×

Acil Aydınlatma ve Otomatik Self Test Yazı Dizisi-2


Acil Aydınlatma ve Otomatik Self Test


Yazı Dizisi-2


Kevork Benlioğlu
2. OTOMATİK TEST SİSTEMLERİNE AİT ÖRNEKLER

Şekil 4’te Otomatik Self Test düzenine sahip, bağımsız bir acil aydınlatma armatürü görülmektedir.

Standart Acil Aydınlatma Armatüründen farklı olarak Self Test özelliğinde olan bir Acil Aydınlatma Armatüründe test işleminin manuel olarak başlatılmasını sağlayan bir Test Butonu ve armatürün arıza veya çalışma durumunu gösteren yeşil ve kırmızı olmak üzere çift renkli bir gösterge bulunmaktadır.


Şekil 4 : Otomatik Self Test Fonksiyonlu Acil Aydınlatma Armatürü


Armatüre standart olarak yapılan şebeke bağlantılarının yanı sıra bazı armatürlerde opsiyonel olarak Lsw (anahtarlanan faz) bağlantısı da bulunmaktadır. Bu tür Acil Aydınlatma Armatürlerinde, acil durum lambası şebeke gerilimi mevcut iken standart bir armatür gibi yakılıp söndürülebilir.  Yani çalışma modu sürekli yanan (maintained) veya kesintide yanan (non-maintained) şeklinde değiştirilebilir.

Bazı ürünlerde bina otomasyon sistemine bağlanmak üzere bir arıza röle kontak çıkışı bulunabilir.

Şekil 5’de bağımsız acil aydınlatma armatürleri için merkezi izlemeli Otomatik Test Sistemi blok şeması görülmektedir.

Bu tür armatürlerde lamba, batarya vb arıza durumunda konum değiştiren ve otomasyon sistemine adreslenerek başlanması gereken bir röle kontak çıkışı veya Uzaktan İzleme ve Kontrol Panosu ile doğrudan haberleşebilen bir data bus çıkışı bulunmaktadır.
Şekil 5 : Acil Aydınlatma Armatürleri ile Uzaktaki Pano Arasındaki Doğrudan Bağlantı


Şekil 6’da bağımsız acil aydınlatma armatürleri için başka tipte bir merkezi izlemeli Otomatik Test Sistemi blok şeması görülmektedir.  Burada armatürler bir bağlantı kutusu vasıtasıyla uzaktaki göstergelere ve kumanda panosu ile iletişim sağlamaktadır.


Şekil 6 :Acil Aydınlatma Armatürleri ile Uzaktaki Pano Arasında Doğrudan Bağlantı


Şekil 7’de merkezi beslemeli bir sistem için Otomatik Test Sistemi blok şeması görülmektedir.

Merkezi Güç Besleme Birimi, test işlemi sırasında Kontrol Anahtarlama Elemanı ile cihazlara giden besleme devresini keser ve sinyal hattı üzerinden cihazların lamba, batarya vb elemanlarını test eder.


Şekil 7: Almaşık bir Sistemde Acil Aydınlatma Armatürlerinin Bağlantısı
  • SONUÇ


Binaları giderek daha nitelikli hale gelmesi, güvenlikten ödün vermeden insan faktörünün, dolayısıyla maliyetlerin azaltılması isteği ancak Otomatik Self Test özellikli Acil Aydınlatma ürünlerinin daha fazla tanınması ve uygulanması ile sağlanacaktır.

Havalimanı, ana istasyonlar, büyük oteller, alışveriş merkezleri, büyük hastaneler, iş merkezleri, yüksek katlı binalar gibi kullanıcı yükü fazla olan topluma açık tüm binalarda Otomatik Self Test özelliğinde Acil Aydınlatma Armatürlerinin kurulması bakım maliyetlerini azaltacağı gibi sistemin çalışır durumda kalmasını da sağlayacaktır.

  • KAYNAK:


EN62034 Standardı - Bataryadan Beslenen Acil Kaçış Aydınlatması İçin Otomatik Test Sistemleri - Automatic Test Systems for Battery Powered Emergency Escape Lighting.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt