×

Türkiye’de İnşaat Sektörünün Durumu

Tüm Güncel Habeler için Tıklayınız!

Emrecan Türkeş

İnşaat Türkiye’de her zaman lokomotif sektör olarak ekonomiye yön vermiştir ve görünen o ki ileride de verecektir. Ülkemizde ofis, alışveriş merkezi, toplu konut gibi mega projeler yapılmakta ancak kullanıcılara ederlerinden çok yüksek fiyatlardan satılmaktadır. Ancak satılan binaların kalitesine bakıldığında fiyatlarının karşılığını veremediği görülmektedir.

İnşaat sektöründe taşeronlaşma olmak zorundadır. Buna şahsen karşı değilim ancak taşeron firmaların para kazanamadığı, sürekli ezildiği bir sistemde bu firmaların düzgün bir iş çıkartmaları mümkün değildir. Ticarette “karşıdaki kazanmasın hep ben kazanayım” mantığının ülkemizde fazlasıyla yer alması nedeniyle sektördeki ufak firmalar kaliteli iş yapmaktan çok nasıl ayakta kalırım sorusuna cevap aramakla meşguller. İşçilik kalitesinden çok verdikleri düşük fiyat teklifleriyle iş alabilen firmalardan düzgün bir imalat beklemek malesef mümkün olmamaktadır.

Projecisinin parasını tahsil edemediği, taşeronunun sürekli ezildiği, kaliteden çok fiyat odaklı inşaat anlayışı bizleri kalitesiz binaları yüksek fiyatlara satın almaya zorlamaktadır. Bu yozlaşmış sektörün tek kazananı paylaşmayı bilmeyen açgözlü yatırımcı oluyor. Bu şartlar altında bir hevesle krediye girerek aldığımız evin tesisatında problem yaşanmakta, akustik gereksinimlerin karşılanmaması nedeniyle komşularımızla içli dışlı olunmakta veya evdeki dolapların daha ilk aydan bozulduğuna şahit olunmaktadır. Bu örnekler bu şekilde daha da uzatılabilir...

Ülkemizde konut projeleri gırla gidiyor ancak bu evlere bir araba yükü para veren vatandaşımız parasının karşılığının gerçekten alıp alamadığının muhakemesini yapıyor mu? Nasıl mağazadan aldığımız kazağın, restoranda yediğimiz yemeğin kalitesine bakıyorsak; oturacağımız evlere de aynı hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. Malesef ülkemizde yönetmelikler ve yapı denetim sistemi inşaatta doğru imalatın yapılmasını hiçbir zaman sağlayamayacaktır ve bir şeyler değiştirilecekse iş burada kendi vatandaşımıza düşüyor.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt