×

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) Yazı Dizisi-5 “AKILLI Makineler: Bunlar Nedir ve Endüstrinin Geleceğine Nasıl Katkıda Bulunurlar”

YD. 5

 

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT)

 

 Yazı Dizisi-5

 

“AKILLI Makineler: Bunlar Nedir ve Endüstrinin Geleceğine Nasıl Katkıda Bulunurlar”

 

Dr. Rainer Beudert

 

Akıllı makine kavramı, çeşitli temel sağlayıcılara (teknoloji açısından) ve sürücülere (son kullanıcı ve piyasa açısından) sahiptir. Bunların her ikisinin kombinasyonu; güvenli, güvenilir, bilinçli, esnek ve hem son kullanıcıların hem de tüketicilerin taleplerini yerine getirebilen makineler sağlayacaktır. İnternet bağlantılı cihazların entegrasyonu, otomatik bileşenlerin ve süreçlerin benimsenmesi ve gerçek zamanlı üretim verilerine erişim, son kullanıcıların daha akıllı makinelere geçiş yapmasını sağlayacaktır. Düşük maliyet, daha az çalışmama süresi, kalite ve üretilen iş hacmi açısından üretim avantajları elde edilirken ve rekabetçi avantajlar sağlanırken, akıllı makinelere yönelme de hızlanacak ve daha geniş bir endüstri yelpazesine yayılacaktır.

 

Akıllı makinelerin temel özellikleri arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

 

• Öz farkındalık – Belirlenen parametrelerden herhangi bir şekilde sapmak, akıllı makine tarafından tespit edilecek ve makine operatörüne bildirilecektir. Gelişimin ön planında yer alan makineler, fabrika ortamında karar verme sürecinin dağıtılması ve otomatik hale getirilmesi için dahili zekaya sahip sensörleri kullanacaktır.

 

• Tak ve çalıştır – Her yeni akıllı makinenin çeşitli OEM'lerin mevcut kurulumlarına veya makinelerine uyumlu olması gerekecektir; Son kullanıcılar kısa süre içerisinde kurulabilen cihazlar istemektedir. Sistemin geri kalanıyla entegrasyon kolay olmalıdır.

 

• Emniyet ve siber güvenlik – Temel tasarımları kapsamında güvenliği barındıran akıllı makineler, operatörlerin emniyetini geliştirecek ve artan ağ güvenliği riskini minimum seviyeye indirecektir.

 

• Bağlanabilirlik – Akıllı makineler, doğrudan daha geniş (IP tabanlı) ağa bağlanacaktır. Bu da geleneksel bağımsız makinelerin ve otomasyonun becerilerinin çok ötesine geçen bir veri paylaşımına ve üretim planlamasına olanak vermektedir. Akıllı makineler; BT / OT boşluğu arasında köprü kurarak çok çeşitli yönetim ayarlarında kullanılabilen üretim verilerini kullanıma hazır hale getirecektir (örneğin stok kontrolü, operatör programlama, bakım, enerji yönetimi ve ürün değiştirme).

 

Akıllı makinelerin yaygınlaşmasını destekleyen temel trendler arasında temel kurumsal işlevlerin yönetilmesi için mobil cihazların benimsenmesi ve akıllı cihazlar tarafından toplanan büyük miktarlardaki verilerin kullanılması ve yorumlanması becerisi yer almaktadır.

 

• Mobil cihazlar – Endüstri dahilinde hızlı bir büyümeye şahit olan mobil cihazlar (bkz. Şekil 6) artık operasyon personelini performansı izlemek ya da yönetmek için bir makinenin yakınında olma zorunluluğundan kurtarmaktadır. Artık makine mühendisleri, sorunları teşhis edip uzaktan rehberlik sağlayabilmektedir. Bu da maliyetleri düşürmekte ve aynı zamanda çözüm uygulamasını hızlandırmaktadır.

 

Y.D.5 R1

 

Şekil 6 Endüstriyel mobil uygulamalar için global piyasa tahminleri (IHS'ye aittir)
Veri Yönetimi – Sensörler ve ağa bağlanan diğer bileşenler makinelere eklenirken, büyük miktarlarda üretim verileri üretilmektedir. Göreceli olarak basit uygulamalarla bile, bu durum kolaylıkla aşırı veri yüklemesiyle ve gerçek zamanlı karar vermenin desteklenmesi için üretim verilerinin kullanılamamasıyla sonuçlanabilmektedir. Akıllı makinelerin verileri hızlı ve merkezi olmayan bir şekilde değerlendirmesi için bazı zekâ seviyelerine sahip olması gerekir.

Bütün verilerin analiz için merkezi bir kontrole yönlendirilmesi, ölçeklendirilebilir bir yapı olmadığı için kısa zamanda gecikmelere yol açacaktır. Önceden tanımlanan parametrelerin dışında kalan verileri yalnızca paylaşma zekâsına sahip olan sensörler, bileşenler ve makineler, daha iyi bir veri yönetimiyle sonuçlanacaktır. Daha geniş bir ağ/topluluk ile paylaşılan veri seviyesinin düşürülmesi, karar verme sürecini hızlandıracak ve (kritik bilgilerin gecikmesine ya da tamamen kaybedilmesine neden olabilecek olan) iş birikmesini azaltacaktır.

Bir sonraki yazımızda “IIoT Çağında Alet Haberleşmelerinin Evrimi”    ile devam edeceğiz
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt