×

“ETP -Elektrik Tesisat Tasarım Çalışma Grubu” Toplantısı 

“ETP -Elektrik Tesisat Tasarım Çalışma Grubu”

 

Toplantısı

 

Sabri Günaydın
Bildiğiniz gibi Elektrik Tesisat Portalı( www.elektriktesisatportali.com )  olarak bir çok konuda  standartlar doğrultusunda  konusunun uzmanı arkadaşlarımız ile  ülkemiz ve sektörümüz yararına  teknik çalışmalar yapıyor, bu çalışmaları portalımızda yayınlıyor ve  yönetmelik, şartname değişiklik önerilerimizi de  ilgili bakanlıklara göndermeye devam ediyoruz.

Elektrik Tesisat Tasarım gruplarımızın  uzun yıllardır devam eden “sektörel teknik problemleri “ bulunmaktadır, bunlar  özetle aşağıdadır. Aradan geçen bu uzun süreçte teknik problemlerin çözülüp çözülmediğini sizlerin yorumlarına bırakıyorum.

a)    Üyesi bulunduğumuz TTMD (Türk Tesisat Mühendisleri Derneği) tarafından Mayıs 2006  tarihinde gerçekleştirilen  “TTMD Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu” ‘nda ; İşveren , Mimar, Mekanik, Elektrik sektöründen    arkadaşlarımızın da   görüşlerini  alarak hazırladığımız ” Tasarım ve Uygulamada Elektrik-Mekanik-Mimari-İşveren İlişkisi”  konulu  ekteki bildiri değerli dostum  Sn. Kirkor Boyacıoğlu  ile beraberce sunulmuştu.

Bildirimiz  ETP portalımızda da yayınlanmış olup yazı dizisi  linkleri aşağıdadır.

http://www.elektriktesisatportali.com/tasarim-ve-uygulamada-elektrik-mekanik-mimari-isveren-iliskisi-yazi-dizisi-1/

http://www.elektriktesisatportali.com/tasarim-ve-uygulamada-elektrik-mekanik-mimari-isveren-iliskisi-yazi-dizisi-2/,

http://www.elektriktesisatportali.com/tasarim-ve-uygulamada-elektrik-mekanik-mimari-isveren-iliskisi-yazi-dizisi-3/

http://www.elektriktesisatportali.com/tasarim-ve-uygulamada-elektrik-mekanik-mimari-isveren-iliskisi-yazi-dizisi-4/b)“Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği” 3 Aralık 2003 tarih ve 25305 sayılı Resmi Gazete’ de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca yapılan bazı değişikliklerle yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu yönetmeliğin Bakanlığımız tarafından yayınlanarak yürürlüğe girmesi ile elektrik sektörümüzde bu konudaki çok önemli bir boşluk kapatılmış ve elektrik tesisatlarının projelendirmesinin Avrupa’daki (CENELEC/IEC)standartlarına göre yapılması sağlanmıştır.

Bu konuda ETP Portalımızda  değerli dostum Sn. Mehmet Mazmanoğlu, ile birlikte portalda yayınladığımız yazının linki  aşağıdadır.

http://www.elektriktesisatportali.com/elektrik-tesisat-tasarimlarinda-proje-kavramlari/c) TEİAŞ,TEDAŞ, EPDK ,  Çalışma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , Enerji Bakanlığı , Gazbir ..vb.  kuruluşlar , AYEDAŞ, BEDAŞ ENERJİSA..vb. tüm dağıtım şirketleri    ile uygulamada bir çok teknik problem yaşanmaktadır.
Meslektaşlarımızın  katkılarıyla hazırlanmış olan yaşanan teknik problemlerin bazılarının özeti ekte ve ETP portalımız yazı dizisi  linkleri aşağıdadır.

https://www.elektriktesisatportali.com/enerji-iletim-ve-dagitim-kuruluslari-dagitim-sirketleri-epdk-ilgili-bakanliklar-ile-yasanan-teknik-problemler/

https://www.elektriktesisatportali.com/enerji-iletim-ve-dagitim-kuruluslari-dagitim-sirketleri-epdk-ilgili-bakanliklar-ile-yasanan-teknik-problemler-2/

https://www.elektriktesisatportali.com/enerji-iletim-ve-dagitim-kuruluslari-dagitim-sirketleri-epdk-ilgili-bakanliklar-ile-yasanan-teknik-problemler-yazi-dizisi-3/d) Değerli dostum Sn. Cihan Karamık’ın  2017 yılının  sonunda düzenlediği bir çalıştayın sonuçları   ETP portalımız da yayınlanmış olup  yazı dizisi linki aşağıdadır.

http://www.elektriktesisatportali.com/elektrik-tesisat-tasariminin-bugunu-ve-gelecegi/Ne yazık ki  elektrik tesisat tasarım gruplarımızın   problemleri azalacağına   bir çok nedenle   artarak devam etmektedir.

Tüm bu problemleri çözmek amacıyla Elektrik Tesisat Portalımız çalışmalarımız  kapsamında  “ETP Elektrik Tesisat Tasarım Çalışma Grubu“  oluşturduk. Amacımız bu çalışma grubu altında   çeşitli konularda   çalışma grupları oluşturarak tüm bu problemleri adım adım çözmektir.

22 Aralık 2018 Cumartesi saat 09:00 -12:30 arasında ilk toplantı gerçekleştirilmiştir.

Toplantı Katılımcıları (Alfabetik)

-Ali Uyar , Başak Bozkurt ,Barış Bancaoğlu, Berrin Yavuz , Celal Aktaş ,Gürol Mutaf, Hayri Aydın, Osman Keser, Mustafa Kahraman, Sabri Günaydın, Sabri Pehlivan,Simge Zengin Kahraman, Serdar Çetin,Tülay Kanıt ,Umut Ekici

Toplantıya Mazeretleri Nedeniyle Katılamayanlar (Alfabetik)

Belgin Pekcan, Burak Daşdemir,  Çoşkun Özdal, Dilda Yaman, Emre Çulban, ,Erdal Gök Ertuğrul Ağaoğlu,Füsun İleri, Gökhan Akbaş, Kemal Arı , Koray Yücesoy, Mehmet Karadurak, Mehmet Mazmanoğlu ,Nuran Erdoğan, Salih Çoşkun , Sinem Gül, Taner ErtürkToplantıda ETP Elektrik Tesisat Tasarım çalışma grupları ve çalışma grup liderleri belirlenmiş olup aşağıdadır.1- ETP Proje Kavramları Çalışma Grubu

Grup Lideri “Başak Bozkurt “

2-ETP Enerji Verimliliği Çalışma Grubu

Grup Lideri “Simge Zengin Kahraman

3-ETP BIM Çalışma Grubu

Grup Lideri Sabri Pehlivan

4-ETP Mekanik-Elektrik Koordinasyon Çalışma Grubu

Grup Lideri “Gürol Mutaf”

5-ETP Güç Hesabı, Gerilim Düşümü Çalışma Grubu

Grup Lideri “Mehmet Karadurak “

6-ETP Hastane-Tıbbi Alanlar Çalışma Grubu

Grup Lideri “Füsun İleri”

7-ETP Konutlarda Elektrik Pano Tasarım Çalışma Grubu

Grup Lideri “Mustafa Kahraman”

8- ETP Tasarım Onay Prosedürleri Çalışma Grubu

Grup Lideri “Umut Ekici”

9-ETP Deprem Güvenliği Çalışma Grubu

Grup Lideri  “Alpaslan Ok”

10-ETP Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği  Sektörel Tanıtım Çalışma Grubu

Grup Lideri “Serdar Çetin”

11-ETP Yapılarda Elektronik Haberleşme Tesisatı Çalışma Grubu

Grup Lideri “Harun Çakın”

12-ETP Mühendislik Etiği Çalışma Grubu

Grup Lideri “Hayri Aydın”

Çalışma gruplarındaki katılımcılar ayrıca yayınlanacaktır.

Hep beraber ülkemiz menfaatleri  ortak paydasında birleşerek, güncel  standartlar ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda   birlikte  elimizden geleni yapmaya  devam etmek dileğiyle.

Yeni yılınızı   en iyi dileklerimle kutlar, sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir yıl geçirmenizi dilerim.

22 Aralık 2018 tarihli “ETP Elektrik Tesisat Tasarım Çalışma Grubu” Toplantı videomuz için lütfen tıklayınız.

https://www.youtube.com/watch?v=uzqo3nx08PQ
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt