×

Veri Merkezi Fiziksel Altyapısı Özel Donanım Otelidir
 Veri Merkezi Fiziksel Altyapısı Özel Donanım Otelidir

Şenol Gürvit 
 
Veri Merkezi Hizmeti, kurumsal değerli bilgilerin toplandığı, işlendiği ve dağıtıldığı iş zekası değer zinciri olarak tanımlanabilir. Bu değer zincirinde, veri merkezi fiziksel altyapısından uygulamalara kadar çok farklı zincir halkaları vardır. Her halkanın, modern bir şirketin varlığını sürdürmesi için özenle yapılandırılıp işletilmesi gereklidir. Bu yapılandırma sürdürülebilirlik açısından çevik ve sürekli tekrarlanır haldedir.

Veri Merkezi Fiziksel Altyapısı, BT donanımlarının yüksek iş sürekliliği, yüksek performans ve yüksek güvenlik ile barındıran özel donanım oteline benzetilebilir. Öyle bir otel düşünün ki müşterileri, binlerce BT donanımlarını beyaz alanlarda konumlu kabin içlerinde barındırsınlar:

-Donanımlar ürün ömürleri boyunca veri merkezi tesisinde 7 x 24 çalışır durumdalar. Otele giriş var, ömrü biten çöpe.

- Kesintisiz güç bağlantısı arkalarında, iklimlendirilmiş soğuk hava (18 - 27 ° C) önlerinde. 7x24 saat kesintisiz ve dar aralıkta güç ve soğutma kontrolü.

- Her 700 - 1000 m ² beyaz alan yaklaşık orta boy bir AVM'nin harcadığı gücü harcıyor ve bu güç beyaz alanlarda ısıya dönüşüyor.

- Kritik Soğutma kesilse içeride harcanan güç büyük bir yangına neden olacak yoğunlukta. Ve bu güç devamlı zamanla artma eğiliminde.

- Yoğun kademeli yangın algılama sistemleri, yangın koruma ve söndürme sistemleri.

- Kritik güç ve soğutma sağlayan her sistemin en az bir yedeği var. Her odada en az iki klima sistemi, iki güç sistemi dağıtımı ve yedekli üniteler mevcut

- Kış sezonu tesisi kapatalım da bakım yapalım yok, bakımların hepsi veri merkezi altyapısı kesintisiz hizmet verirken canlı yapılması zorunlu 

- 7 x 24 aktif izleyen ve bir yılda bine yakın operasyonel aktivite yapan tecrübeli bir ekip var. Ekipte bir kişinin yaptığı büyük bir hata, tüm kurum ve müşteri uygulamalarının kesintisine ve büyük zararlara mal olabilir.

- Veri merkezi tesisine İşin yoksa giremezsin, işin varsa özel denetimler ve refakat ile içeride sadece kendi işini yaparsın. Fiziki güvenlik sistemleri denetiminden kaçmak imkansızdır. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt