×

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Kablolar Teknik Şartnamesi Toplantı


Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Kablolar Teknik Şartnamesi Toplantı


Sabri Günaydın


Evvelce de belirttiğimiz  gibi binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik çok uzun süren, çok detaylı çalışmalar sonucunda 2002 yılında yayınlanmıştır. 2007, 2009 ve 2015, 2017, 2018 yıllarında da yönetmelikte değişiklik ve güncelleme çalışmaları yapılmıştır, ancak bugüne kadar yapılan güncellemeler CPR doğrultusunda yangına karşı güvenli kabloları içermemektedir.

Elektrik sektörümüzdeki elektrik tesisat tasarımcısı, yüklenici, üretici konusunda uzman arkadaşlarımızın görüşü alınarak hazırlanmış olan yangın yönetmeliğimizin yangına karşı güvenli kablolar ile ilgili maddelerin CPR –Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ve ilişkili standartlar doğrultusundaki değişiklik önerileri ile ilgili aşağıdaki yazımız ve “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı”  mıza Elektrik Tesisat Portalı olarak 27.02.2018 tarihinde gönderilmişti.

ETP 2018.02 CPR YAZI    ../wp-content/uploads/ETP-2018.02-CPR-YAZI-.pdf

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız  Yüksek Fen Kurulu Başkanımız Sn. Mehmet Özkan’dan  konunun önemi nedeniyle Elektrik Tesisat Portalı olarak bir toplantı rica edilmiş. Sn. Mehmet Özkan’ın önderliği, organizasyonu ve Sn. Murat Uzunbel ‘in organizasyonu ile 03.07.2018 tarihinde Yüksek Fen Kurulu Başkanlığı toplantı salonunda CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar ile ilgili bir toplantı gerçekleştirilmişti.

Toplantıya  Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan  Bakanlık Müşaviri Sn. Murat Uzunbel, Yapı Malzemeleri Daire Başkanlığı’ndan Sn. Mehmet Can Akgün,   Enerji Verimliliği Daire Başkanlığı’ndan Sn. Hakan Ergün, Yüksek Fen Kurulu’ndan Sn. Özlem Polat , Elektrik Tesisat Portalı’mızdan  Sn. Sabri Günaydın, Sn. Tamer Yavuztürk, Sn. Cezmi Gençel, Sn. Ayhan Güngör katılmışlardı.





Toplantı Yüksek Fen Kurulu Başkanımız Sn. Mehmet Özkan tarafından açılmış olup , toplantıda Elektrik Tesisat Portalı olarak konu ile ilgili   sunum yapılmış ve sonrasında  02.2018 tarihli  kablolarla ilgili aşağıdaki  tüm yangın yönetmeliği  değişiklik önerilerimiz   görüşülmüştü.

ETP 07.2018  Yazı https://www.elektriktesisatportali.com/cpr-kapsamindaki-kablolar-ve-yangin-yonetmeligi-degisiklik-onerileri-cevre-ve-sehircilik-bakanligi-toplanti/

13.11.2018 Tarihinde Ç.Ş.Bakanlığımız Kablolar Teknik Şartnamesi ile ilgili olarak Sn. Murat Uzunbel , Elektrik Tesisat Portalımızdan Sn. Sabri Günaydın , Sn. Cezmi Gencel, Sn. Ayhan Güngör katlımı ile bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Sn.Murat Uzunbel'in Ülkemiz ve sektörümüz için standartlar doğrultusundaki değerli yaklaşımlarına, görüşlerine içtenlikle teşekkür ederiz.





İller Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği  ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Yüksek Fen Kurulu Başkanlığına atanan Sn. Ertan Yetim'e yeni görevinde çalışmalarında başarılar  dileriz.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt