×

Seul Yakınlarındaki Kakao Corp. ve Naver Corp. Veri Merkezinde Yangın


Seul Yakınlarındaki Kakao Corp. ve Naver Corp. Veri Merkezinde Yangın

Sabri Günaydın

Seul yakınlarındaki bir veri merkezinde çıkan yangın, Güney Kore'nin baskın haberci ve internet portalının hizmetlerini bir gün boyunca kesintiye uğrattı ve ülkenin neredeyse tüm sektörlerini, hatta finans ve ulaşımı bile etkiledi.

Yangın Cumartesi günü öğleden sonra 15:33'te, Güney Kore'nin iki büyük teknoloji devi Naver Corp. ve Kakao Corp.'un veri merkezlerine ev sahipliği yapan, Seul'ün hemen güneyindeki Pangyo'da bulunan SK C&C binasında çıktı.

Yangının  Cumartesi günü saat 15:33'de, SK Group 46 Pangyo-ro binasının üçüncü katındaki bodrum katındaki bir akü odasında başladığı bildiriliyor. Yakın zamanda inşa edilen tesis, Naver ve Kakao için veri merkezlerini barındırıyor; IBM ve SK Group tarafından ortaklaşa inşa edilmiş ve 2016 yılında açılmıştır. Tesis, toplam 66.900 m2 (72.100 sq ft veya 20.250 yeong) taban alanına sahip iki binaya sahiptir ve SK tarafından en son çevre dostu teknolojiyi çalıştırıyor olarak lanse edilmektedir. . 

Yangının başlamasının hemen ardından güvenlik gerekçesiyle veri merkezinde elektrikler kesildi.Yangın yaklaşık sekiz saat sonra söndürüldü.

İtfaiyeciler, 15 Ekim 2022'de Seul'ün hemen güneyindeki Pangyo'da SK C&C'nin bir binasının önünde yangın çıktıktan sonra çalışıyor.(Yonhap)
Veri merkezinde çıkan yangın, Güney Kore'nin yerel web endüstrisinin bir sepette çok fazla yumurta tuttuğuna dair endişeleri artırıyor. Olay, ülke için o kadar yıkıcıydı ki, cumhurbaşkanı, Güney Kore'nin altyapısının çok fazla bir kısmının bir avuç şirkete bağlı olup olmadığını sorarak, sebeplerin araştırılması için çağrıda bulundu .

Güney Kore'deki bir veri merkezinde çıkan yangın , hafta sonu nüfusun yüzde 90'ı için sohbet ve diğer web hizmetlerinin kapatılmasına neden oldu. Görünen o ki, ülkenin en önemli teknoloji şirketlerinden ikisi bir veri merkezine güvendiği için küçük bir kaza bu kadar çok hasara neden oldu.

En büyük sorun, sohbet, çevrimiçi ödemeler, taksi siparişi, oyun, giriş doğrulama, perakende satış ve diğer hizmetlerle ilgilenen bir hizmet olan Kakao'daydı . Güney Kore nüfusunun yaklaşık yüzde 90'ı, hizmetlerinin sürekli kullanılabilirliğine bağlı olarak Kakao'yu kullanıyor. Diğer birçok işletme, sunucu altyapıları için Kakao'yu kullanıyor.

 Kakao'nun önemine rağmen şirketin kendi veri merkezleri yok. Gelecek yıl hazır olana kadar, yangının meydana geldiği Pangyo'daki (Güney Kore'nin başkenti Seul'ün güneyinde) veri merkezine sahip şirket olan SK C&C'ye bağlı. Kakao'nun silinmiş yedeği olmadığı için, ülke genelindeki kullanıcılara ve işletmelere önemli hizmetlerin geri yüklenmesi en az bir gün sürdü.
 


Olaya yanıt veren Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Kakao'nun "ulusal iletişim ağından farklı olmadığını" söyledi. Yun, yangınla ilgili soruşturma emri verdi ve gelecekte benzer sorunları önlemeyi planlayarak Güney Kore'nin web hizmetlerinin zararlı bir tekel veya oligopol oluşturabileceğini öne sürdü.

SK C&C veri merkezinde çıkan yangın, başka bir şirket olan Naver'i de o kadar etkilemese de etkiledi. Kakao gibi Naver de Güney Koreliler için arama, haber ve e-ticaret gibi çeşitli işlevlerin merkezi sağlayıcısıdır. Bununla birlikte, Naver'ın zaten bir veri merkezi var (gelecek yıl bir başkasıyla birlikte) ve hizmeti kesintiden sonraki saatler içinde geri yüklemek için bir yedek kullandı.

Kapatma, yalnızca Güney Kore web servislerine değil, aynı zamanda ilgili şirketlerin hisselerine de zarar verdi . Pazartesi günü, Kakao başlangıçta hisselerinin %9'unu kaybetti ve ardından %6'lık bir kayıpla kapandı, yan kuruluşları ise %7 kaybetti. Bu arada, SK C&C'nin ana şirketi olan SK Inc'in hisseleri sadece %4 düştü. Çok daha kısa bir aksaklıkla karşı karşıya kalan Naver, başlangıçta sadece %2'lik bir kayıp yaşadı ve bu da %0,91'lik bir kazançla kapandı.


Kakao'nun CEO'su  19 Ekim 2022'de  istifa etti.


Whon Namkoong ,19 Ekim'deki basın toplantısında

 Pangyo Güney Kore'deki SK C&C veri merkezinde çıkan yangında , Güney Korelilerin günlük olarak bağlı olduğu hizmetlerin kapatılmasına neden oldu. Sonuç olarak, en çok etkilenen sağlayıcı Kakao'nun CEO'su  istifa etti.


(Bloomberg) -- Kakao Corp.'un Genel Müdür Yardımcısı Whon Namkoong, Kore'nin en popüler mesajlaşma ve sosyal medya hizmetine büyük ölçüde bağımlı olan bir ülkede yaygın bir kesintinin kaosa yol açmasının ardından istifa etti.

Kakao'nun günlerce süren kesintisi, ülke çapında bankacılıktan çevrimiçi teslimatlara kadar bir dizi hizmeti durdurdu ve politika yapıcılar ve tüketiciler arasında bir şirketin ekonominin bu kadar büyük bir kısmına hakim olup olmayacağı konusunda bir tartışmayı tetikledi. Kesinti, Cumartesi günü Seul'ün güneyindeki bir SK C&C veri merkezinde çıkan yangından kaynaklandı ve Kakao'nun devlet kurumlarından çevrimiçi işletmelere kadar milyonlarca kullanıcı ve müşteri tarafından ülke genelinde kullanılan hizmetleri korumak için yeterince şey yapıp yapmadığına dair soruları gündeme getirdi.

Namkoong, Çarşamba günü bir haber brifinginde, "Bu kadar uzun bir süre boyunca büyük rahatsızlık verdiğimiz için özür dileriz." Dedi. Kaybedilen güveni geri kazanmanın uzun bir zaman diliminde büyük çaba gerektireceğinin farkındayız” dedi.

Euntaek Hong şirketin tek CEO'su olarak yönetimde kalacak, Namkoong ise kesintinin nedenlerine ve tazminat talebine ilişkin bir soruşturmayı denetlemeye yardımcı olmak için şirkette kalacağını söyledi. 


Veri Merkezi Yangın Videoları için lütfen tıklayınız.

- Kakao, veri merkezindeki yangından sonra hizmetleri tamamen geri yükleme yolunda

- Yoon, Kakao veri merkezi yangınının neden olduğu kesintinin ardından sistemi elden geçirme sözü verdi

 - Kakao, veri merkezinde çıkan yangın nedeniyle hizmet kesintisi yaşandı


Güney Kore'nin Kakao ve Naver hisseleri, yangın hizmetleri kesintiye uğrattıktan sonra düştü

Güney Kore Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı, Kakao kesintisinin ardından veri merkezleriyle teftiş toplantısı yapacak

Kaynaklar:


https://www.datacenterdynamics.com/en/news/south-koreas-government-to-grill-kakao-after-data-center-fire-cripples-key-services/

-https://en.yna.co.kr/view/AEN20221016001300320

-https://www.somagnews.com/a-fire-in-a-data-center-temporarily-caused-damage-to-south-korean-internet-giants-fearing-a-monopoly-on-parking/  

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt