×

ISO/IEC WG3 Kablolama Çalışma Grubu Paris 2018 Toplantı


ISO/IEC WG3 Kablolama Çalışma Grubu Paris 2018 Toplantı


Kutlugün Sürmeli


64'üncü ISO/IEC JTC1/SC25 çalışma grubu 3 (WG3) toplantısına, Avustralya, Belçika, Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, Büyük Britanya, İrlanda, Japonya, Meksika, Hollanda, Polonya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Amerika dahil olmak üzere 16 ülkeden 56 uzman ve gözlemci katılmıştır.


ISO/IEC 11801'in 3. Baskısı Kasım 2017'de yayımlandı. Yeni tek çift ethernet kablolama özellikleri üzerinde çalışma devam ediyor: IEEE 802.3bp, IEEE 802.3bw, ve IEEE 802.3cg kılavuzluğunda yeni bir uygulamaya özel teknik rapor geliştirilmektedir, ve tek çift ethernet kablolama spesifikasyonlarını tek bir belgede geliştirmek için bir proje ekibi kurulmuştur, aynı zamanda MICE1 ve MICE3 ortamları için tek bir per konnektör tanımlamak için seçim süreci başlatılmıştır.


ISO/IEC 18598 AIM (Otomatik Altyapı Yönetimi) standartları için güncelleme devam etmektedir, bu güncellemeler tavalardaki bakır kablo demetlerinin takibi ve yönetimiyle beraber PoE (Power over Ethernet) yönetimi ile ilgili güncellemeleri içermektedir. Multi Mod fiber üzerinden yüksek hızlı uygulamalar için kılavuzlar içeren bir teknik rapor için yeni bir çalışma maddesi önerisi dağıtımdan önce gözden geçirilmiştir.
 1. ISO/IEC 11801 3. Basım'ın Yayımlanması


ISO/IEC 11801'in 3. Baskısı Kasım 2017'de yayımlandı ve aşağıdaki bölümleri içermektedir:

ISO/IEC 11801-1: General Requirements (Genel Gereksinimler)

ISO/IEC 11801-2: Office Premises (Ofis Binaları)

ISO/IEC 11801-3: Industrial Premises (Sanayi Tesisleri)

ISO/IEC 11801-4: Single Tenant Homes (Tek kiracılı evler)

ISO/IEC 11801-5: Data Centers (Veri Merkezleri)

ISO/IEC 11801-6: Distributed Building Services (Dağıtılmış Bina Servisleri)

 1. Baskıdaki büyük güncellemeler şunları içerir:


- Ofis binalarındaki uygulamalar için yatay kablolama için minimum gereksinim Class E (Cat.6) olarak belirtilmiştir.

- Ofis binalarında 1 Gbit/s üzerindeki uygulamaları desteklemek için bakır kablolama Class EA (Cat 6A) olarak önerilmektedir.

- Veri Merkezlerinde ve Bina Servisleri uygulamaları için Class EA (Cat.6A) minimum gereksinim olarak belirtilmiştir.

- Sınıf I (Cat 8.1) ve Sınıf II (Cat 8.2) 2 GHz, 30 metre ve iki konnektör kanal yapısında tanıtılmıştır.

- OM1, OM2 ve OS1 kablolu fiber optik kategorileri yeni uygulamalar için desteklenmemektedir ve önerilmemektedir.

- OM5 Multi Mod Fiber, SWDM (Short Wave Division Multiplexing) uygulamalarını desteklemek için yeni multi mod fiber kablo tipi olarak tanıtılmıştır.

- OS1a kablolu single mod fiber, sıkı tamponlu low water peak kablo (tight buffered low water peak) olarak tanıtıldı.

- Tek sıra MPO (2-12 fiber) ve 24-fiberli MPO Veri Merkezlerinde Ekipman bağlantıları  ayrıntıları ile belirtilmiştir.

 1. Genel tek çift kablolama özelliklerinin geliştirilmesi


ISO/IEC 11801-3 için önerilen bir değişiklik gözden geçirildi, ve tek çift ethernet kablolamasına ait güncellemeler için tüm çalışmaların konsolide edilmesi ve tek bir çalışma gurubu dökümanıyla hazırlanması kararlaştırıldı.

 

 1. Tek çift konnektör seçim süreci


IEEE 802.3'ün ilgisine göre MICE1 ve MICE3 ortamlarında kullanmak amacıyla MDI (Medium Dependent Interface) arayüzünde tek çift konnektör için seçim süreci başladı. Toplantıda bunun için beş aday tarafından bu yapı için model sunuldu.  Bunlardan iki konnektörün standardizasyon süreci IEC SC48B'de devam etmektedir, IEC 61076-3-125'de içerisinde bir konnektör çalışması ve "LC-formatında" bakır konnektör çalışması IEC 63171-1'de devam etmektedir. Mayıs 2018 içerisinde ulusal organizasyonlara dağıtılacak seçim anketi sonrasında, sürecin Eylül 2018'de bitmesi hedeflenmektedir.

 1. IEEE 802.3bp, IEEE 802.3bw ve IEEE 802.3cg için Uygulamaya Özel Teknik Rapor


Teknik Raporun bp, bw ve cg tek çift uygulamalarına özgü olduğunu açıklamak için kapsamın değiştirimesine karar verildi ve "bu özellikler genel 4 çift / per kabloların yerini almayı amaçlamaz" şeklindeki ifade teknik rapor belgesine ilave edildi. Uzman değerlendirmesi için ikinci çalışma taslağı yayımlanacaktır.

 1. ISO/IEC 18598 AIM (Otomatik Altyapı Yönetimi) için PoE Güncellemesi


ISO/IEC 18598'teki Değişiklik Taslağı için bir taslak gözden geçirilmiş ve bir sonraki toplantıda gözden geçirilmek üzere bir Çalışma Taslağına geçilmesi kararlaştırılmıştır. PoE yeteneklerinin ve işlevselliğinin keşfi ve belgelenmesi, PoE ile ilgili yönetim etiketlerinin desteklenmesi, PoE kullanımı ve kapasite raporlaması, PoE ile ilişkili içsel ve dışsal faydaların standartlara eklenmesi ve hem ekipmanlar hemde kablolar için gerekli PoE parametrelerinin tanımı dahil olmak üzere genel bir anlaşma yapılmıştır. 1. ISO/IEC TS 29125 Uzak Güç


Tek çift kablo ve 4 per 28 AWG patch cord'ların ilave edilmesine yönelik olarak Teknik Şartname 29125'de değişiklik planlanmaktadır. Ek olarak, uzak gücün dört çift'ten fazla olan kablolara etkisi dikkate alınacaktır.

 1. 25GBASE-T dengeli kablolama üzerinden uzatılmış mesafeler


Ekleme kaybı, gecikme ve güç tüketimi analizlerinin anlatıldığı ve “geliştirilmiş” Sınıf I kablolama ile 40 m'ye, “geliştirilmiş” 25GBASE-T PHY ile 45 metreye ve güç tüketiminde küçük bir artışla 60 metreye ulaşmak için alternatiflerin araştırıldığı ve daha fazla “geliştirilmiş” 25GBASE-T PHY için bir sunum yapıldı. Potansiyel kullanım durumlarının bir sonraki faaliyete geçmeden veya varsa IEEE 802.3 ile irtibat kurmadan önce gözden geçirilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca bir uzman katkısıyla, 50 m'ye kadar mevcut bileşenleri kullanarak “Sınıf G” kanallarının tanımı gibi, azaltılmış mesafeleri olan yeni nesil kablolamanın fizibilitesi belirtildi. Bir sonraki toplantıda bu konuların tartışmaları yapılacaktır.

 1. Direkt Kablo Bağlantıları


Doğrudan ek kablolama özelliklerinin geliştirilmesine yönelik çalışmaya başlanması kararlaştırıldı.

 1. Fiziksel Ağ Güvenliği


Büyük bölümü TIA-5017'ye dayanan fiziksel ağ güvenliği ile ilgili standartlar için bir standartın geliştirilmesini desteklemek üzere yeni bir çalışma maddesi önerisi dağıtılacaktır.

 1. ISO/IEC 14763-2 Planlama ve Kurulum


ISO / IEC 14763-2 Edition 2'nin 1. taslak komitisi'ne yapılan tüm yorumlar çözüldü. Bir Uluslararası Taslak Standart dağıtılacaktır.

 1. ISO/IEC 30129 Telekomünikasyon Network'lerinde Topraklama.


Önerilen Taslak Değişikliğine (PDAM) yapılan tüm yorumlar çözüldü. İkinci bir taslak değişikliği dağıtılacaktır.

 1. ISO/IEC TR 11801-9907: Multi Mod Fiber üzerinden Yüksek Hızlı Uygulamalar için kılavuzlar


Bu önerilen Teknik Rapor, IEEE ve Fiber Channel'daki 10Gb'den 400 Gb'e olan uygulamaları ve aynı zamanda BiDi, SWDM ve eSR gibi piyasadaki mevcut teknolojileri kapsamaktadır. OM3, OM4 ve OM5 kablo kullanımına göre desteklenen mesafeleri ve dubleks veya paralel çalışma sistemleri tanımlanmıştır, aynı zamanda dubleks ve paralel altyapının uygulanmasına yönelik olarak kılavuzlar dahil edilmiştir. Yeni uygulanacak olan projelerde “Fiber Multi Mod sistemler için tüm dalga boyu uygulamalarını OM4'ün en az aynı seviyesine kadar desteklemek ve daha fazla erişim sağlamak ve / veya yeni dalga boyu uygulamaları için ek performans marjı sağlamak." amacıyla tüm yeni projelerde ve uygulamalarda OM5 kablolama sistemi tavsiye ediliyor.

 1. ISO/IEC 14763-3 Fiber Optik Testleri


Taslak Değişikliğe yapılan tüm yorumlar çözüme kavuşturulmuş ve son bir Taslak Değişiklik yayınlanacaktır.

 1. Bir Sonraki  65'inci ISO/IEC JTC1/SC25 WG3 Toplantısı  24-27 Eylül, 2018'de Arlington, VA, Amerika'da olacaktır.

Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt