×

Acil Aydınlatma Tasarım Kılavuzu Yazı Dizisi-6
Acil Aydınlatma Tasarım Kılavuzu

Yazı Dizisi-6


Mustafa Gedik 11. ACİL AYDINLATMA UYGULAMALARI

11.1. Armatürlerin uygulama mesafeleri-kaçış yollarındaAcil kaçış yolu için aydınlatmayı tasarlarken, kaçış yolu boyunca eşit bir aydınlatma dağılımı sağlamak için armatürlerin yerleştirilmesine dikkat edilmelidir.

Kaçış yolu 2 metre genişliğinde bir koridor olarak tanımlanırken, acil durum armatürleri bu yolun merkez hattı boyunca zeminde en az 1 lux aydınlık sağlayacak şekilde dizilmelidir.

11.2. Armatürlerin uygulama mesafeleri–Açık alanlarda


Acil durum armatürleri kaçış yolları olarak kullanılan açık alanlara ve 60 m2’den büyük alanlara, zeminde en az 0,5 lux aydınlık sağlayacak şekilde dizilmelidir. Noktalı çizgi ile duvarlar arasında kalan 0.5 metrelik mesafede bu 0,5 lux seviyesi aranmaz.

Açık alanlarda, acil durum aydınlatması için hareketli masalar, sandalyeler ve diğer mobilyalar göz ardı edilebilir ancak bir bölümün sabitlendiği yerlerde, 0.5 metre kenarlık bölümün şeklini takip eder ve etrafında acil durum aydınlatması tasarlanmalıdır.

11.3. Armatürlerin uygulama mesafeleri–Merdivenlerde


Merdivenlerin yakınına veya herhangi bir seviye değişikliğine yerleştirirken, armatürler her bir taban yüzü doğrudan ışık alacak şekilde yerleştirilmelidir.

Genel olarak, her bir sırtın merkezinde minimum 1 lux seviyesinin sağlanması için en az iki armatür gereklidir.

Yandaki resimde gösterilen iki aydınlatma armatürü arasındaki boşluk, aydınlatılan noktalar merdivenlerden yukarı çıktıkça, montaj yüksekliği azaldıkça, kosinüs düzeltme faktörü ışığı azalttığı için azalır. Her ne kadar basamaklar azaldıkça düzeltme açısı zemin seviyesine göre iyileşirse de, bir noktada armatürden artan mesafenin etkisi buna ağır basacaktır.

Düşük ışık seviyelerinde takılma tehlikesine neden olabilecek diğer seviye değişiklikleri de aydınlatılmalıdır.

11.4. Armatürlerin uygulama mesafeleri-İç odalarda


İç oda, sadece başka bir odadan (erişim odası) geçerek kaçmanın mümkün olduğu odadır. Bu durumda, erişim odası iç odadan kaçış yolu olacağı için burada acil durum aydınlatması gerekir.

Erişim odasının oldukça küçük olması ve dışarıdaki kaçış koridorunun duvarının ve/veya kapısının koridordaki ışığın erişim odasına girişine izin verecek yeterli açık veya yarı saydam panellere sahip olması durumunda bu uygulanmayabilir. Tabii bu bir risk değerlendirmesine tabi olacaktır.

11.5. Armatürlerin uygulama mesafeleri-Yüksek riskli görev alanlarında


Yüksek riskli görev alanı acil durum aydınlatması sadece “risk devam ederken” gereklidir. Makine veya tehlike güvenli bir şekilde kapatıldıktan sonra acil durum aydınlatması normal seviyeye geri dönebilir (örneğin açık alan için 0,5 lux). Gereken süre 30 dakikaya kadar olabilir.

Tehlikeli süreçlere örnekler: 

• Bir asit tankı
• Herhangi bir büyük döner makine

Şebeke kesildiğinde işçinin dikkatinin tehlikeli bir şekilde dağılmaması için hızlı bir tepki gerekir.

Bundan sonraki bölümde "ACİL AYDINLATMA KİTLERİ" anlatılacaktır. 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt