×

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) Yazı Dizisi-4 “ Uzmanların Bakış Açıları

Y.D. -4-crop

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT)

 

Yazı Dizisi-4
“ Uzmanların Bakış Açıları“
John Conway


Uzmanların bakış açıları
IIoT, genellikle bildiğimiz hayatı değiştirecek bir devrim olarak tanımlanır. Tüketici malları, bina yönetimi ve diğer alanlarda, bunun doğruluk payı mevcuttur. Ancak endüstri kapsamında, endüstriyel piyasaların farklı sektörleri, kendi ihtiyaçlarını geliştirirken ve kendilerine özgü zorluklara yönelirken IIoT daha yavaş uygulanacaktır.

IIoT evrimine öncülük eden teknolojik öğeler

Eric Farrugia, Stratejik Pazarlama Başkan Yardımcısı, Endüstriyel Kontroller ve Sürücüler

IIoT; fiziksel ve sanal nesneler arasındaki sınırları bulanık hale getiriyor. Bu da sabit otomasyon mimarilerini atlayan ve internet standartlarına dayalı, kullanıcı dostu mobil sistemlere erişen, daha esnek erişim süreçleri ve makine verileri modelleriyle sonuçlanıyor. Verilerin üretilmesinin ve toplanmasının IIoT'nin önemli bir yönü olmasına rağmen, bu tek başına üreticilerin IIoT'nin bütün avantajını anlamasını sağlamaya yetmiyor: göz önünde bulundurulması gereken başka bileşenler de mevcut:

1. IIoT'ye hazır olan akıllı bağlantılı cihazlar, cihazın kendisi tarafından tamamlanan ilk veri analizi seviyesiyle bilgi oluşturan bir "gelişmiş algılama sistemi" sunacaktır
2. Gelişmiş analizler için verileri toplayan, bilgileri görüntüleyen ve buluta bağlanan bir uç ağ geçidi
3. Verileri daha fazla analiz etmek ve kurumsal hedeflere ulaşılmasına yardımcı olma bağlamına yerleştirmek için uygulamalar ve hizmetler
4. İş ortaklarının ortak bir platform üzerinde geliştirme yapmasını sağlamak için açık ve ortak çalışmaya dayalı bir ortam

IIoT'ye hazır olan akıllı bağlantılı cihazların kullanıma sunulması, WIFI ve web hizmetleri gibi internet teknolojilerinin doğrudan bu cihazlara dâhil edilmesi demektir. Örneğin, Değişken Hız Sürücüleri, motor kullanımına ilişkin bilgilerin sağlanması aracılığıyla endüstriyel süreçler için temeldir ve sensörler ile röleler gibi diğer cihazlar da cihazın kullanım ömrü konusunda bilgi sunarlar. Dâhili dijital hizmetler de süreç optimizasyonunun desteklenmesi konusunda kritik hale gelir. Örneğin, dahili web teknolojisi standartlarına sahip yeni motor sürücüleri serisi, Ethernet bağlanabilirliği, zeka ve varlık yönetimi ya da enerji yönetimi özellikleri; gerçek zamanlı olaylar, alarmlar, sapmalar ve geçmiş bilgileri dahil olmak üzere bağlama ilişkin ek bilgiler sunar.

"IIoT'ye hazır olan akıllı bağlantılı cihazların kullanıma sunulması, WIFI ve web hizmetleri gibi internet teknolojilerinin doğrudan bu cihazlara dahil edilmesi demektir."

Bir uç ağ geçidi, çeşitli kaynaklardan toplanan verileri bir araya getirecek ve gerçek zamanlı kurumsal bilgileri doğru zamanda doğru kişilere sunacaktır. Bu, internet dünyasıyla süreç (nesneler) arasındaki arayüzdür. Ayrıca kontrol sisteminden bağımsız katma değerli hizmetleri kolaylaştırır. Bu vizyonu , bir CPU kutusunun Kablosuz LAN destekli gösterge dâhil olmak üzere çeşitli göstergelerle birleştirme esnekliğini sunan yeni cihazlar desteklemektedir. Uç ağ geçidi, IIoT platformunun kritik ihtiyaçlarına yoğunlaşmak için yüksek bir performans ve bağlanabilirlik seviyesi sunar.

Dijital uygulamalar ve hizmetler, IIoT'nin söz verdiği kurumsal performans kazançlarını elde eden son kullanıcılar için kritiktir. Basit veri toplama, ilgili ve değerli kurumsal bilgiler sunan analizleri içerecek şekilde genişletilmelidir. Bu tür uygulamalara ve hizmetlere verilebilecek örnekler arasında kurulum optimizasyonu, varlık yönetimi ve koruması, koşullu izleme, yüksek gerçeklik uygulamaları ve OEE hesaplama ile diğerleri yer almaktadır.

Açık ve işbirliğine uygun bir ortam üzerinde kurulan bir platform, seçilen iş ortaklarının teklifleri genişleten ve IIoT'nin sözünün yerine getirilmesine yardım eden özel uygulamalar geliştirmesine olanak sağlayacaktır. Yönetim ve süreçlere sahip, tutarlı bir geliştirme ortamı, IIoT platformlarının kolay entegrasyonuna olanak verecektir.
Ölçüm ve "sadece karmaşık" ustalığı

Matthew Carrara, Saha Cihazları Başkan Yardımcısı ve Michael Davis, Üst Düzey Program Yöneticisi, Saha Cihazları

Endüstriyel Nesnelerin İnternetinin teknik kapasitesi, endüstriyel süreci inşa etme taşlarını ölçüm, kontrol ve bağlanabilirliğe yeniden uygulama fırsatını sağlayacaktır. Sırayla birbirlerine dayanarak dengelerini sağlayan bu üç inşa taşıyla her şey, süreç optimizasyonu ve geliştirmesi için katalizör görevi yapan ölçümle başlar. IIoT, sadece sürecin geçmişe yönelik bu temel bileşenine dayanmakla kalmayacak, aynı zamanda daha derinliklere ulaşacak ve daha fazla şey bekleyecektir. Geleceğin ölçümleri, boyut ve maliyeti ciddi oranda azaltacak, bilgi işlem depolama ve gücünü arttıracak ve kablolu bağlantıyı (güç ve haberleşme için) ortadan kaldıracak teknolojilerden faydalanacaktır. Bu değişiklikler; uygulanan ölçümün hacminde değişen bir artışla sonuçlanacaktır. Son derece düşük maliyetli, gerçek zamanlı ve öngörücü veri bağlantısı özellikleri bulunan sensörler sayesinde hissedarlar; kontrol ve süreç optimizasyonu için yüksek miktarlarda ölçüm cihazları kullanmanın değerinin farkına varacaktır.
Algılamanın moleküler seviyede ve ince bir biçimde gerçekleştirildiği bütün yaşayan sistemlerle karşılaştırılabilen IIoT sensörleri, tekli performans görevlerine dönüşecektir. Yaşayan sistemlerde her biyolojik sensör, belirli bir parametreyi (basınç, insülin, pH, sıcaklık, vb.) ölçmek için tasarlanmış, benzersiz bir moleküler konfigürasyondur. Tek bir mikroskobik hücre içerisinde benzer ya da farklı binlerce biyolojik sensör bulunabilir. Benzer bir şekilde, yarının IIoT algılama öğeleri de küçük olmalarına ve çok az benzersiz parçadan oluşmalarına rağmen, siber-fiziksel sistemleri (ya da başka bir adıyla akıllı bağlantılı varlıkları) kontrol etmek için yalnızca ilgili bilgileri ileterek ve zekâyı ustalıkla idare ederek çok daha fazla veri barındırabilecektir.
"Ölçüm cihazları piyasası, basit kablosuz sensörler kullanan IIoT'nin gerçek kapasitesini sunabilen tedarikçi için hacim açısından büyük rakamlara ulaşacaktır."
Günümüzün süreç sensörleri, 'akıllı' ya da 'zeki ' diye piyasada bulunmaktadır ancak teknik gelişmeler daha fazla dâhili zekaya olanak tanırken ortaya çıkan sensörler daha büyük ve pahalı hale gelmiş, böylece hacim uygulamasını kendileri sınırlanmıştır. Algılama cihazlarının piyasada alımı, daha az bilgi isteğiyle değil, yüksek uygulama maliyetiyle (sensöre ek olarak kablo bağlantısının kurulum maliyeti) sınırlanmaz. Ölçüm cihazları piyasası, basit kablosuz sensörler kullanan IIoT'nin gerçek kapasitesini sunabilen tedarikçi için hacim açısından büyük rakamlara ulaşacaktır. Sadelik temel bileşenlerle (ölçüm) birleştirildiğinde, farklı analizler kontrol seviyesine yönlendirildiğinde ve bunlar kablosuz bağlanabilirlik ve bulut tabanlı mimariler kullanılarak bağlandığında, Endüstriyel Otomasyon ve Kontrol modelinde, basit ölçümlerin ve karmaşık analizlerin müşteri değeriyle eşit tutulduğu, "sadece karmaşık" olarak tanımlanabilen yönlendirici bir değişiklik meydana gelecektir.
IIoT'nin sunduğu fırsatlardan faydalanmak; kültür, düşünme tarzı, mimari, strateji ve yatırımda temel bir değişim gerektirecektir. IIoT teknolojilerinin pek çoğunun hâlihazırda kullanımda ve basit sensör tasarımlarının inceleme altında olmasıyla akıllı evrime giden yolculuk başlamıştır.
Bir sonraki yazımızda “ Akıllı Makineler ” ile devam edeceğiz.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt