×

Endüstri 4.0 -Arttırılmış Gerçeklik İle Gelişen Operatörler

Art. Gerçek

 

Endüstri 4.0 -Arttırılmış Gerçeklik İle Gelişen Operatörler

 

Fabrice  Jadot

 

Endüstri 4.0 ile dijital dönüşümde endüstriyel otomasyon trendlerinin üç ayağı: Varlık Performansı, Geliştirilmiş Operatör ve Akıllı Kontrol’dür. Bu yazıda trendlerin ikinci ayağı olan Geliştirilmiş Operatörleri ele alacağız.

 

Geliştirilmiş operatör bilginin otomasyonunu hedefler ve şu iki nedene bakmamız gerekir: birincisi günümüzdeki vasıflı operatörlerin ve mühendislerin yavaş yavaş emekli olmasıdır. Endüstriyel uzmanlıklarını kaybetmemek için bilgilerini otomatiğe dönüştürmemiz gerekir. Diğer neden ise genel olarak kabul edilen bir durum olan operatörlerin yarı zamanlarında işlerine dair bilgi edinmek için meşgul olmalarıdır.

 

Çalışan Sayısını Azaltmak

 

Geliştirilmiş operatörler operatörlerin daha verimli ve etkili olmalarına izin verir ve iki operatör tarafından gerçekleştirilen bazı görevler bu yeni teknoloji desteğiyle tek operatör tarafından yapılabilir. Bu durum ileride ne olacağına dair kesin bir bakış olmayabilir ama bugün gerçekte olan durum budur.

 

Somut bir örnek büyük ve karmaşık makinelerin dahil olduğu yerler olarak gösterilebilir. Operatör paneli ya da insan makine arayüzü (HMI) makine parametrelerini görselleştirmek için bir ucunda sabitlenebilir, bu durumda makineyi diğer ucundan incelemek için ikinci bir operatöre ihtiyaç duyulabilir.

 

Düşük maliyetli bir taşınabilir tablet üzerinde operatör panelinin bir klonunun sağlanması operatörün incelemeyi yapabilmesine izin verir. Diğer koşulda ikinci bir operatöre gereksinim olur.
Diğer bir somut örnek ise düzenlenmiş piyasalarda varlıkların kalibrasyonudur. Genellikle iki operatör gerektirir: biri kalibrasyonu yönetir ve diğeri de yapılanı belgeler. İyi yönetildiği zaman bir tablet, bir belgeleyici olarak kullanılabilir.

 

Petrol ve gaz sektöründe belirli bir son kullanıcı örneği olarak bulut mühendislik ortamı mühendislere, müşterilere ve partnerlere müşteri ve fabrika kabul testi teslimat öncesine kadar projelerdeki birden fazla küresel konum arasında işbirliği yapmalarını sağlar.

 

Mobilite araçları doğru bilgi ile operatörlerin bağımsızlığını artırır. Daha hızlı devreye alma ve sorun giderme sağlarken, doğru zamanda, endüstriyel çevre ile daha iyi etkileşim için doğru kullanıcıya ulaşır.

 

Arttırılmış gerçeklik, endüstriyel uygulamalarda gerçek zamanlı verileri yükler ve arıza süresini azaltıp, masraflı üretim kesintilerini önlüyorken operatörden izin alarak kabin kapağını açmadan makinanın içini görmeyi de sağlar.

Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt