×

İş Yaşamı Öğütler-11

  İş Yaşamı Öğütler -11

 

Levent Taşkın
Ücret bir çalışanın motivasyonunda en etkili faktör gibi kabul edilir, bir bakıma doğru olmakla birlikte çoğu zaman da ücret ikinci planda kalır.  Eğer çalışan yaptığı işten psikolojik ve sosyal bir tatmin almıyorsa; kariyer fırsatı göremiyorsa; adil ve eşit davranılmadığını  görüyorsa; gelişim imkanı verilmiyorsa; kötü ve bencil bir yöneticiyle çalışıyorsa bir süre sonra paradan aldığı tatmin yok olur ve mutsuzluk baslar. Bunu parayla kapatmak da yetmeyecektir.

Yapılan işin kalitesi, çalıştığı yönetici ve ekip, kariyer imkanı, kendisine yapılan yatırım ,sistematik değerlendirme , adil ve yaratıcı bir ekip çalışması ve kişiye kazandırdığı özgüven ve huzur bireyleri firmalarına bağlayan en etkili noktalardan biridir.Bu nedenle personelimizin motivasyon olduğu ve onu mutlu eden konuları iyi bilmemiz çok önemlidir. Emniyet mi arıyor; mükemmellik ve disiplinli bir is anlayışını mi istiyor; kendisine önem verilmesi ve düzenli gelişimi için çözüm mü bekliyor; daha fazla sorumluluk almak ve güven duyulmasını mi istiyor diye çok iyi analiz etmeliyiz . Bu motivasyon alanları orta vadede paradan çok daha önemli olur ve personel bağlılığını sağlar.

Günümüzün en büyük sorununu ; geleceğimize ve gençlerimize zarar veren hastalığımızı yok edemezsek, bu ülkede başarılı yöneticiler ve şirketler oluşmasını engelleyerek büyük hatalar yapmaya devam ediyor olacağız: “Sahip olunan yönetim gücünü kendi çıkarlarımız için kullanmayı benimsemek, biat kültürünü iş hayatına yerleştirmek ve bunu normal karşılamak. “ Sahip olunan mevki veya yönetsellik gücünü ülke veya şirket gelişimi için nitelikli kadrolarla çalışmak amaçlı kullanmalıyız. Biz ne yapıyoruz? Çoğunlukla bu gücü kendi hakimiyetlerimizi garantilemek için kullanıyoruz. Bu nedenle alt kadroları veya önemli mevkileri biat edecek, daha yeteneksiz kişilerle doldurarak bize rakip çıkacağını düşündüğümüz kişileri eliyoruz. Bu şekilde kendimizce koltuğu kaybetme riskini tamamen ortadan kaldırıyoruz. Böylece geleceği mutsuz, bezgin, niteliksiz ve korkuya alışmış bir kitleye teslim ederek kendimiz için sürdürülebilir hale getirmek istiyoruz. Bu koltuklar bu şekilde kullanıldığı sürece ülkede, şirketlerde geri gidiyor;fark yaratamıyor ve nitelikli kişileri yurt dışında çalışma amaçlı kaybediyoruz. En iyi yönetici, en iyilerle çalışan; onları eğitip, geliştirip, yönetebilendir. Bir ülkedeki veya şirketteki en önemli sermaye nitelikli insan gücüdür
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt