×

Bir insana hatası nasıl söylenmeli?


Bir insana hatası nasıl söylenmeli?


 Cem Kafadar


Nasıl da zordur, birine hatasını anlatıp ondan doğrusunu yapmasını istemek. Hatalı olduğunu, hele de kötü bir uslup ile söylediğinizde insan içgüdüsel bir refleks ile size karşı çıkacak, hatasını kabul etmeyecek, hatta konuşma daha uzarsa konuyla ilgili olmasa da sizin hatalarınızı anlatmaya başlayacaktır. Geçmiş yıllarda Pascal da aynı sıkıntıları çok yaşamış ki, bu konuda güzel bir yaklaşım modeli oluşturmuş.

Şöyle diyor Pascal: “Birisine üstünlük sağlayarak hatasını düzeltmek ve onun hatalı olduğunu göstermek istediğimizde, onun olaya hangi açıdan baktığını anlamak durumundayız. Çünkü, onun bakış açısına göre, düşündüğü şey kendisi için doğrudur; ona bakış açısında yanlış olan yönü göstermemiz gerekir. Böylelikle kişi hatalı olmadığını, yalnızca olayı tüm açılardan değerlendiremediğini görerek tatmin olur. O zaman da kimse her açıyı göremediği için rencide olmaz. Zira, insanlar hatalı olmayı sevmezler; bu da muhtemelen, insanın doğal olarak her açıya vakıf olamamasından ve aklının algıladığı şeyin her zaman doğru olduğunu sanmasından dolayı, bakış açısında yanılgıya düşemeyeceğini düşünmesinden kaynaklanır.”

Kaynak: Sevgili Dostum Sn.Cem Kafadar’ın Hayata Dair Notlarım portalından alınmıştır.https://cemkafadar.net/2017/09/16/bir-insana-hatasi-nasil-soylenmeli/
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt