×

Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Yönetmeliği’nin Firmalara Yükümlülükleri ETP Webinar


Geri Kazanım Katılım  Payı  (GEKAP)  Yönetmeliği’nin 
Firmalara Yükümlülükleri 
ETP Webinar
                                                         
  
ETP -AEEE, Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu


 

GEKAP Geri Kazanım Katılım Payı Yönetmeliği firmalara ne gibi yükümlülükler getirdi?  GEKAP ve AEEE Yönetmeliği ‘nin farkı ? 2021 yılı ikinci dönem beyanlarına hazır mıyız?  

10.12.2018 tarihinde Çevre Kanunu’na eklenen, Geri Kazanım Katılım Payı başlıklı ek madde de yurt içinde piyasaya arz edilen bu Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya süren/ithalatçılardan bu listede belirtilen tutarda geri kazanım katılım payı tahsil edilir hükmü yer almaktadır. 

-    11.08.1983 tarihli ÇEVRE KANUNU (Ek Liste dahil)  için lütfen tıklayınız. 
-    02.06.2021 tarihli GERİ KAZANIM KATILIM PAYINA İLİŞKİN YÖNETMELİK için lütfen tıklayınız. 
-    07.02.2020 tarihli GERİ KAZANIM KATILIM PAYINA İLİŞKİN YÖNETMELİĞİN UYGULANMASINA DAİR USUL ve ESASLAR için lütfen tıklayınız. 

Aydınlatma donanımı/armatürleri ile küçük ev aletleri gibi ürün gruplarını da içeren Çevre Kanunu ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlere yönelik geri kazanım katılım paylarının beyanı, bu ürünler için piyasaya sürenlerce/ithalatçılarca uyulacak diğer hükümler ve mevzuatlar ile ilgili “ 14 Temmuz Çarşamba günü saat 11.00-12:15 arasında  GEKAP Bilgilendirme Semineri" gerçekleştirilecektir. 

Seminer ETP-AEEE Çevreve Sağlık Çalışma grubumuz üyeleri Sn. Elif Kara, Sn. Mustafa Çetin tarafından, çalışma grubumuz lideri Sn. Zeynep Akkaya moderatörlüğünde gerçekleştirilecektir. 

Seminer ile tüm elektrikli ve elektronik eşya sektör paydaşlarımız için 31 Temmuz 2021 tarihine kadar verilmesi gereken 2021 yılı ikinci dönem beyan süreçlerinde destek olunması hedeflenmiştir. 

Seminer içeriğinde aşağıdaki konularda bilgilendirmelere yer verilecektir.
•    GEKAP nedir?  GEKAP ve AEEE Yönetmeliklerinin karşılaştırılması? 
•    Firmaların yükümlülükleri
•    Hangi ürünler ve hangi işlemleri kapsama giriyor?
•    GEKAP yükümlülüğü ne zaman doğar?
•    Muafiyet ve istisnalar
•    Sorumluluk ve yaptırımlar,
•    Elektrikli ve elektronik eşyalar için özel işlemleri

Seminerin son 15 dakikasında tüm katılımcıların sorularına ayrılmıştır.  


ETP  webinarımıza  katılımı  aşağıdaki “Katılımcı”  linkini tıklayarak "kamera bağlanmaksızın" gerçekleştirebilirsiniz. 

Toplantıya “Katılımcı”  olarak  katılmak için lütfen tıklayınız.
Kaydol linkine tıkladıktan sonra "Ad,  Soyadı ve E-posta adresinizi"  girdikten sonra kayıt formundaki diğer bölümleri doldurmayabilirsiniz, sadece formun en alt bölümündeki, “Gelecekteki seminerler hakkında bilgi almak ister misiniz?  “Evet” ya da “Hayır” ’ı işaretlemeniz ve  “Gönder” e tıklamanız yeterlidir. 

Webinar katılımcılarının  online katılımcı linkine kayıt olduktan sonra kendilerine gelen katılım e-postasındaki "ETKİNLİĞE KATIL"   linkine tıkladıklarında açılan webex sayfasından "ŞİMDİ KATIL" linkine tıklayarak ETP online söyleşimize katılımlarını rica ederiz.

Tarafınıza gelen katılımcı E-posta ‘sında sol üst köşedeki “KABUL ET” ‘e tıklarsanız, tarafına gelen online söyleşi davetimiz Outlook takvimine entegre olacak ve tarafınıza gönderdiğimiz e-posta gelen kutusunda görünmeyecek ve ETP online söyleşimize katılımınızı  Outlook takvimi üzerinden gerçekleştireceksiniz. 


Ücretsiz Webex yazılımı  linki  için lütfen tıklayınız. 

Bu linkten de ücretsiz kayıt ve sonrasında Etkinlik Numarası ve Etkinlik Parolası ile de online bağlanabilirsiniz.

Tüm katılımcıların  online söyleşi   başlamadan   üst soldaki menüde soldan beşinci ses menüsüne tıklamanızı ve açılan pencereden “Hoparlör, Mikrofon ve Kamera “ menüsüne tıklayıp  hoparlör, mikrofon ve kameralarını test etmelerini önemle rica ederiz.

ETP  webinarımız  sizlerin giriş yaparak bağlantılarınızı, mikrofon ve kameralarınızı test etmemiz için başlangıç saatinden 15 dakika önce açılacaktır.

Tüm  katılımcılarımızın olası internet alt yapı problemleri nedeniyle online söyleşi  başlangıcından sonuna kadar mikrofonlarını  kapatmalarını önemle rica ediyoruz.
 
Online söyleşi sırasında ve sonunda sorularınızı  webex  yazılım ara yüzünde sağ alt taraftaki   “S-Y (Soru –Yanıt) “  üzerinden yazılı olarak gönderebilirsiniz.

Online söyleşimiz  bittiğinde arzu eden arkadaşlarımız sorularını  mikrofonlarını açarak  bizlerin gelen sorulara göre yönlendirmemizle sorabilirler.

Yaz dönemi nedeniyle webinarlarımıza  ara veriyoruz. Eylül ayından itibaren ETP Webinarlarımızda   görüşmek dileğiyle, sağlıklı günler diliyoruz. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt