×

Yangın Algılama ve Uyarı Sistemleri Yedek Güç Kaynakları Hatalı Uygulamaları

en-12101

                                               EN 54-4                                                               EN 12101-10

Aytekin Durmuş

Yangın algılama ve alarm sistemlerinde, TS CEN-TS 54-14 te belirtilen kriterler ve batarya kapasite hesapları doğrultusunda yedek güç kaynakları kullanılmaktadır. Yedek güç kaynakları TS CEN-TS 54-14 de belirtildiği gibi EN 54-4 onaylı olmalıdır.
Yedek güç kaynakları (bataryalar) ile ilgili ülkemizde genel olarak yapılan hatalar ve alışkanlıklar vardır ve aşağıdaki paragraflarda bazı önemli hususlara değinilmiştir.
Özellikle sahada kullanılan yedek güç kaynakları için standart UPS sistemi yaygın ve hatalı olarak kullanılmaktadır. Yangın algılama ve alarm sisteminin bir parçası olan ve ayrı bir güç kaynağı ihtiyacı olan algılama ve uyarı cihazları için EN 54-4 onaylı bataryaların kullanılması gerekmektedir.
Yapılan genel hatalardan biride yedek güç kaynağı (batarya) kapasite hesaplarında bekleme süresinin 24 saat üzerinden hesaplanmasıdır. Ancak TS CEN-TS 54-14 de, belirli kriterler doğrultusunda, batarya bekleme süreleri 72 saat, 30 saat ve 4 saat olarak belirlenmiştir.
TS CEN-TS 54-14 madde A.6.7.3 e göre;
Ana besleme kaynağında olabilecek arızalara karşı tedbir olmak üzere, yedek besleme kaynağı sistemi en az 72 saat süreyle çalışır durumda tutabilmeli, bu süreden sonra en az 30 dakika süreyle alarm yükünü besleyebilmelidir.
Sistemin mahallî veya uzak gözetiminden derhal arıza ikazı verildiği durumlarda ve tamir sözleşmesinin 24 saatten kısa azami tamir süresi verdiği hallerde asgari yedek kapasite 72 saatten 30 saate düşürülebilir. Yedek malzemelerin, tamir personelinin ve yedek jeneratörün her zaman sahada bulunması hâlinde bu süre 4 saate indirilebilir.

Yukarıda verilen yedekleme süreleri normal uygulamalar için yeterli görülen sürelerdir. Bazı uygulamalarda daha uzun süreler gerekli olabilir.

Ülkemizde hemen hemen hiç kullanılmayan ve yukarıda açıklanan yedek güç kaynaklarına, bataryalarına ek olarak; duman ve ısı kontrol sistemlerinde (duman damperi, yangın damperi vb…) kullanılması gereken yedek güç kaynakları ve bataryalar; EN 12101-10 (EN 12101-10: Smoke and heat control systems Part 10: Power Supplies) standardına uygun olmalıdır.
Sonuç olarak yangın algılama ve alarm sistemlerinde ve duman kontrol sistemlerinde kullanılacak bütün güç kaynakları ve bataryalar, yukarda belirtilen standartlara uygun olmalıdır ve ilgili standartlar doğrultusunda; tasarım, imalat ve işletme şartları yerine getirilmelidir.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt