×

Kablokodu.com Global Kablo Bulucu ve Görselleştirici

kablokodu-com

Kablokodu.com /thecablecode.com –Global Kablo Bulucu ve Görselleştirici


Ayhan Güngör


Kablo endüstrisi gelişmeye başladığından beri bir pek çok ulusal / uluslararası kablo kodlama sistemi tanımlanmış ve dolayısıyla çok fazla kablo tanımı  çeşitliliği ortaya çıkmıştır.

Zamanla bazı kablo kodlama sistemleri revizyona uğraşmış, bazıları da harmonize olmuştur. Fakat pazar alışkanlıkları nedeniyle, kimi zaman eskiden kullanılan kablo kodları bile tanımı değiştiği halde pazarda bilindiği haliyle kalmıştır.

Kablokodu.com (ve thecablecode.com), kablo kullanan kişiler ile endüstri dili arasındaki uçurumu, kablo kodlarının açıklamalarını göstererek gidermek amacıyla yazılmıştır.

Bu sitede kullanılan algoritma, 2017 Ocak ayı itibarı ile 20’den fazla ulusal / uluslararası kodlama sistemi arasında, aranan kablo kodunun içerdiği harflere bakarak hangi kablo bileşenlerinin kullanıldığını göstermeye yarıyor. Yaklaşık 3 senelik bir araştırma sürecinin sonunda, dünya genelinde farklı bölgelerde kullanılan kablo simgeleri bu sisteme entegre edilmiştir ve edilmeye devam etmektedir.

Site, kablo bileşenlerini göstermenin yanı sıra, sadece görsel işaret   olarak aranan kabloyu da bu bileşenlere göre 3D (3 boyutlu) görselleştiriyor. Bu şekilde kullanıcılar, kabloyu kendi istediği şekilde döndürerek kablo katmanlarını inceleyebilme imkanına sahip oluyor. Aynı zamanda bulunan sonuçlar sosyal medya üzerinde rahatlıkla paylaşılabiliyor.

Kabloya ait damar sayısı/kesit/gerilim seviyesi gibi değerler girilerek bir arama gerçekleştirilmediği için, katmanların görsel üzerindeki kalınlıkları/renkleri tamamen görselleştirme amaçlı görsel işaret değerlerdir ve şu anda sadece tek damar üzerinde belirmektedir. Kablo yapısını ve bileşenlerini öğrenen kullanıcı, daha detaylı ve teknik bilgi almak için ilgili kabloyu üreten firmalar ile temasa geçmelidir.

Kablokodu.com, kullanıcılarının görüşlerine değer veren, onların geri bildirimleriyle algoritmasını yenileyen bir yapıya sahiptir. Beta aşamasında olup mobil ortama da uyumlu, Türkçe ve İngilizce dil desteği ile sektör profesyonellerine ücretsiz online hizmet vermektedir. Kablokodu.com üzerinde gerçekleştirilen bütün aramalar arşivlenmekte, coğrafik konum bazında sektörün kablo ve kablo bileşenleri ihtiyacını daha detaylı anlamak ve ileriye dönük siteyi geliştirmek amacıyla kullanılmaktadır.Global kablo bulucu ve görselleştirici için lütfen aşağıdaki linklere tıklayınız.

www.kablokodu.com

www.thecablecode.com

Her türlü görüş ve önerileriniz için  web sitelerimizdeki  geri bildirim bölümümüzü kullanabilirsiniz   veya  Linkedln'den ulaşabilirsiniz.

Not: Eğer Chrome tarayıcı kullanarak görüntüleyemiyorsanız; Ekranın sağ üst bölümünden "Ayarlar" menüsüne girin > en aşağıda bulunan "Gelişmiş Ayarları Göster"i tıklayın > "Sistem" başlığı altında "Kullanılabilir olduğunda donanım ivmesini kullan" seçeneğini işaretleyip Chrome'u yeniden başlatarak deneyiniz.

(İngilizce kullananlar için: Settings > Advanced Settings > Use hardware acceleration when available)
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt