×

ATMK 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi -Türkiye'de Nitelikli Aydınlatma

ATMK 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi
Türkiye'de Nitelikli Aydınlatma
Sermin Onaygil

 

ATMK 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi” nde bu yıl, “Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” yı konuşuyoruz

Aydınlatma Türk Milli Komitesi olarak “aydınlatma sektöründe araştırma, tasarım, uygulama ve üretim gibi değişik alanlarda çalışan kişileri bir araya getirmek, karşılıklı bilgi ve deneyim aktarımını sağlamak” amacıyla 1996 yılından beri “Ulusal Aydınlatma Kongresi”ni düzenlemekteyiz.

ATMK, AGİD ve Informa Markets’in işbirliği ile Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde “İstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı” üç farklı buluşma platformuna ev sahipliği yapıyor. Fuar ile aynı ortamda 18-19 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşecek “Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” ana temalı “12. Ulusal Aydınlatma Kongremiz”de bu yıl, sektörün ihtiyaç duyduğu güncel konular ve konusunda bilinen çağrılı konuşmacıların katılımı ile birlikte olmayı hedefliyoruz.

Aydınlatma, farklı uzmanlık alanlarından oluşan disiplinler arası bir çalışma konusudur. Aydınlatma konusunda, akademi ve özel sektör alanlarındaki farklı uzmanlıklarla çalışan kişiler olarak hepimizin ortak hedefi ise “aydınlatma tekniğine uygun” çalışmaları oluşturmaktır. 

Bu bağlamda “İstanbullight” kapsamında 12.’sini düzenlediğimiz kongremizin ana teması “Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” olarak belirlenmiş olup, konuya ilişkin dört ana oturum başlığı oluşturulmuştur. *Aydınlatmada Eğitim ve İnsan Kaynağı, *Nitelikli Aydınlatma İçin Tasarım, *Dünya Standartlarında Tasarlanmış Üretim, *Aydınlatmada Satış ve Tüketici Bilinci” başlıklı kongre oturumlarında, çağrılı konuşmacıların görüşlerini, önemli araştırma ve proje sonuçları ile hazırlanmış bildiri sunumlarını tüm sektör paydaşları ile paylaşmayı amaçlamaktayız. Kongrede bu yıl Fiberli, Sylvania ve TD Elektronics oturum sponsorları olarak destek vermektedir.

Oturum başlarında konusunda uzman çağrılı konuşmacılar çok değerli bilgilerini ve deneyimlerini bizlere aktaracaklar. Nitelikli İnsan Kaynağı, Nitelikli Aydınlatma’nın temelidir diyoruz. Eğitim-Nitelikli İnsan Kaynağı Oturumu’nda çağrılı konuşmacı olarak Doğan Çubuklu, “Firmamızın sahip olduğu insan gücünü en üst düzeye çıkartmak veya bir firmanın insan gücüne dahil olmak için nelere dikkat etmeliyiz?  sorusundaki tecrübelerini bizimle paylaşacak. Nitelikli Aydınlatma İçin Tasarım Oturumu’nda ise Ece Yalım çağrılı konuşmacımız olarak “Dünya’da rekabet eden bir ürün için, tasarım bilincinin gelişim gerekliliği konusundan bahsederek, tasarlama kültürü ile başlayan üretimin önemine değinecek. Nitelikli markalar, tasarlanmış ürünün belli standartlarda üretimi ile oluşur. Bu kabulle oluşturduğumuz Dünya Standartlarında Tasarlanmış Üretim Oturumu’nda Doğan Taşkent, “Teknoloji ile birleşmiş bir üretim hayal midir?” sorusu ile kurum içi inovasyon ile yeni ufuklardan bahsedecek. Şüphesiz ki, doğru satış ve pazarlama; ürünü, markayı ve sektörü yukarı taşır. Aydınlatmada Satış ve Tüketici Bilinci Oturumu’nda ise Aydın Saraç çağrılı konuşmacı olarak “Son kullanıcı, ürün satın alma ve hizmet süreçlerinde neler ile karşılaşıyor?” sorusunun yanıtı olan deneyimlerini izleyicileri ile paylaşarak sektöre bu konuda önemli bilgiler sunacak.

Konusunda uzman, önemli araştırma ve projelere imza atmış dört çağrılı konuşmacı, 20 sunumlu bildiri ve 12 sunumlu posterin yer alacağı “12. Ulusal Aydınlatma Kongresi” özel bir projeyi de konuk ediyor. " Karanlıkta Diyalog " müze projesi ile I-AM ekibi bizlere, ışığın olmadığı mekan algısını tasarlama deneyimlerini aktaracak.

Kongrede, ana temamızın kapsadığı tüm konuları içeren oturumların yanı sıra, bu konuların konuşulacağı bir de panel düzenlenecek. Panelde, kongremizin ana teması olan “Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” konusunu, sektörün farklı alanlarında çalışan konuşmacılar ile tartışacağız.  Sermin Onaygil yöneticiliğindeki panelde Aysun Altındağ, Ercan Çitil, Nergiz Arifoğlu ve Sabri Günaydın ile Nitelikli Aydınlatma’yı konuşurken, sektördeki tüm paydaşların buluşabileceği ve kendine ait bilgileri edinebileceği bir ortam oluşturmayı hedeflemekteyiz.

Kongre kapsamındaki “Geleneksel Gala Yemeği”miz, 19 Eylül 2019 Perşembe akşamı Heper’in sponsorluğunda, protokol, çağrılı konuşmacılar ve üst düzey sektör temsilcilerin katılımı ile gerçekleşecek.

Dört önemli ana başlıkta kapsamlı bir şekilde hazırlanmış kongremiz ancak, aydınlatma sektöründe araştırma, tasarım, uygulama ve üretim gibi değişik alanlarda çalışan siz çok değerli paydaşlarımızın mutlak katılımı ile amacına ulaşabilecektir.

Bu amaçla, şahsım ve ATMK Yönetim Kurulu olarak, 18 – 19 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşecek “12. Ulusal Aydınlatma Kongresi” ne sizleri davet etmekten onur duyarım.

Prof. Dr. Sermin ONAYGİL

ATMK Yönetim Kurulu Başkanı

NOT: Kongre programı ve davetli konuşmacı özgeçmişlerini indirmek için tıklayın.

Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt