×

İş Yaşamı Öğütler-5


İş Yaşamı Öğütler-5


Levent Taşkın
Liderin görevi sonuç almaktır.

Lider uygulamayla bire bir ilgilenmelidir, özenle uygulama süreçlerini izlemelidir. Bu sorumluluğu kimseye bırakmamalıdır. Lider uygulamanın nasıl en iyi şekilde yapılabileceğini düşünmelidir ve kendisi koordine edip gözlemlemelidir

Ancak bu her ise karışması ve her kararı kendisi alması seklinde olmamalıdır. Uygulamada lider, ekip arkadaşlarına yerinde sorular sormalı ve onları dinlemelidir. Ekip arkadaşlarını daha önce hiç düşünmediklerini düşünmeye ve çözümler bulmaya yönlendirmelidir.

Takım kaptanı sadece arkada durmaz, yerine göre en önde gider. Zor durumlarda ekibi motive eder, ekibin misyonunu anlatır. Vizyonu, elinizi uzattığınızda neredeyse değebileceğiniz kadar somut biçimde hayal etmenizi sağlar. Başarılı takımlar, birbiri ile aynı işi yapan insanlardan değil, birbirinden farklı, ama bir diğerini tamamlayarak tek bir bütün oluşturan kişilerden oluşur. Herkes hücum oyuncusu olamayabilir, herkes savunma yapamaz, herkes oyun kurucu değildir. Önemli olan, diğerleri ile birlikte tek bir amaç için mücadele etmeyi bilmektir.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt