×

IIoT Açısından Sorunların Eşiğindeki 6 Sektör


IIoT Açısından Sorunların Eşiğindeki 6 Sektör


John Tuccillo


Accenture'ün 2015 tarihli “Endüstriyel Internetle Kazanmak” raporuna göre Endüstriyel Internet 2030'a kadar sadece ABD'de 7,1 trilyon $ artan gelir sağlayabilir ve Çin, Almanya ve İngiltere 12, 13 haneli kazançlara ulaşabilir.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler ekonomik ve toplumsal refahı ilerletmek amacıyla ulusal teknoloji planları veya çerçevelerine dijitalleştirmeyi (IIot dahil) dahil etmektedir. Singapur? “Küçük Ulus”. Almanya? “Endüstri 4.0”. Çin? “Çin İmalatı 2025”. Hindistan? “Hindistan'da Üretin”. ABD? “Akıllı Şehirler Girişimi” ve bir taslak IIoT çerçeve çalışmasının bu yıl tamamlanması beklenmektedir.

Bu ulusal çerçeve çalışmalarının ortak noktası (ki daha düzinelerce ortak nokta verebiliriz) IIoT çözümlerini geliştirmek ve bu çözümleri tam olarak kullanmak amacıyla insanlar, eğitim, araştırma ve teknolojiye yatırımdır. IIoT'nin ulusal planlardaki merkezi rolü sıklıkla verimliliği artırmak ve ekonomide büyümeyi canlandırmak için tasarlanmış küçük fabrikalar, küçük şehirler veya akıllı şebeke gibi yüksek profilli akıllı girişimlerde ortaya çıkar.

Industrial Internet Consortium'da (IIC) enerji, sağlık, tarım, ulaşım, üretim ve eğitim dahil ulusal ve pan-ulusal ekonomik gelişmeyi canlandıran ve iyileştiren IIoT uygulamaları yaratmaya dair geniş yelpazede bir ilgiyle karşılaştık. Bu temel ekonomik payandaların herhangi birini daha verimli, güvenli ve verimli hale getirmek GSYİH kazanımlarını muhtemelen artıracaktır.

Bu ilginin bir emaresi olarak, IIC sadece son yıl 40'ın üzerine yeni “test ortamı” onayladı. Bunlar IIoT uygulamalarını test etme ve geliştirme laboratuvarlarımız. Bugüne kadarki deneyimlerimiz ve IIoT pazarının genel deneyimlerine dayanarak en büyük ekonomik etkiyi yapması beklenen bazı alanları aşağıda daha yakından inceliyoruz:

1. Enerji ve Enerji Altyapısı IQ'sunu Artırma

Akıllı boru hatlarından akıllı sayaçlar ve akıllı şebekeye kadar, güce aç bir dünyaya hizmet vermek için enerji üretimi ve aktarımının her yönü IIoT sayesinde daha güvenli, yeşil, güvenilir ve verimli hale getirilmektedir. IIoT enerji dağıtımı (güneş enerjisi depolama) ve şebeke iletişiminde ilerlemeler sağlamanın yanı sıra, uzaktan izleme, tahmini bakım, gelişmiş kontrol ve güvenlik ve emniyet dahil temel operasyonel süreçleri de geliştirmektedir. Bunu Akıllı Enerji olarak adlandırıyoruz. Bu öğelerin her biri, yazılımlar, sensörler, bağlantı ve veri analitiği üzerinden enerji varlıklarının çalışma süresi, performansı ve güvenliğini geliştirir.

2. Bağlantılı Sağlık ile Verimliliği Artırma

Ortalama yaşam süresinin artması ve ortalama sağlık harcamalarının GSYİH'nin %10'unu aşmasıyla (kaynak: Deloitte 2016 Global Healthcare Outlook), hükümetlerin bir yandan sağlık maliyetlerini azaltırken, diğer yandan kapsama alanını genişletmek ve vatandaşlar için sağlık bakımını geliştirmek konusunda üzerlerindeki baskı yoğunlaşmaya devam edecektir.

IIoT,IIC’nin Bağlantılı Bakım test ortamında ön planda olan daha iyi bağlantı ve veri paylaşımı sayesinde hayati sağlık hizmetlerinin sağlanmasını iyileştirmenin anahtarını elinde tutmaktadır.

Burada üyeler, evde yaşamlarını sürdürürken kronik hastalıklarının uzaktan yönetilme güvenliğini sunarak hastaların uzaktan/evden izlenmesi için açık bir IIoT sağlık eko sistemi yaratmaya odaklanmıştır. Bu, hastalar ve aileler için düşük maliyetli bir çözüm oluşturma potansiyeli sağlarken bakıcılara da ofisleri dışında sürekli ve etkili bir bakım sunma olanağı verir.

3.Veri Tabanlı Tarım

Birleşmiş Milletler'in günümüz nüfusunu 7,4 milyar ve 2100'e kadar 11 milyar olarak öngördüğü düşünülürse tarımı daha verimli, esnek ve sürdürülebilir hale getirmek hayatta kalmamız için elzemdir ve IIoT bu düşüncenin en ön sırasında yer almaktadır. IIC’nin Hassas Mahsul Yönetimi test ortamında satıcılar, dünyadaki açlığı azaltma çabasıyla mahsul verimini artırırken maliyetleri düşürmenin daha iyi yollarını geliştirmek amacıyla birlikte çalışmaktadır. Bu yaklaşım, mahsullere dair 360 derecelik bir görüş, örgüsel/hücresel ağlar üzerinden gerçek zamanlıya yakın 24/7 veri aktarımı ve mahsuldeki anormallikleri erken tespit edip düzeltici önlemler almak için bu verileri analiz etme kabiliyeti sağlamak amacıyla havadan görüntüler ve çoklu sensör teknolojilerinin entegrasyonunu içermektedir.

4.Ulaşımda İsrafı Kesme

İster mal ister insan söz konusu olsun, ulaşım her ekonomi veya toplumun düzgün bir şekilde işlemesi için çok büyük önem taşır ve verimlilik, sağlık ve iklime önemli etkileri olur. IIoT alanındaki ilk girişimciler:

  • Değişiklikleri gerçek zamanlı olarak tespit eden ve bunlara yanıt veren ulaşım sistemleri yaratmayı;

  • Operasyonel verimlilikler ve kamu güvenliğini artırmayı, çevreyi izleyen (sıcaklık, nem, hava basıncı, vb.) sensörler ve motorların ürettiği verileri analiz ederek ve bunlara göre hareket ederek filo çalışmama süresini azaltmayı ve kusurlu ve yakında sorun çıkaracak parçalar için önleyici bakım sağlamayı; ve

  • Kapasite analitiği ile daha verimli yollar tespit etmeyi ve yakıt verimliliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır.


5. Üretim ve Akıllı Fabrikanın Belirişi 

Endüstriyel IoT yeniliğinin uygulanmasında açık bir önemli nokta olarak bugün üretim hızla geleceğin akıllı fabrikasına doğru gelişmektedir. IIoT üretim süreci ve tedarik zinciri bütününde verimlilikleri ve çıktıları büyük ölçüde geliştirme kapasitesine sahiptir. IIoT sayesinde üretim süreçleri, plansız arızaları önlemek amacıyla düzeltici önlemler alabilen akıllı makineler ve cihazlarla kendi kendini yönetecektir. Gerçek zamanlı verilere dayanarak tek tek parçalar otomatik olarak yenilenecek ve fabrikadaki her el türü dijital cihaz her bir tamir edilen cihazın durumu hakkında rapor verecek ve böylece personele gerçek zamanlı, işlenebilir bilgiler verecektir. Giyilebilir sensörler acil durumlara karşı fabrikadaki her bir çalışanın konumunu takip edecektir. Dahası bu sadece ilk adım.

6.Bağlantılı Sınıf ve Eğitimin Dönüşümü

IIoT çözümlerini sonuca ulaştıran eğitimin stratejik rolü hafife alınamaz. Daha fazla sınıf çevrimiçi olurken ve daha fazla bağlantılı cihaz öğrencilerin kitaplardan kurtularak kapsayıcı bir şekilde içerikle etkileşime girmesine olanak verirken IIoT öğrencilerin öğrenme yöntemini büyük ölçüde etkileyecektir. IIoT'un eğitim üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahip olmasının dışında eğitim de IIoT sağlamada önemli bir rol oynayacaktır. Hem IIoT yenilikleri sağlamak ve hem de bunlardan en büyük faydayı sağlamak amacıyla devletlerin STEM ( Fen, Teknoloji, Mühendislik,Matematik ) eğitimine yatırımlarını ikiye katlaması gerekecektir. Kalifiye işçi olmaması nedeniyle yüksek ücretli üretim işleriyle ilgili birçok pozisyonun açık kaldığı ABD'de bugün bu karşılıklı bağımlılık aşikardır.

Geliştirilen her ulusal planda IIoT'nin verimlilik sağlama ve ekonomik gelişmeyi canlandırma potansiyeli birlikte çalışmaya bağlıdır. IIoT sadece bir teknoloji meselesi değildir. Endüstri ve toplumun müşterek gereksinimleri ve yatırımlarıyla yönlendirilen geniş ölçekli bir teknoloji sağlama, özel sektör ile kamu sektörleri arasında gerçek bir işbirliği meselesidir.Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt