×

Kritik Görevleri Olan Fiber Konektörlerin İncelenmesi ve Temizlenmesi Yazı Dizisi-2


Kritik Görevleri Olan Fiber Konektörlerin İncelenmesi ve Temizlenmesi


Yazı Dizisi-2


Kutlugün Sürmeli


Konektör Temizleme Önerileri

Test kablolarını, ana kabloları veya patch cord'ları eşleştirmeden önce tüm konektörlerin ve modüllerin temizlendiğinden emin olun. 0.001 mm kadar küçük kirlenme, güçlü geri yansımaları (düşük Geri Dönüş Kaybı) üreten fiber çekirdeği bloke edebilir ve zayıflatmayı (Bağlantı Kaybı) etkileyebilir. Kirli bir konektörü temiz bir konektöre bağlamak, düşük performansa neden olur ve kirlenmeyi aktarabilir ve bağlantıya kalıcı olarak zarar verebilir. Fiber optik konektörlerin bağlantıdan önce bir mikroskop ile kontrol edilmesi önerilir. Erkek bağlantılar için tavsiye edilen muayene ve temizlik adımları (Tüm kablo ve adaptör tipleri için.)1 - Kontrol etmek

2 - Gerektiğinde Kuru Temizleme

3 - Kontrol Edin eğer temiz ise kurulum yapılabilir, eğer temiz değilse, 2. ve 3. maddeler iki veya üç kez daha tekrar edilmelidir.

4 - Eğer fiber ferrule'si hala temiz değilse, ıslak-kuru temizleme önerilir. Temizleme sıvısı bant tipi temizleyiciye uygulanır ve sonrasında bir veya iki kez kuru temizleme ile tamamlanır.

5 - Erkek pimleri etrafında kir varsa, 2.5mm'lik bir temizleme çubuğuna sıvı püskürterek, pimlerin arasındaki ve etrafındaki alan temizlenir.

6 - Dördüncü madde tekrar edilir ve tekrar kontrol önerilir.Erkek konektörler için önerilen temizleme aletleri:1 - Temizleme Sıvısı: Bu sıvı çok çabuk buharlaşır ve fiber yüzeyinde kalıntı bırakmaz ve fiber ferrule'daki statik yükü düşürür ve çıkarır.2 - Temizleme Çubuğu (2.5mm): Kılavuz pimleri etrafındaki alanı temizlemek için ve gerekirse pimler için kullanılır.3 - Bant Temizleyici: Tekerlek ile kumanda edilebilir, tıklatılabilir ve adaptör fikstürüyle birlikte kullanılır.Dişi bağlantılar için tavsiye edilen muayene ve temizlik adımları1 - Kontrol etmek

2 - Gerektiğinde kuru temizleme

3 - Kontrol Edin eğer temiz ise kurulum yapılabilir, eğer temiz değilse, 2. ve 3. maddeler iki veya üç kez daha tekrar edilmelidir

4 - Eğer fiber ferrule'si hala temiz değilse, ıslak-kuru temizleme önerilir. Temizleme sıvısı makara / kaset tipi temizleyiciye uygulanır ve sonrasında bir veya iki kez kuru temizleme ile tamamlanır.Dişi konektörler için önerilen temizleme aletleri:

1 - Temizleme Sıvısı: Bu sıvı çok çabuk buharlaşır ve fiber yüzeyinde kalıntı bırakmaz ve fiber ferrule'daki statik yükü düşürür ve çıkarır.2 - Kaset TemizleyiciBundan sonraki yazımızda “ Standartlara göre derecelendirme ve sertifikalandırma,Neyi incelemeli ve temizlemeli, Araçlar ve Sarf Malzemeler ” anlatılacaktır.

Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt