×

Doğal Beslenme: Sağlıklı Beslenmek, Sağlıklı Hamilelik, Mutlu Bebekler Yazı Dizisi-16


Doğal Beslenme : Sağlıklı Beslenmek, Sağlıklı Hamilelik, Mutlu Bebekler


Yazı Dizisi-16


Mine Rana Dayıoğlu


Hikâyenizin en güzel yerine geldiniz. Minik bir kalbin attığı o mucize anı yaşadığınız, kendinizi bu yolda yürümeye hazır hissettiğiniz o muhteşem zaman dilimine hoşgeldiniz. Herşey farklı mı olacak? Mide bulantıları, aşerdiğiniz bulunmaz yiyecekler, fazla kilolar, hareketlerinizin kısıtlılığı, gizli şeker ihtimali, almanız gereken vitaminler, doğum korkusu... Ve dünyaya getirmek için her şeyinizi vereceğiniz, içinizde büyüyen minik yolcunuzun sağlığı. Tüm sorular kafanızda dönüp dururken öncelikle sağlıklı bir hamilelik geçirmek ilk hedefiniz olacaktır.

Beslenme ile bilişsel kapasite arasında sıkı bir ilişki olduğunu bilirsek, bir nesil dünyaya getirmeye karar verdiğimiz ilk andan itibaren beslenmemize dikkat etmemiz gerektiğini kavrayabilir ve adımlarımızı daha kararlı atabiliriz.

İlk hamileliğimden önce bedenimin isyanını fark edecek ve farkındalığımla değiştireceğim beslenme hayatımın hamileliğime etki edeceğini bilebilecek zenginlikte değildim. Ve karşıma çıkan şu sözü hafızama ve ruhuma kazıdığımı hiç bilmeden yola çıkmıştım.

“İnsan için gıda sadece yenilebilir değil, ayrıca düşünülebilir olmalıdır.”

Claude Lévi Strauss

Düşünmeye başladığım ancak yolumun bu kadar uzun olduğunu tahmin etmediğim zamanlardı. Hamile olduğumu öğrendiğimde bedenimi şekerden ve zararlı olduğunu araştırdığım birçok gıdadan uzaklaştırmıştım. Yolculuğum arınma ile başlamıştı ancak yol uzundu. Düşünülmesi, vazgeçilmesi, kimi dönem hiç tüketilmemesi gereken besinler vardı. İlk hamileliğimde yollar engebeli ve taşlı idi. Fark etmeden 4 kilo almış, ilk 3 ayımı öyle tamamlamıştım. Doktorum şüphe ve tedirginlik içerisinde fazla kilo almanın hem bana hem bebeğime vereceği zararı düşündüğünden beni uyarmıştı, uyarının bende yarattığı tedirginlik tüm hamileliğimi 7 kilo ile tamamlamama, doğal bir doğum istememe rağmen tıbbi gereklilik nedeni ile sezaryen ile kızımı 2.640 gr. olarak dünyaya getirmeme neden olmuştu. Her şey sağlıkla nihayete ermiş, yolcu yolunu tamamlamıştı. Annelik serüvenim bedenimin serüveni ile yenilerek başlamıştı. İçimdeki değişim arzusu alevlenerek büyümeye devam etmişti. Bu süreç birlikte

Büyüme, tanıma, yürüdüğün yolları kabullenme ve değişimin gelişimi ile mümkün olduğunu kabul etme zamanları idi. Okuduğum her bilgi ve deneyerek yaşadığım her an beni kendi doğruma götürüyordu. Hassas annelik yıllarımda hem kendimi hem bebeğimi tanırken beslenmenin anlık olmadığını, bir hayatın temeli olduğunu da görüyordum. Hamilelikte ne yerseniz bebeğiniz o olarak dünyaya geliyordu. Sadece şekersiz olarak yaşamak değildi, amaç ruhumu iyileştirmekti. İyileştirirken özümü keşfetmeye doğru gelişmekti. Bugün geçmişe özlem duyuyorsak, özümüzü aradığımız içindir.Anne olmak,  geçmişe dönmek, döndüğün geçmişin izlerinde kendini yeniden keşfetmek.Kızım büyürken serüven dolu bir seyahatte olduğumu fark etmem zaman almamıştı. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız o mucizevi ilk an ile birlikte anne sütü savaşları, her kafadan çıkan binlerce ses, kendinizi bulduğunuz çıkmazlar, kim ve ne olduğunuzu unuttuğunuz o içinden çıkılmaz sevda... Her yeni anne gibi ben de kucağımda minik bebeğim, kafamda onu nasıl besleyeceğime dair binlerce soru ile çıktım yeni macerama. Bu maceranın daha ilk günlerinde doğum yapan annelerin şekerli komposto ile sütünü arttırdığını iddia eden bir kitleye karşı asla içmeyeceğime dair verdiğim savaş ile başlayan yollar. Yolların kıvrımlarında her anne gibi kızımı büyütürken verdiğim çaba, sütün şekerden, karbonhidrattan artmayacağını bildiğimden beynimi emzirmenin verdiği iştaha yenik düşmemek üzere hazırlamam ve hamileliğin bir değişim değil gelişim olduğunu anlamam ile vardığım başlangıçlar...

Hamilelik bir değişim değildir, bir kadının bedenini tanıdığı o mucize zamanlarda gelişmesidir. Kimi zor geçen hamileliklerde savaşçı ruhun çıktığı, her zorluğa göğüs gerdiği, minicik bir kalp uğruna her zorluğa katlandığı bir sürecin değişim olduğunu ama gelişip kendimizi tanıdığımızı inkar edemeyiz.

Benim gelişmem ve kendimi tanımam doğru beslenmeyi keşfetmem ile ikinci hamileliğimi daha rahat, daha özgür ve daha bilinçli yaşamamı sağladı. Kendimi hem enerjik hem çok rahat hissetmem ile de ikinci hamileliğim benim için mucizeye dönüştü. Bir kadının annelik serüveni her başyapıtın konusu ve hayatın olağan akışının da doğallığını göstermesi açısından önemlidir.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt