×

Konumuz Trafik

Tüm Güncel Habeler için Tıklayınız!

trafik

Konumuz Trafik

Gürol Mutaf

Bizim en temel sorunumuz kuralları bilmemek ve bildiğimiz kurallar da uymamak, bunun en önemli göstergesi trafik kuralları. Şöyle bir etrafınıza hatta kendimize bakalım, trafik kurallarına ne kadar uyuyoruz, öyle kalabalıkta, trafik polisinin olduğu yerlerde değil. Örneğin gecenin bir yarısı bomboş bir yolda kırmızı ışıkta duruyor musunuz veya trafik çok sıkışıkken otoyolda emniyet şeridine giriyor musunuz?
Ben önce kurallara uygun davranmanın bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Yani nasıl olsa kimse yok diye düşünerek kırmızı ışıkta durmayan bir Mühendis çok ta önemli olmadığına inandığı bir hesabı sırf yönetmelik istiyor diye neden yapsın veya kendisinin direk sorumlu tutulmayacağını düşünüyorsa Binadaki yangın zon geçişlerinin hepsinin kapatılmasını niye kontrol etsin.
Tabi başka bir sorunumuz standart ve yönetmeliklerin bilinirliği. Bunun içinde ülkemizdeki kitap, gazete, dergi okuma oranlarına bakmamız gerekiyor.

Demokrat Eğitimciler Sendikası Araştırma Merkezi (DESAM) tarafından hazırlanan Ar-Ge raporuna göre, Türk halkı günde altı saatini televizyona, üç saatini ise internete ayırırken, kitap okumaya yılda ancak altı saat harcıyor. AB ülkelerinde yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye’de sadece yüzde 0,01.

İşte bu nedenle maalesef meslektaşlarımızın büyük bir kısmı, kitap okumadığı gibi, literatür de okumuyor, çünkü okuma alışkanlığı yok.

Allahtan EMO’nun sürekli düzenlediği eğitimler bu boşluğu bir ölçüde kapatıyor.

Sonuç olarak ben diyorum ki ülkemizde işlerin iyiye gidip gitmediğini anlamak mı istiyorsunuz, Trafiğe bakın, eğer insanlar trafik kurallarına uymaya başlamışlarsa bir şeyler değişiyor demektir.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt