×

Nesnelerin İnterneti’nin Geleceği :5 Tahminimiz

iot-5-tahmin

Nesnelerin İnterneti’nin Geleceği :5 Tahminimiz

 

Prith Banerjee


Nesnelerin İnterneti, giderek daha fazla sensörle çalışan, birbirleriyle bağlantılı, mevcut durumları ve içinde çalıştıkları ortam hakkında bilgi paylaşabilen cihazların olduğu bir dünyayı tanımlamaktadır. Bu dünya bize çok yakın.

Ama Nesnelerin İnterneti'nin geleceği nasıl görünüyor? Yakın zamanda, büyük kuruluşların Nesnelerin İnterneti teknolojilerini ciddi bir iş aracı olarak nasıl kullanacakları konusundaki beş tahminimizi özetleyen Nesnelerin İnterneti 2020 Faaliyet Raporumuzu yayınladık:1)            Nesnelerin İnterneti, kurumsal dijital dönüşümün gelecek dalgasını tetikleyecek, OT (Operasyon Teknolojisi) ve BT (Bilişim Teknolojisi) dünyalarını birleştirecek ve mobil ve dijital bir iş gücüne destek sağlayacak: Daha uygun maliyetli "bağlantılı" sensörler, dahili yapay zeka ve kontrol, daha hızlı ve daha yaygın haberleşme ağları, bulut altyapısı ve gelişmiş veri analizi becerileri bu gelişmeye imkan tanıyacak.

2)            Nesnelerin İnterneti, daha önce kullanılmamış olan verileri çözümleyerek, kuruluşların müşteri deneyimini bir üst seviyeye çıkarmasına olanak sağlayan bilgiler haline çevirecek: Verilere erişim ve bunları işlemeye uygun bilgilere dönüştürme becerisi (Nesnelerin İnterneti'nin başlıca özelliği), daha fazla müşteri hizmetleri dönüşümü ve marka/hizmet sadakati ve memnuniyeti oluşturmak için yeni fırsatlar sunacak.

3)            Nesnelerin İnterneti; açık, birlikte çalışabillir ve karma bilgi işleme yaklaşımını teşvik edecek ve siber güvenlik endişelerine değinen küresel mimari standartlarına ilişkin olarak endüstri ve devlet işbirliğini destekleyecek: Bulut tabanlı IoT çözümleri popülerlik kazanırken, tek bir bilgi işlem mimarisi kullanımı tekelinde tutamaz. Bunun yerine, Nesnelerin İnterneti, özel bulut ya da genel bulut tekliflerinin bir parçası olarak, hem edge hem de tesis bünyesinde sistemler arasında gelişecek.

4)            Nesnelerin İnterneti; işletmeler, devletler ve gelişmekte olan ekonomiler için yenilikçi, iş modeli ve ekonomik büyüme kaynağı olarak işlev görecek: Tıpkı Sanayi Devrimi’nin, İnternetin doğuşunun ve mobil devrimin gelişim, yenilikçilik ve verimlilik sağladığı gibi, Nesnelerin İnterneti de bunları sağlayacak. Özellikle gelişmekte olan ekonomiler, eski yöntemlerden sıyrılıp eski altyapının kısıtlamaları olmadan Nesnelerin İnternetini hızlı bir şekilde kullanmak için önemli bir fırsata sahip olacak.

5)            Nesnelerin İnterneti çözümleri, başlıca toplumsal ve çevresel sorunlara değinmek için kullanılacak: Nesnelerin İnterneti, ülkelerin küresel ısınma, su kıtlığı ve kirlilik gibi gezegenimizi tehdit eden en büyük sorunlara yanıt vermesine yardımcı olacak. Nitekim araştırmanın katılımcıları, Nesnelerin İnterneti'nin bir bütün olarak toplum için en önemli faydası olarak gelişmiş kaynak kullanımını gösterdiler.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt