×

Prof. Dr. Ali Kubilay Korkut İle Kahvaltı Söyleşisi


Prof. Dr. Ali Kubilay Korkut İle Kahvaltı Söyleşisi


Elektrik Tesisat Portalımız değerli yazarlarından, Haliç Üniversitesi yönetim kurulu üyesi ve cerrahi tıp bilimleri bölüm başkanı Prof.Dr. Ali Kubilay Korkut’u yerinde ziyaret ettik. Kahvaltı söyleşini takiben tıp fakültesi öğrencilerinin eğitim laboratuarlarını gezdik.Bize kısaca özgeçmişiniz, eğitiminiz ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

1970 yılında İstanbul’da doğdum. Ortaokul ve lise eğitimimi 1980-1987 yılları arasında İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladım. 1987 yılında ilk tercihim olan İstanbul Tıp Fakültesi’ni kazandım. 6 yıllık tıp eğitimimi tamamladıktan sonra 1993 yılında ilk tercihim olan İstanbul Tıp Fakültesi kalp ve damar cerrahisi bölümünü kazandım. Uzman olduktan sonra Florence Nightingale ve Haseki Kardioloji Enstitüsü’nde çalıştım. Bu dönemde kısa süre yurtdışında Belçika’da erişkin kalp ve damar cerrahisi üzerine çalıştım. 2012 yılında doçentlik sınavını kazanarak doçent oldum. 2017 yılında Haliç Üniversitesi Tıp Fakültesi Profesörlük kadrosuna atandım. Halihazırda Haliç Üniversitesi Cerrahi Bölüm Başkanlığı göreviyle tıp fakültesi ve hemşirelik yüksek okuluna ders vermekteyim. Çok sayıda yabancı ve yerli yayınlarım mevcuttur. İyi derecede almanca ve ingilizce biliyorum. İstanbul tabip odası ve türk göğüs kalp damar cerrahisi derneği üyesiyim.

Haliç Üniversitesi hakkında bilgi verir misiniz?

Haliç Üniversitesi, Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı tarafından 1998 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Üniversite kurulurken Tıp Fakültesi, Fen-Edebiyet Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İşletme Fakültesi, Hemşirelik Yüksekokulu, Su Ürünleri Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Konservatuar bölümleri planlanmış olup 23 Kasım 1998 tarihinde eğitim ve öğretime başlanmıştır.

2002 yılında Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2003 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi, 2006 yılında Mimarlık Fakültesi, 2007 yılında Sağlık Bilimleri Yüksekokulu kurulmuştur.

2014 yılında Tıp Fakültesi kurulmuş olup 2015-2016 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlamıştır.

Haliç Üniversitesi günümüzde 6 fakülte, 3 yüksekokul, 1 konservatuar, 1 meslek yüksekokulu, 3 enstitüde eğitim gören yaklaşık 10000 öğrencisi ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

2016 yılında İstanbul Üniversitesi garantörlüğüne alınan Haliç Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr. Abdurrahman Eren atanmıştır. Mütevelli Heyeti başkanı İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Ak ‘tır.

Haliç Üniversitesi Tıp Fakültesi hakkında bilgi verir misiniz ?

Haliç Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanı Prof.Dr. A. Feridun Vural öncülüğünde 2014 yılında kurulan tıp fakültesi 40 öğrencisi ile 2015-2016 eğitim-öğretim yılında tıp eğitimine başlamıştır. Bu yıl temel tıp bilimleri dersleri alan öğrenciler temel bilimler laboratuarlarında bilgi ve becerini pekiştirmişlerdir. Tıp eğitimindeki ilk yılını başarıyla tamamlayan tıp fakültesinde gelecek dönem öğrenci kontenjanı artacak ve yabancı uyruklu öğrenciler kabul edilmeye başlanacaktır.

Haliç Üniversitesi Tıp Fakültesi konum olarak üniversitenin Sütlüce yerleşkesindedir. Yerleşke içinde öğrenciler için temel bilimler derslikleri, anatomi, mikrobiyoloji, biyokimya, patoloji, histoloji-embriyoloji labotatuvarları mevcuttur. Bunların dışında yine öğrencilerin eğitimine yönelik araştırma, tıbbi beceri ve bilgisayar laboratuarları bulunmaktadır.

Haliç Üniversitesi Tıp Fakültesi Misyonu ve Vizyonu

Haliç Üniversitesi Tıp Fakültesi eğitim anlayışı, sahip olduğu ekipman ve altyapısı ile gelecekte mesleğinde başarılı, mesleki etik anlayışa sahip, kendi kararlarını kendi verebilen, yeniliklere ve gelişmelere açık doktor adayları yetiştirmeyi hedeflemektedir. Uygulanan tıp eğitimi programı entegre sistem olup, avrupa ülkelerinde uygulanan tıp eğitimi ile benzerdir. Entegre eğitim sisteminde, konuların kolay öğrenilmesi amaçlanmaktadır ve gereksiz ezber bilgiler yoktur.

Entegre Sistemden bahseder misiniz ?

Önceden tıp eğitiminde ders konuları anlatılırken anatomi, fizyoloji, farmakoloji gibi branşlar esas alınırdı ve genellikle dersler 1-2 yıl süre içinde tamamlanırdı. Entegre sistemde konular vücut sistemleri esas olarak ele alınıyor. Vücut sistemleri bir bütün olarak işlenirken, farklı branşlar aynı sistemi anlatıyor. Dolayısıyla öğrenciler vücut sistemlerinin anatomisini, fizyolojisini, farmakolojisini aynı zamanda görmektedirler.

İyi bir hekim olmak için eğitim yeterli midir ?

İyi bir hekim olabilmek için her şeyden önce iyi bir insan olmak gereklidir. İyi bir hekim, insani değerlere önem vermeli, ahlaklı olmalı ve yardım sever olmalıdır. İşini severek yapmak, hayatboyu öğrenciymiş gibi çok çalışmak, ekip çalışmasına yatkın olmak, mesleki etik değerlerden ayrılmamak ve kendini mesleğe adamak gerekmektedir. Tıbbın altın kuralı olan “primum non nocere”, yani “önce zarar verme” prensibi ile hastaya yaklaşmak, iyi bir hekim olmak için sahip olunması gereken değerlerdir.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt