×

Doğal Beslenme: Mutfağın Yolları Taştan Yazı Dizisi-12
Doğal Beslenme: Akşam Hava Kararınca Mutfağın Yolları Taştan 


 Yazı Dizisi-12


Mine Rana Dayıoğlu


Acıkınca YE ya da YEMEK için AÇ kal!

Hep duyarız akşam öğününün hafif olması gerektiğini, hatta bazı uzmanlar haftada bir iki kere atlanması gerektiğini bile söyler. En hafif ve en pozitif öğündür akşam yemeği. Ailece sohbet ettiğiniz, babanızın eve gelmesi ile şenliğe dönüşen, masanın en ucundan suyu istediğiniz, yediğiniz içtiğinizden çok paylaştıklarınızın sizi doyurduğu.

Ne yediğiniz değil kaçta hareket etmeyi bıraktığınız önemlidir. Bereketli bir sofranın ödülü harekettir. Yastığınıza başınızı koyana dek hareket halinde olmanız akşamın tüm yükünü alıp götürecektir. Yatmadan üç saat önce yemek yemeyi kesmeyi ihmal etmediğiniz sürece plan ve bilinç sizi doğru yola götürecektir. Beslenmenin altın kurallarını ihlal etmediğinizde bedeniniz kendini iyi hissedecek ve sizi tüm enerjisi ile taşıyacaktır.

Akşam yemeğinde ne yedim?

Yeşil olan ne varsa onu yedim, bol bol, sıkılmadan bıkmadan, tadına doyarak, severek ve yediklerimin hesabını yapmadan. Yeşile ruhunuzu doyurursanız mideniz kırmızı sinyaller vermez.

Beslenme hatıralarımı çekmeceden çıkarıp baktığımda ekmeksiz, makarnasız, pilavsız doyulamayan, akşamı 2-3 öğünle tamamlayan bedenim artık yeşilin her tonuna aşık midemle doymayı öğrenmişse iradem ve nefsim doymuş demektir.Mühim olan ruhu doyurmaktır, gözünüz ve gönlünüz ruhunuzun doyduğu yeri görecektir. Gördüğü manzara midenizi doyuracak ve siz özgürlüğünüzün tadını çıkaracaksınız.

Her akşam kocaman salata yaparım, içine her renkten sevdiklerimi koyarım. Mevsiminde ne varsa donatırım, üstüne sos niyetine az yoğurt veya kefir, nane, mercan köşk, demirhindi, kekik, zerdaçal serper, içine sihirli formülümden eklerim. Sihirli formülüm özenerek, severek yaratırken doymak.

Düzen içinde değişen her çeşit sizi sağlıklı beslenmeye götürecektir. Bir gün fark etmeden vücudunuza zarar veren gıdalara veda ettiğinizi göreceksiniz.

Bazı akşamlar mola vermeli, molanın dinginliğinde yememeyi tercih etmeli. Sabaha açlıkla uyanan beden doğru yoldadır. Eğer sabah aç uyanıyor ve kahvaltınızı sağlıklı seçimlerle donatıp doyuruyorsanız siz bu yolculuğun kazananısınız.

O nedenle bazı akşamlar akşam yemeği yememeyi denemek bir çözüm olabilir, en azından ben arada böyle yaparım.Ya minik bir salata yerim ya da bitki çayı içerim. Zihnimi ve bedenimi yeme dürtüsünden uzaklaştırır, özgürlüğümü ilan ederim.

Bundan sonraki yazımıza ” Meyvenin Gücü Adına ”  ile devam edilecektir.

Mutluluk Reçetesi : Doğal Beslenme kitabının yayını için izin veren Sn. Mine Rana Dayıoğlu’na Elektrik Tesisat Portalı olarak  içtenlikle teşekkür ederiz.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt