×

Dikkat: Soğuk Hava Kalp Krizini Tetikliyor

Dikkat: Soğuk Hava Kalp Krizini Tetikliyor

 

Prof.Dr. Ali  Kubilay Korkut
Kış mevsiminin geldiği ve soğukların iyice hissedildiği bu aylarda özellikle kalp hastalarının dışarı çıkarken sıkı giyinmeleri gerekiyor. Yemek sonrası tok karnına dışarı çıkmamak gerekiyor.

Soğuk ortamda ısı kaybının önlemesi için damarlar büzüşüyor. Vücutta adrenalin salgılanıyor ve tansiyon yükseliyor. Bu durumda kalbin iş yükü birden artıyor. Eğer tok karnına isek, dolu olan mide ve barsak sistemi ayrıca kalbin iş yükünü arttırıyor. Kalp hastalarında, kalbin iş yükü birden bire artınca kalp krizi tetikleniyor.

Kimler Risk Grubunda ?

  1. Ailesinde Kalp-Damar Hastalığı olan herkes risk altındadır.

  2. Ailesinde Kalp-Damar Hastalığı erken yaşta (50 yaş öncesi) olanlarda risk biraz daha fazladır.

  3. Sigara kullananlar

  4. Şeker ve Tansiyon hastalığı olanlar

  5. Yüksek kolesterol düzeyi olanlar

  6. Kilolu ve sedanter yaşayanlar

  7. Bacak damar hastalığı, şah damarı hastalığı, böbrek yetersizliği hastalarının Kalp-Damar Hastalığına yakalanma riski yüksektir.


  8.  

Belirtileri Nelerdir ?

Göğüste baskı ve sıkışma tarzında ağrı en yaygın belirtidir. Bu ağrı sol kola veya çeneye doğru yayılabilir. Mide ağrısı gibi olursa gastrit ile karıştırılabilir. Özellikle şeker hastalarında da hiçbir ağrı belirtisi olmaksızın gizli kalp krizi de geçirilebilir. Bu kriz küçükse hiç fark edilmeyebilir, büyükse ani ölüme yol açabilir.

Ne Yapılmalıdır ?

Derhal en yakın Kalp-Damar Merkezine gidip EKG ve kan tahlilleriyle hastalığa doğru olarak teşhis konulana  kadar müşahedede kalınmalıdır.

Kalp-Damar hastalıkları belirti verdiğinde kalbe hasar yapmaya başlamıştır. Bu dönemde tedavi etmenin riski yüksektir. Hastalığın kalbe verdiği hasar da tedaviye rağmen kalıcı olmaktadır.

Bu nedenle hastalık, ortaya çıkıp hasar vermeden önce rutin olarak yapılan tetkiklerle ortaya konulup tedavisi yapılmalıdır. Kırk yaşından sonra herkesin en az yılda 1 kere Kalp-Damar kontrolünden geçmesi gereklidir.
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt