×

İş Yaşamı Öğütler-9
İş Yaşamı Öğütler-9


Levent Taşkın
İyi bir lider yönetici olmak isteyenler hazır mısınız? 

Sorumluluk taşıyacak, çözüm bulan olacaksın. Liderlik itici gücün olacak, yılmaman için silahın olacak.Dayatma ile olmaz, insanları kazanmanın yolunu bulacaksın.Dikkatli olacaksın, boş bulunmayı unutacaksın. Rol model olacaksın.Sinirleneceksin ama öfkeni kontrol edip, gülümseyeceksin; kimseye saygısız davranmayacaksın, kalp kırmayacaksın. Sürekli pozitif olacaksın ama hep bir B planın olacak. Tüm başarılar ekibinin, başarısızlık senin olacak. Hata yapmaktan değil hatanı tekrarlamaktan ve hatadan ders almamaktan korkacaksın. Bilgili, yenilikleri ve sektörü iyi takip edecek, müşteri ve insan odaklı olacaksın. Uzlaşmacı olmak ve sabır senin olmazsa olmazın olacak.

Patronla, çalışanlar arasında; iş ortakları ile kendi satış organizasyonun arasında ;yöneticin ile sana direkt bağlı kişiler arasında arada kalacaksın; bu durumla başa çıkacaksın.İnsanlarla uğraşmanın hem dünyanın en keyifli, öğretici, geliştirici şeyi olduğunu görecek, hem de dünyanın en zor işinin dayanılmaz ağırlığını omuzlarında hissedeceksin.

İletişim kanallarını hep açık tutacak, ulaşılır olacaksın. Her problemi çözmeye, her sorunu ortadan kaldırmaya, her değişikliği hayata geçirmeye gücünün yetmeyeceğini gördüğün zaman demoralize olmayacaksın, yapabileceklerine odaklanacaksın. Çok ama çok çalışacaksın. Tutkuyla çalışmak ve işinde kendini motive etmeyi en iyi sen başaracaksın.Ekibine ve çalışanlarına önem ve değer vereceksin. Dürüst, ilkeli, cesur, vizyon sahibi ve sonuç odaklı olacaksın.Ekibini koruyacak ve onları geliştirirken, bilgin ve tavrınla örnek olacaksın. İçsel motivasyonun ve enerjin sürekli yüksek olacak. İşte bunları yapabilirsen hem çok iyi bir lider yönetici hem de gittiğinde aranır olacaksın.

Uzlaşma

Uzlaşma iş hayatında bir yönetici için önemli bir beceridir. Özellikle müşterilerle ve üst kademe ile sorunu büyütmeden, inatlaşmadan ve kişiselleştirmeden çözmenin yolu uzlaşmadır. Önemli olan şirketin veya iki tarafın yararına bir çözüm yolu bulmak için çaba serf etmektir.Uzlaşma siyah ya da beyaz demek değildir; gri tonu yakalamaktır. Birçoğumuz uzlaşmayı zayıflık olarak görürüz. Ya da birini kaybeden, diğerini kazanan olarak değerlendiririz. Biz de hep kazanan olmak isteriz ve uzlaşmayı yenilgi zannederiz. Uzlaşmada iki tarafın ihtiyaçlarının karşılanması amaç olmalıdır.Kendi bakış açımızı ve gerekçelerimizi karşı tarafa aktarırken, empati kurarak karşı tarafın bakış açısını ve gerekçelerini de dikkatle dinlemeliyiz.O an için en önemli sorun ya da beklenti ne ise ona yönelik bir karar vermeyi bilmektir uzlaşma.Yani akıllıca ve duruma göre uygun olanı seçmeyi bilmektir ve olgun davranmaktır. Uzlaşmayı ve müzakereyi bilen yöneticiler her zaman fark yaratırlar
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt