×

Türkiye Deprem Tehlike Haritası Yürürlüğe Girdi !
Türkiye Deprem Tehlike Haritası Yürürlüğe Girdi 


Sabri Günaydın
En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmış ve Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete için tıklayınız. 18 Mart 2018 R.G. Deprem Harita

Proje, AFAD- Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) kapsamında desteklenmiştir. Ayrıca, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından da  destek verilmiştir. Ayrıca aynı tarihli RG'de yayınlanan  "Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği" de , eş zamanlı olarak yürürlüğe girmiştir.

Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlanmıştır. Yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilmiş ve “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırılmıştır.

Deprem tehlike haritası RİSK haritası değildir. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.

Yeni harita, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen ²Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi² başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanmıştır.

Yeni deprem tehlike haritasını "yüksek çözünürlükte" indirmek için tıklayınız...                                                                                                                                                                    2018

İnteraktif haritaya buradan ulaşın  (https://tdth.afad.gov.tr/)

Haber Kaynakları:
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt