×

Kalp-Damar Hastalıklarını Araştırırken İnternet’i Doğru Kullanıyor muyuz ?

Kalp-Damar Hastalıklarını araştırırken İnternet’i doğru kullanıyor muyuz ?

 

Prof.Dr. Ali  Kubilay Korkut
Günümüzde internet, her türlü sağlık problemimizi danıştığımız kaynaklardan biri haline gelmiştir. Ancak web ortamında yayılan bilgiler denetlenmediği için, ulaştığımız bilginin doğruluğundan emin olamıyoruz.

İnternette hastalık araştırırken en sık yaptığımız hata, hissettiğimiz belirtilerden hastalık tanısı koymaya çalışmaktır. Hekime gitmeden hastalık tanısı konulmamalıdır. Çünkü biz hekimler için hastalık yoktur, hasta vardır. Yani aynı hastalığın farklı kişilerde farklı şikayetleri ortaya çıkabilir. Örneğin kalp krizi kiminde göğüste baskı hissi, kiminde midede gaz sancısı, kiminde ise sol kolda ağrı olarak ortaya çıkabilirken, bir kısım hastada hiç belirti vermeden gelişir.

Bu nedenle, hastaya doğru tanıyı koyabilmek için çeşitli tetkikler ve tahliller yapmak gerekir. Ancak bu işlemler sonrası doğru tanı konup tedavi süreci başlayabilir.

Hastalığın tanısı konulduktan sonra hekim, tedavi şekli ve süreci ile ilgili bilgiler verir. Bu aşamada da hasta ve yakınları hastalık ve tedaviyle ilgili web üzerinden bilgi toplamaya çalışacaktır. Hastalığın psikolojik travması altında okuduğunu doğru algılama ve objektif yorum yapma daha da zor olacaktır.

Diyelim ki adı konulmuş bir hastalığınız var, örneğin kalp-damar hastalığı veya varis gibi, webden bilgi toplarken hastalık ve farklı tedavi yöntemleri hakkında genel bilgiler edinilir. Fakat bu bilgiler hasta için hangi tedavi yönteminin seçilmesi gerektiğini vermez. Bir hastalığı tedavi etmenin farklı yöntemleri olabilir. Bu durumda yapılması gereken, çok sayıda hekimin görüşünü alıp genel eğilim doğrultusunda karar vermek olmalıdır. Örneğin 5 farklı doktora danışırz, üçü A yöntemini, biri B, diğeri C yöntemini öneriyorsa, A yönteminin en bilinen, yaygın ve güvenli çözüm olduğunu düşünürüz. Eğer bu aşamayı, hekime danışmadan internet yoluyla yaparsanız, B veya C yönteminin en iyi yöntem olduğu fikrine kapılabilirsiniz. Sonuçta web ortamı her sektör gibi sağlıkta da, bilgi yaymanın ötesinde kurumların ve kişilerin reklamı amacıyla kullanılmaktadır.

Kaynak: https://www.alikubilaykorkut.com
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt