazı durumlarda alevlerin bina dokusuyla alüminyum paneller arasında bulduğu boşluklardan hızlıca yukarı ilerlemesine neden olan bir "baca etkisi" oluşmasına katkıda bulunabileceğini söyledi.

The Prime Minister today ordered a full public inquiry into the disaster in which at least 17 people are now known to have died, as potential causes continue to be pondered by building and electrical safety experts.

Press Association haber ajansı nemi havalandıran bir boşluğun yapının kaplamasının bir kısmında oluştuğunun oluşturulduğunun düşünüldüğünü bildirdi.

FPA 'nın teknik yöneticisi olan Dr Jim Glockling, belirli yalıtım malzeme çeşitlerinin "tümüyle bitişik" oldukları zaman alevlerin zararının çapının bir "erime alanı" ile sınırlı olabildiğini ancak havalandırma boşlukları ya da borular gibi içeride kalmış kısımların hızla alevlerin yayılmasına neden olabildiğini belirtti.

Hâlihazırdaki yapılarla ilgili düzenlemeler bu güvenlik riskini göz ardı etmekte. İngiltere'de hangi sayıda çok katlı yapının bu tür kaplamaya sahip olduğu ya da Grenfell Binası veya herhangi başka binalarda yalıtımdaki boşlukların ne ölçüde kapatılmış oldukları bilinmemekte.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan bugün benzer biçimde yenilenmiş olan yapıların güvenlikleri ilgili kaygılar hakkında bir tweet attı ve felaketle ilgili bir ara raporun yaz sonuna doğru yayımlanmasını istedi.

Kaygılar 2000 yılında yalıtım kaplamaları türleriyle ilgili güvenlik risklerine değinen bir parlamento raporuna kadar geri giden bir ölçekte dile getirildi. Grenfell Binası kaplamasında kullanılan yalıtım malzemesi türünün adı Celotex FR5000 olarak bilinmekte.

200 itfaiyeci taşıyan kırk yangın söndürme kamyonu olay yerindeydi. Yapıdan kaçan görgü tanıkları dairelerin içinde yangın alarmı çalmadığını ve koridorlardakilerin de zor duyulabildiğini söylediler.

Felaket sonrası kesin ölü sayısı haftalarca belirlenemeyebilir. Yangının kesin nedenleri aylarca ya da yıllarca bilinemeyebilir.

Mühendislik ve Teknoloji Odasının teknik düzenlemeler biriminin başı Mark Coles: "Her bir bağımsız yaşam alanına elektrik, gaz ve su gibi hizmetlerin bağlanma gereksinimi vardır ve bu nedenle duvarlarda kablo ve boruların girişi için delikler açılmaktadır.Kablo ve boruların montajları yapıldığında  bu delikler duman ve yangının yayılmasını önlemek için yalıtılmalıdır. Yapı kısa süre önce yenilendiği için bunun yapılmamış olabileceği ağırlık kazanıyor." dedi.

Elektrik mühendislerinin yangına dayanıklı bölümleri kesip geçerken ısınınca genişleyip bulunduğu alanı tıkayan (İng: intumescent) köpükleri duvardaki deliklerin içinde bulunan kabloların çevresine uygulamaları gerekir. Isınınca bu köpük bir güvenlik önlemi olarak yangının geçmesini engeller.

Grenfell Kulesi Rydon adında bir özel şirket tarafından yapılan, evleri enerji konusunda daha verimli duruma getiren yeni bir yalıtım malzemesiyle kaplanmıştı. Bu yenileme işi, Kensington ve Chelsea Kiracı Yönetim Organizasyonu (KCTMO) tarafından görevlendirilmiş ve 1970'lerde yapılan bina bloğunun sahibi olan yerel yönetim konseyi tarafından denetlenmişti.

Rydon'un genel müdürü Robert Bond bir bildirisinde: "Proje bütün gerekli inşaat düzenlemelerini sağlıyordu ve teslimat Kensington ve Chelsea Belediyesi Yapı Denetim Departmanının taahhüt belgesi çıkardığında gerçekleşti. İlgili otoriteler ve acil durum hizmetleriyle birlikte çalışıyoruz ve yangının nedenleriyle üzerine yapılan soruşturmaları tümüyle destekliyoruz." dedi.

Kaplamaları uygulayan firma olan Harley Facades Limited, "yangınla yapının dış cephe kaplamasının arasında olabilecek bir bağlantı bilmediklerini" açıkladı.

KCTMO web sitesindeki 2014 yönetim kurulu zabıtlarında bina sakinlerinin şikâyetçi oldukları gerilim  yükselmelerine değinilmiş ve Grenfell Eylem Grubu adında bir örgütlenmenin bir blogda "oldukça zayıf yangın güvenliği standartları" uyarılarının kulak ardı edildiği belirtilmiş.

Kensington ve Chelsea Belediyesi sözcülerinden biri: "Grenfell Binası yangınının nedenleri ile ilgili bir takım teoriler duyduk. Bütün bu teoriler hâlihazırda başlamış olan resmi soruşturmanın bir parçası olarak ayrıntılı biçimde araştırılacak." dedi.

Haber Kaynağı: https://eandt.theiet.org/content/articles/2017/06/grenfell-tower-fire-raises-fears-over-lax-building-regulations
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt