×

LED Aydınlatmanın Doğal Çevre Üzerindeki Etkisi ETP Webinarımız Gerçekleştirildi !


LED Aydınlatmanın Doğal Çevre Üzerindeki Etkisi
ETP Webinarımız Gerçekleştirildi ! 


Zeynep Akkaya, Sabri Günaydın 
 

“ETP Çevre ve Sağlık, AEEE  Çalışma Grubu”   olarak   webinarlarımıza devam ediyoruz. 

Her geçen gün yaygın daha yaygınlaşan LED aydınlatmanın pek çok avantajı olduğunu biliyoruz. Ancak LED aydınlatmada dahil olmak üzere  tüm yapay aydınlatmalarda kullanılan yapma ışık  kaynakları, doğal hayatı paylaştığımız  farklı türler tarafından farklı algılanmakta  ve türlere  bağlı olarak farklı, çoğu zamanda ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu görüşten yola çıkarak, LED aydınlatmanın farklı türlerin fizyolojisi, davranışı ve ekolojisi üzerindeki etkileri sahada yapılan çalışmalara dayanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmaların şaşırtıcı sonuçlarını paylaşmak, gece uygulanan yapay aydınlatmanın ekolojik etkisini azaltmak için önerileri birlikte öğrenmek ,ama en önemlisi  Uluslararası Aydınlatma Komisyonu ( CIE )   Yapay Aydınlatma ve Doğal Yaşam Üzerindeki Etkisi için çalışan Teknik Komitenin  ( TC 4-61)  desteği ile hazırlanan öneriler raporunu  bir araya gelerek sizlere sunduk.

Yapay aydınlatmanın doğal yaşam  üzerindeki etkilerini en aza indirmenin yolları konusunda rehberlik sağlamak üzere kurulan  ve  Uluslararası Aydınlatma Komisyonu ( CIE )  Yapay Aydınlatma ve Doğal Yaşam Üzerindeki Etkisi Teknik Komitesinin  ( TC 4-61)  Başkanı Dr. Annika Jägerbrand  ve CIE 4 bölüm raportörü , CIE 2. Bölüm Yunanistan Ülke Temsilcisi , CIE TC 4-61 üyesi Dr. Constantinos Bouroussis   bizlere yapılan çalışmaları anlattılar ve katılımcılardan gelen soruları cevapladılar. 


Webinarımızın Moderatörlüğünü Sn. Prof. Dr. Sn. Banu Manav, Sn. Zeynep  Akkaya , Sn. Murat Çap gerçekleştirdiler. İsveç, Yunanistan, Almanya ve de Türkiye 'den katılımlar ile çok keyifli ve bilgilendirici bir etkinlik gerçekleşti. 

Konuşmacılarımızın sunumları   aşağıdadır. 

 Dr. Annika Jägerbrand
,
Dr. Constantinos Bouroussis 
ETP Webinar sunumları için aşağıdaki linkleri tıklamanızı rica ederiz. 

Dr. Annika Jägerbrand
“ Effects of LED Lighting on Animals and the Natural Environment”  ETP Webinar

Dr. Constantinos Bouroussis
 “ Recommendations for The Mitigation of Obtrusive Light”  ETP Webinar

ETP Webinarımızı ETP Youtube kanalımızdan izlemek için lütfen tıklayınız. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt