×

Londra Grenfell Binası Yangını Sonrası Gelişmeler ve Alınan Önlemler Yazı Dizisi-1


Londra Grenfell Binası Yangını Sonrası Gelişmeler ve Alınan Önlemler


Yazı Dizisi-1


(Tercüme: Gökhan Aktaş, Güray Aras )


Grenfell Binası Yangını olayında gelişme: İngiltere Parlamentosuna Sözlü bir Bildiri:

Londra (Birleşik Krallık) - RISE (İsveç Araştırma Enstitüleri, önceki adıyla SP İsveç Teknik Araştırma Enstitüsü) geçtiğimiz yıl Lund/İsveç ve 2013 Paris'teki 'Uluslararası Bina Cepheleri Yangın Güvenliği Semineri'nin düzenleyicilerinden biriydi. Lund seminerinde Bina cepheleri için yeni bir büyük çaplı uyumlu Avrupa test standardının gerekliliği açıkça tespit edildi. RISE o zamandan beri Avrupa Komisyonu tarafından böyle bir standardın oluşumunu koordine etmesi için görevlendirildi. Hâlihazırda SP FIRE 105 test yöntemi İskandinav ülkelerinde kullanılmakta olup buna karşın diğer Avrupa ülkelerinde diğer standartlar kullanılmaktadır. Var olan standartlar, yeni standartların geliştirilmesinde temel bilgi görevi görecekler.2 Temmuzda İngiltere İçişleri Bakanı parlamentoya Grenfell Binası ve yangın güvenliğiyle ilgili bir bildiri sundu. Sonuç olarak, diğer başka bilgilerle birlikte yakın zamanda yapılan yangın testlerinden yola çıkarak, Grenfell Binasında trajik biçimde ortaya çıktığı üzere dış cephe kaplamalarının yarattığı tehlikenin İngiltere'deki diğer birçok yapıda da bulunduğunu belirtti. Hâlihazırda test edilen hiçbir dış cephe kaplama materyali testleri geçemedi. Geçtiğimiz hafta İngiltere İçişleri Bakanı test programının bağımsız biçimde değerlendirilmesini istedi. Bu, RISE İsveç Araştırma Enstitüsü'ne yüklendi ve onlar tarafından gerçekleştirildi. Test süreciyle ilgili açıklayıcı bir brifing bağlantıda bulunmaktadır:

https://www.gov.uk/government/publications/explanatory-note-on-safety-checks-and-testing

3 Temmuzda Topluluklar ve Yerel Yönetimler Bakanı Sajid Javid Grenfell Binası yangını ve yangın güvenliği üzerine bir gelişmeyi İngiltere Parlamentosuna bildirdi.

Aşağıdaki Javid'in bildirisinin transkriptidir:

İzninizle sayın sözcü, Parlamentoyu Grenfell Binası trajedisine hükümetin tepkisini ve diğer yapılardaki dış cephe kaplamalarının testleri ile ilgili bilgilendirmek isterim.

Grenfell Binasını vuran felaketin üzerinden neredeyse 3 hafta geçti.

Hayatta kalanlara ve çevre binalarda yangından etkilenenlere yardım etme konusunda mesafe katedilmiştir.

Ülke çapında ev sahipleri evlerini güvenli duruma getirmek için önlemler almaktadırlar.

Sir Martin Moore-Bick tam kapsamlı bir kamu soruşturması yapmak üzere görevlendirilmiştir.

Bağımsız bir uzman ekip bakanlığıma acil eylem gerektiren yangın güvenliği konularında danışmanlık yapmaktadır.

Sayın sözcü Grenfell Binasındaki yangın hiç olmamalıydı. Polis ve Kamu soruşturmaları yangının neden olduğunu ortaya çıkaracaktır.

Şu anda hükümetin birincil önceliği etkilenenlere her türlü desteği vermek ve benzer kaplamalı yapılarda böyle bir trajedinin bir daha yaşanmasını önlemek için bütün önlemleri almaktır.Kurbanlar ve Hayatta Kalanlar:

Grenfell Binası Kurbanları Birimi benim bakanlığımda hizmet vermekte ve hükümetle bir diyalog kanalı görevi görmektedir.

Hükümetin çeşitli mercilerinden çalışanlar da Westway Yardım Merkezi ve ayrı bir aile cenaze yardım merkezinde destek sunmayı sürdürmektedirler.

Grenfell Binası Sakinleri Ödenek Fonu'nun 5 milyon sterlinlik bütçesinden neredeyse 2,5 milyon sterlin dağıtılmıştır.

Etkilenen her bir daire acil yardım adına 5,500 sterlin almaktadır ve hâlihazırda 112 daireye ödeme yapılmıştır.

Sayın sözcü yangın gecesinde Grenfell Binasında kimin olduğu konusunda oldukça fazla spekülasyon vardır ve bunu belirlemek bizim için büyük önem taşır.

Dün bildirdiğim üzere, Kamu Davaları Başsavcısı, Grenfell Binası ve Grenfell Walk'ta yasadışı olarak kiralama yapan kiracıların yargılanmayacaklarını açıkça belirtmiştir.

Yani bütün kiracılar güvenle ortaya çıkıp otoritelere bilgi verebilirler.

Dairelerde bilmeyerek kiracılardan yasadışı kiralama yapanlar ve gerçek kiracı statüleri hakkında bilgisi olmayanlar olabilir.

Aileleri yangının kurbanı olup olmadıklarını bilmek istemektedir. Bu kişiler onların oğulları, kızları ve kardeşleridir. Bilmek istiyorlar ve bunu kesinlikle hak ediyorlar. Ancak bu ihtiyacımız olan bilgi elimizde olmadığında mümkün olamaz. Bunun için elinde böyle bir bilgi olanların ortaya çıkmalarını ve bunu gecikmeden yapmalarını istiyoruz.Kensington ve Chelsea'de Bundan Sonra Atılacak Adımlar:

Sayın sözcü Grenfell felaketine acil müdahale John Barradell tarafından yönetilen Grenfell Müdahale Ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir. Kendisi Londra Kent Konseyleri, farklı yerel yönetimler, gönüllüler, polis, Sağlık ve İtfaiye hizmetleri ve merkezi hükümet tarafından desteklenmektedir.

Uzmanlıkları ve çalışma azimleri büyük bir etkiye sahiptir ancak bu yalnızca geçici bir uygulamadır.

Ayrıca uzun vadede yaraların sarılması için uzun vadeli destekleri sağlamamız çok önemlidir.

Kensington ve Chelsea ilçelerinin yöneticisin istifa kararı doğrudur. Yeni ilçe yöneticisiyle çalışmayı dört gözle bekliyorum ve bu trajediden etkilenen herkesin ihtiyacı olan uzun vadeli desteği alması için eldeki bütün olanakları değerlendireceğim.

Haber Kaynağı :    www.fireengineering.com/articles/pt/2017/07/grenfell-tower-fire-update-an-oral-statement-to-uk-parliament.htmlPaylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt