×

Önüm Arkam , Sağım Solum : LED ...

Resim1.1


Önüm arkam , sağım solum : LED ...


Zeynep Akkaya


Son yıllarda her aydınlatma çözümü için LED lerin gündemde olması bana tıpkı çocukluğumda ki oyunları çağrıştırıyor ; her an her yer de LED ve görünen o ki kaçışımız yok , birgün bir çözüm arayışınız da siz de LED ile tanışacaksınız.


LED kelime olarak Light Emitting Diod ( Işık Yayan Diyod ) tanımlamasının baş harflerinin birleşimi ile oluşan bir kısaltmadır. Teknik olarak ışık yayan bir elektronik devre elemanı olarak tanımlanır. Teknolojik olarak ise aydınlatma sektörü için bir devrimdir ve 1400 ler de mumun ışık kaynağı olarak kullanımından sonra geliştirilen en verimli ışık kaynağıdır.


1907 yılında Henry Joseph Round ilk olarak diyod un elektriksel ışıma özelliğini gözlemlemiş ve böylece LED in keşfine liderlik etmiştir.1960 lar özellikle LED in yeşil , kırmızı ve sarı renkleri için buluş tarihidir. 1990 lar ise beyaz LED in üretimi için önemli bir adım olan mavi LED in geliştiği yıllardır.2000 den bugüne ise LED in özellikle beyaz renkte teknolojik gelişimi hızlı ve yükselen bir grafikle devam etmektedir. 1875 ler de hayatımıza giren enkandesen ampuller 125 sene de 25 lm /W verimlilik değerine bile ulaşmamışken , LED ler 40 sene gibi bir sürede 160 lm /W ı geçen hızlı yükseliş trendine sahiptir.


Bu yükseliş trendi yine kendisi gibi Dünya da ve Türkiye de hızla artan bir başka trend olan enerji verimliliği trendi ile buluşunca hayatımızda aydınlatma ile ilgili her çözüm arayışında LED kaçınılmaz bir gerçek olmuştur.Mevcut aydınlatma çözümünüzün LED ile değiştirilmesi halinde % 80 lere varan verimlilik elde edilebilmektedir. Özellikle son kullanıcı için oldukça ilgi çekici olan bu yüksek değerler LED in pazara yayılmasını da hızla arttırmıştır.


Mevcut ışık kaynağı ile birebir değişim şeklindeki talepler , her aydınlatma projesinde en fazla iki senelik geri dönüşüm süresi için arayışlar, uygulama ne olursa olsun an az % 50 li verimlilik sağlanması şartı ile ürün istekleri de hızla artmıştır. Bu talepleri karşılarken de yetersiz ve yanlış teknik analizlerin sayısı , aydınlatma çözümü değil de sadece ışık kaynağı değişimi ile yapılan uygulamaların sayısı , verimliliğin tek krtiter olarak kabul ederek tercih yapan tüketicilerin sayısı ve LED in bir sistem olarak değil de sadece bir ışık kaynağı olarak değerlendirildiği ürün sayısı da artmıştır.


Sonuç her açıdan hızlı yükseliş ; bilgi kirliliği , yanlış uygulamalar ve mutsuz tüketiciler.


Mevcut 400W yüksek basınçlı sodyum buharlı ampul ile bire bir değişim talebinin doğru olmadığını , geri dönüşüm süresinin uygulama ve sistem özelliklerine göre analiz edilmesini , verimlilik hesaplarının her uygulama için ayrı ayrı yapılmasının gerekliliğini , LED in elektronik , fotometrik ve mekanik bileşenlerden oluşan bir sistem olarak aydınlatma için uygun ürün olabileceğini , verimliliğin yanı sıra pek çok farklı performans kriteri değerlendirilmesi gerektiğini , standartlarının olduğunu ve sürekli geliştiğini uzman kişiler tüketici ile paylaşmalıdır.
Yazının başında da söylediğim gibi o kaçınılmaz tanışma her an hepimizin başınıza gelebilir ve bu tanışmaya her birlikte hazırlanmalıyız .

Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt