×

D4i: Armatür İçi DALI’nin Standartlaştırılması ve SertifikalandırılmasıD4i: Armatür İçi DALI’nin Standartlaştırılması ve Sertifikalandırılması

Burak Çıkırık
D4i, DiiA (Digital Illumination Interface Alliance) tarafından Kasım 2019 itibariyle başlatılan bir sertifikasyon programıdır. Mayıs 2020 itibariyle sadece led sürücüler için uygulabilir durumdadır. Kontrol cihazlarının D4i sertifikalandırması bir sonraki aşamada gerçekleştirilecektir.

D4i aslında DALI-2 nin bazı özellikler eklenerek genişletilmiş halidir. D4i ile karşımıza ‘intra-luminaire’ kavramı çıkıyor. Yani D4i, akıllı armatürler için DALI gereksinimlerini armatürün içinde sağlıyor. Bu gereksinimler: güç ve datadır. 

D4i ayrıca yeni ANSI C137.4 standardına da uyumludur. Mekanik açıdan da NEMA/ANSI C136.41 ve Zhaga Book 18’de belirtilen soketli bağlantı sistemlerine uyumludur.

Bir ürünün D4i sertifikasının olduğunu, ürün üzerindeki D4i logosundan anlayabileceğimiz gibi, www.dali2.org/products adresinden de bu ürünleri listeleyebiliriz.


Şekil-1: D4i sertifikalı ürünlerin logosu

D4i Avantajları Nelerdir?

D4i’ın sağladığı avantajları led sürücülerin, sensörlerin, kablosuz iletişim birimlerinin birbirleriyle sorunsuz çalışabilmesini sağlamak olarak söyleyebiliriz. Ayrıca D4i:

•    Akıllı armatürler oluşturur:

D4i sürücüler, armatür, ışık kaynağı ve sürücü ile ilgili önemli bilgileri (data) raporlar ve saklar.
D4i’a bağlanan sensörler de çevresel girdileri toplar

•    Bağlantısallık sağlar:

D4i kablosuz gateway in armatürle olan bağlantısını basitleştirir. DALI armatür ile harici aydınlatma kontrol ağı arasında iki yönlü haberleşme sağlar (Armatürden kontrol sistemine ve kontrol sisteminden armatüre doğru). Bağımsız çalışan armatürler, bu sistem ile birer IoT/çalışma ağı noktası olurlar.

•    Geleceğe uyumluluk sağlar:

D4i soketli sistemlere uyumludur. Bu sayede üreticinin sağladığı bu sokete uygun D4i driverlı aydınlatma armatürü, çalışma ömrü boyunca ilgili sokette donanımsal ya da yazılımsal değişiklikler yapılarak her zaman güncel tutulabilecektir. Yeni dijital teknolojiler takip edilebilecektir.

D4i’ın İki Temel Bileşeni: Güç ve Data Standartları

Güç ile ilgili standartlar:

DALI Part 250 – Entegre Bus Güç Beslemesi

LED Sürücü eğer entegre DALI bus güç beslemesi ile donatılmışsa, sensör ya da wireless node gibi düşük güç gereksinimli komponentlerin enerjilendirmesini yapabilir. 

DALI Part 150 – Yardımcı (AUX) Power Supply

24V DC güç beslemesi sağlar. Sürücü içinde entegre olarak yer alabileceği gibi harici bir komponent olarak da yer alabilir. Armatür içerisindeki yüksek güç gereksinimli komponentlerin beslenmesi için kullanılır.

Data ile ilgili standartlar:

DALI Part 251 – Armatür Datası

Armatür üreticisinin, armatürün çalışma gerilimi, gücü, ışık akısı(lumen), renk sıcaklığı, renk geri verim endeksi, rengi vb bilgilerini düzenleyen standarttır. İşletmeci armatür ile ilgili tüm bilgilere sahip olur ve bunları otomasyondan görüntüleyebilir.

DALI Part 252 – Enerji Datası

Aktif güç, görünür güç ya da led modül tarafındaki güç gibi bilgileri düzenleyen standarttır. Örneğin armatürün çalışma sırasındaki tüketimi izlenebilir, dim yapıyorsa tasarruf miktarı vb. hesaplanabilir.

DALI Part 253 – Teşhis ve Bakım Datası

Sürücünün çalışma süresi, aç-kapa adeti, besleme gerilimi ve frekansı, güç faktörü, sıcaklık ve çıkış akımı gibi bilgilerini ve ışık kaynağının da çalışma gerilimi, akımı, sıcaklığı, aç-kapa adeti gibi bilgilerini görüntülemeyi sağlayan standarttır. Arıza durumunda bakım ekibi sahaya gitmeden bu veriler ışığında ön teşhis yapıp, bakım süresini kısaltabilir.

Ayrıca Data standartları, DALI hafıza bankası içinde data saklanmasını da standartlaştırır.

 
Şekil-2: D4i Şematik Gösterimi

Kaynaklar:

1.    DiiA’ın Nisan 2020 tarihli D4i: Standardization and Certification for Intra-luminaire DALI konulu sunumu.
2.    OSRAM’ın Technical Application Guide DEXAL LED Drivers adlı uygulama kitabı.

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt