×

Doğal Beslenme Yazı Dizisi-8





Mutluluk Reçetesi:

 

Doğal Beslenme

 

Yazı Dizisi-8

 

Mucize Öğle Yemeği"

 

Mine Rana Dayıoğlu


Öğle yemeğini mucizevi kılan, sınırsız tüketebilecekleriniz olmasıdır. Sofranızı her daim sınırsız tüketebileceklerinizle donatırsanız hem zihniniz hem bedeniniz doyacaktır. Tüm besinlerin kalorisi ve vücudunuza verdiği enerji bellidir. Soru şu olmalıdır: Kalori hesabı yapılmalı mıdır yoksa sağlıklı her gıda hesapsız tüketilmeli midir? Tüketebileceğiniz ve bilimsel veriler ışığında kalorisi ve glisemik indeksi düşük alkali gıdalar ve bunların hepsinin birleştiği mucize besinler sofranızın demirbaşı olmalıdır. Onlarla mucizeler yaratmanız, yarattığınız mucize ile doymanız ise kaçınılmazdır.

Benim mucize gıdam kabak. Kabak hem beni uzun süre tok tutan, hem besleyici, hem kalorisi düşük, hem glisemik indeksi yerlerde seyreden,hem de alkali besinlerin güzel bir örneği. Daha ne olsun diyebilirim. Kabakyaz oldu mu her daim yanı başınızda bitmeli. Bazen dereotu, bazenmaydanoz eklemeli, bazen fırına sürüp kızartmalı, üstüne limon sıkmalı.Üretebileceğiniz tüm tarifler onun neşesini hiçbir zaman kaçıramaz. Kabakpek neşeli bir sebzedir, neşesi tam içindedir. Kabağı yedikçe ödeminizde vücudunuz da feraha kavuşacaktır.


En sık tükettiğim ve beni en çok doyuran dereotlu kabak yemeğidir. Tabii size minik bir ayrıntı, ben kabağı çiğ severim, tıpkı salatalık gibi kahvaltıda, yemekte,acıktığımı hissettiğimde. İçinize su serper, su ise ruhunuzu ferahlatır.

Benim bir mucize listem var ve hep başucumda durur. Zaman zaman listenin en tepesindekilerle en alttakiler yer değiştirir. Vücudu arada şaşırtmak, değişiklik yapmak şahane hissettirir. Adrenalin salgılamak, vücudun ritmi ile yarışmak...

 

Kış geldi mi açarım kapımı sebzelere sonuna kadar. BROKOLİ hoş geldin der, BALKABAĞI sihri kerameti özündedir, LAHANA yemek gerekir bol bol ve ISPANAK demire ihanet etmiş gibi gelse de demir gibi yapar midemizi esasında, YERELMASI gazı ile meşhur derler, çiğ tüketmeyi dene bir de istersen. KEREVİZ salatası dendi mi akan sular durur ve kereviz muhteşem kokusunu yerfıstığı ile birleştirir, lezzete lezzet katar.

 
KARNABAHAR kokusu ile bizi yıldırsa da etin yanına en güzel püredir, sebzeyi keşfetmenin mutluluğu ile başımızın tacı olacaktır.

KIRMIZI PANCAR çiğ olarak tüketmeyi en sevdiğim, hafif toprak kokulu, hafif kendine özgü tatlı tadı sayesinde tüm salatalarınıza doğrayabilirsiniz ve
hatta kek yapabilirsiniz.













Beyaz lahana, çiğ kırmızı pancar, yeşil elma, karnabahar, çiğ kereviz; hepsini harmanladığınız bir salata pek hafif, pek doyurucu, dahası hastalıktan uzak sağlığa yakın kılıcı.Söz veryorum hiç hasta olmayacaksınız, hatta sabah enerji ile uyanıp dünyayı sırtlayacak güç bulacaksınız. Kendi özlerini keşfederken size hem çiğnemeyi öğretecek hem tok tutacaklar.

Gandhi’nin dediği gibi:
“İçeceklerinizi çiğnemeli, yiyeceklerinizi de içmelisiniz.”

Bundan sonraki yazımıza" Karnabahar Püresi, Yoğurt ve Kefir,..." ile devam edilecektir.

Mutluluk Reçetesi : Doğal Beslenme kitabının yayını için izin veren Sn. Mine Rana Dayıoğlu’na Elektrik Tesisat Portalı olarak  içtenlikle teşekkür ederiz.
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt