×

Elektrikli Aydınlatma Ekipmanları İmalat Sanayi ISO 2019 RaporuElektrikli Aydınlatma Ekipmanları İmalat Sanayi ISO  2019 Raporu

Ekonomik büyümemizin lokomotif gücü olan sanayi sektörümüzün gelişimine ve rekabet gücüne katkı sağlama misyonuyla 67 yıldır faaliyetlerini sürdüren İstanbul Sanayi Odası, bu misyon doğrultusunda sektörel strateji ve politika geliştirmeye yönelik çalışmalara özel bir önem vermektedir. Bu kapsamda İSO Meslek Komitelerinin talep ve katkıları ile “Küresel Rekabette İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Sektör Stratejileri Projesi” yürütülmektedir.

Her yıl farklı sektörlerimizin güncel durumuna, Türkiye ve dünya ekonomisi içindeki konumuna, ihtiyaçlarına odaklandığımız sektör raporlarımızın sayısı “Elektrikli Aydınlatma Ekipmanları İmalat Sanayi” sektör raporu ile birlikte yirmi ikiye ulaşmış oluyor.

Küresel ölçekte tüm hızıyla devam eden teknolojik gelişmelere paralel olarak aydınlatma sistemleri de köklü bir değişim süreci içerisinde. Geleneksel lambaların yerine LED lambaların geçmesi, mekanik aksam ve parçaların yerine elektronik parçaların kullanılması, akıllı aydınlatma sistemlerinin binalardan şehir aydınlatmalarına doğru yayılması gibi devrimsel nitelikte gelişmeler yaşanıyor. Ülkemizde özellikle son yıllarda giderek önem kazanan ve stratejik hedefler arasında yer alan enerji verimliliği konusunda da aydınlatma sistemlerinin etkin kullanımı, son derece kritik bir noktada yer alıyor.

Raporumuzun bulguları, Türkiye aydınlatma imalatı sektörümüzün son yıllarda hem belirgin bir şekilde ölçek büyüttüğünü hem de katma değer yapısında istikrarlı olarak iyileşme sağladığını ortaya koyuyor.

Sektörün özellikle ürün ve kalite standartları, insan kaynağı ve lojistik altyapısı itibarıyla güçlü bir potansiyeli var. Bu potansiyelin daha verimli bir şekilde değerlendirilebilmesi halinde, aydınlatma ekipmanlarında son yıllarda giderek azalan dış ticaret açığımızın kapatılarak net ihracatçı konuma geçebileceğimize inanıyoruz.

Yeni küresel trendlere uyum sağlamak, özellikle Asya’da yükselen yeni rakiplerle rekabet edebilmek ve yakın çevremizde hızla büyüyen pazarlarda daha fazla söz sahibi olabilmek için, sektörün kayda değer gelişme sağladığı tasarım faaliyetlerinin yanında teknoloji geliştirme konusunda da bir atılıma ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Raporumuz, bu ihtiyaçların en kısa sürede giderilebilmesi için kamu başta olmak üzere ilgili tüm paydaşlara önemli strateji ve politika önerileri sunuyor.

Sektörün güçlü büyüme trendini sürdürerek ülke ekonomisine katkılarını daha da arttırması dileğiyle Elektrikli Aydınlatma Ekipmanları İmalat Sanayi sektör raporumuzu kamuoyunun ilgisine sunarken, proje danışmanımız Sayın Dr. Can Fuat Gürlesel’e, çalışmamıza değerli görüş ve önerileriyle katkı sağlayan İSO 50. Grup Aydınlatma Donanımları Sanayii Meslek Komitesi üyelerine ve raporun yayına hazırlanmasında emeği geçen İSO Ekonomik Araştırmalar Şubemize teşekkürlerimi sunuyorum.

Erdal BAHÇIVAN
İstanbul Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

 ISO Elektrikli Aydınlatma Ekipmanları İmalat Sanayi  Mart 2019  Raporu için lütfen tıklayınız.
 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt