×

Doğal Beslenme Yazı Dizisi-9 “Karnabahar Püresi, Yoğurt ve Kefir”

Mutluluk Reçetesi:

 

Doğal Beslenme

 

Yazı Dizisi-9

 

Karnabahar Püresi, Yoğurt ve Kefir

 

Mine Rana Dayıoğlu


KARNABAHAR PÜRESİ

Karnabaharı haşlayın, içine süt ve biraz tereyağı koyun, karabiber, muskat ve zencefil rendeleyin, kimyonu ihmal etmeyin, etmeyin ki karnabaharın meşhur ünü boşa çıksın. Hepsini pişirin ve gönül rahatlığı ile tüketin. Patates püresi gibi değil mi?


Tadını damağınızda bırakıp yolumuza devam etme zamanı, yol bizi öğle yemeğine ve tüm öğünlere eşlik edecek yoğurda eğer vegan beslenme taraftarı iseniz badem veya soya sütüne götürecektir. Beyazın en sağlıklısını bulmak, beyazın adını temize çıkarmak için çabalamak gerek.

YOĞURT VE KEFİR

Rahmetli babaannem vefat ettiğinde bir asprin bile içmemişti. Artık gitme vakti geldiğinde son anına kadar her öğünde yoğurt veya kefir yerdi, tabii Karadenizli olmasından mütevellit mısır ekmeği olmazsa olmazı idi. Yoğurtta yer alan probiyotikler vücudumuzun en önemli organı, kilo almamıza kilo vermemize, tüm hastalıkları aşmamıza destek, bağırsaklarımıza şifadır. O nedenle yoğurt veya kefir yemek bizi sağlığa, feraha ve dinçliğe götürür.

YOĞURDUNU VE KEFİRİNİ EVDE YAP, SAĞLIĞI KAP!

Yoğurt mayalamak sandığınız kadar zor değildir. Serçe parmağınızı ısıran bir litre süte yarım çay kaşığı mayayı karıştırıp attınız mı, heyecanınızla sarıp sarmaladınız mı oldu size mis gibi bir kavanoz yoğurt. Ben her öğününde yoğurtsuz ve kefirsiz yaşayamayanlardanım ama tek şartım var o da kendi yaptığım yoğurt ve kefirim. Bu konuda birçok kaynak farklı şeyler söylese de ben kendi serçe parmağımın işin içine karıştığı bu lezzetten asla vazgeçemem. Anne evinden kanat takıp uçtuktan sonra hazır yoğurdu keşfetmiş, hazır gıdalarla uzun yıllar yaşamış biri olarak ruhuma, evime hazır hiçbir şey sokmama taraftarıyım.


Hazır gıdalar yediğim yıllarda kaybettiğim sağlığım, bedenimin her gün kilo alarak beni mutsuz etmeye çalıştığı zamanlardı. Sabahları aç uyandığım, gece geç saatlere kadar yemek yediğim zamanlardan sonra hazır gıdaları hayatımdan çıkarmamla birlikte daha özgür, daha mutlu bir bedene ve ruha sahip oldum. O günlere tekrar dönmek, bana ait olmayan hiçbir şeyi tüketmek istemiyorum. Sanırım ömrümün sonuna kadar kendi tercihimle hepsine elveda dedim. Size de tavsiye ederim.Bedeninizi yorgun, kendinizi mutsuz ve çaresiz mi hissediyorsunuz, o zaman yaptığınız, dokunduğunuz her şeye önce emeğinizi koyun. EMEKSİZ YEMEK OLMAZ, BEDENİNİZ RUHUNUZA PERVANE OLAMAZ. Yoğurt ve kefir her şekle girebilir. İçine çiğ kabak doğrayın, beyaz lahana kıyın, ceviz koyun, elma rendeleyin ama tarçınla ve zerdeçalla yemeyi ihmal etmeyin. Tarçınlı ve zerdeçallı yoğurt deneyin, seveceksiniz. Hatta bir kavanozda az su, yoğurt ve tarçını çırpın, içine çilek, ananas, yaban mersini koyun, buzluk kaplarına koyup dondurucuya atın. Dondurmanız
hazır, hem lezzetli hem sağlıklı. Sağlıklı olan hep tatsız derler. İnanmayın! Tat sizsiniz, içinde siz varsanız tadı hiç damağınızdan gitmeyecektir. Sizi hep tok tutacaktır.

Bundan sonraki yazımıza" İlk Yıllar Tüketmediklerim" ile devam edilecektir.

Mutluluk Reçetesi : Doğal Beslenme kitabının yayını için izin veren Sn. Mine Rana Dayıoğlu’na Elektrik Tesisat Portalı olarak  içtenlikle teşekkür ederiz.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt