×

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğinin Güncellenmesi


Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğinin Güncellenmesi


Sabri Günaydın, Mehmet Mazmanoğlu


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği  21 Şubat 2018 tarih  30330 sayılı  Resmi Gazete ‘de yayınlanmış olup; elektrik iç tesislerindeki bina içi elektronik haberleşme tesislerinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan ve yayımlanan güncel Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesi' ne uygun olması zorunluluğu getirilmişti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanmış ve 2013 yılında yayınlanmış olan Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesi incelendiğinde, öncelikle bu şartnamenin maalesef ilgili güncel standartları içermediği görülmektedir.

Ayrıca  kuvvetli akım elektrik tesisatı  ile ilgili olarak ta “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği”ilgili ve ilişkili güncel standartlar ile güncel HD 60364 ve IEC 60364 serisi standartlarını yansıtmamakta olup güncel standartların, teknolojik gelişmelerin çok gerisinde kalmıştır.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından güncel EN, HD, IEC standartları doğrultusunda hazırlanarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na 21 Mayıs 2005 tarihinde gönderilen yönetmelik taslağı maalesef bugüne kadar ilgili bakanlık tarafından yayınlanmamıştır.

Çok doğal olarak aradan geçen 13 yıllık süreçte ilgili ve ilişkili standartlarda güncellenmiştir.

Can ve mal güvenliği açısından güncel ilgili ve ilişkili standartlara uygun “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği”   mümkün olabilecek en kısa zamanda yayınlanmalıdır.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt